Pytania nowicjusza cz.1

zasady ogólne, tzw. książka

Pytania nowicjusza cz.1

Postprzez Marakesz » 13.01.2011 00:23

Na początek witam wszystkich. Na forum jestem nowy i rozpoczynam przygodę z Vaciakiem.
Postaram się pisać jasno i szczegółowo - może z moich pytań i spostrzeżeń skorzysta ktoś jeszcze.
I również wniosek na początek. Może założyć podforum "początki", zwłaszcza, że instrukcja społeczna zaniknęła i nie zanosi się, żeby wróciła.
Tytułem wstępu jeszcze: Serdeczne podziękowania dla Pana Piotra za bezpłatne udostępnienie potężnego narzędzia do prowadzenia firmy, jak również - z tego co zauważyłem na forum - szybkie reakcje na wszelkie "fanaberie" użytkowników i dopisywanie kolejnych kawałków kodu do programu. Zgadzam się z zarzutami, że interfejs programu nie jest zbyt intuicyjny, ale "darowanemu koniu nie patrzy się w zęby" i nie ma co narzekać - można się go po prostu nauczyć, albo wydać kupę kasy na komercyjny program. Ja akurat nie mam wolnych dwóch tysi i wybieram opcję numer jeden.
Czas na konkrety, czyli początki przygody z Vatowcem:
1. Zaczynamy od wprowadzenia towarów do programu (Słowniki => Katalog Towarów i usług => Dodaj... i wypełniamy szczegóły dla towaru. Pamiętamy, żeby zaznaczyć w kolumnie K wybrać T (jak Towar)).
Można wcześniej jeszcze zdefiniować grupy towarów, co - jak rozumiem - pomaga potem ogarnąć setki towarów w ofercie (Słowniki => Grupy Towarów i Usług. Dalej chyba proste i nie trzeba opisywać).
2. Następnie wprowadzamy towar na magazyn (Dokumenty => Rejestry VAT =>Zakup =>Dodaj). Więc dodajemy, wpisujemy datę, a następnie wybieramy "Specyfikacja". A tam już są towary wprowadzone przez nas wcześniej do Katalogu Towarów i Usług. I wszystko gra. Jak dotychczas :).
3. Sprzedajemy towar. Analogicznie wybieramy Dokumenty => Rejestry VAT =>Sprzedaż =>Dodaj => Specyfikacja.
I czas na pytania, bo tutaj pojawiają mi się schodki.
1. Co zrobiłem źle, że program domyślnie sprzedaje mi towar po cenie ewidencyjnej, mimo, że wypełniłem w KTiU różne ceny sprzedaży? Czy jest możliwość przypisania którejś "z automatu"?
Jak już pisałem jestem "świeży" w temacie, więc jeśli coś robię nie tak, bardzo proszę Forumowiczów o korektę.
C.D.N.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Pytania nowicjusza cz.1 cd.

Postprzez Marakesz » 13.01.2011 22:51

Witam ponownie.
Brak odpowiedzi na mój pierwszy post sugeruje, że chyba źle sformułowałem pytanie. Więc jeszcze raz, trochę inaczej.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak pracować z cennikami, żeby przy sprzedaży Vaciak wybierał domyślną zdefiniowaną cenę, zamiast każdorazowego wklepywania jej "z palca".
Może jest jakaś opcja wybierania ceny z rozwijanego menu cen uprzednio zdefiniowanych, ewentualnie z jakiegoś okienka?
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Re: Pytania nowicjusza cz.1

Postprzez Pio » 13.01.2011 23:00

Są dwa rodzaje cenników:
- menu Dokumenty->Cenniki <= spełniają funkcję oferty
- menu Słowniki->Kontrahenci->kolumna "cena" <= wybór 1 z sześciu cen stałych, czyli 1 z sześciu cenników

Katalog Towarów i Usług zawiera kolumny z cenami stałymi 1 do 6.
Podczas wyboru pozycji katalogowej do specyfikacji, program pobiera cenę zgodną z numerem ceny/cennika.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Pytania nowicjusza cz.1

Postprzez Marakesz » 13.01.2011 23:17

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Pokombinuję.
Jak to ogarnę, postaram się opisać szczegółowo dla potomnych i ewentualnie do instrukcji.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Definiowanie różnych cen dla różnych klientów

Postprzez Marakesz » 14.01.2011 14:03

W zasadzie odpowiedź Pana Piotra zamieszczona powyżej jest wystarczająco precyzyjna i tym razem nie potrzebowałem nawet 5 minut, żeby temat ogarnąć, ale obiecałem opisać szczegółowo - więc szczegółowo:

Program pozwala na zdefiniowanie 6 różnych cen dla tego samego towaru. Definiujemy je w Katalogu Towarów i Usług (Słowniki => Katalog Towarów i Usług) w kolumnach c.sprz.1 do c.sprz.6. C.sprz.1b to oczywiście cena brutto. Jeśli zdefiniowaliśmy stawkę VAT w kolumnie SV, nie ma znaczenia, czy wpisujemy cenę w kolumnę brutto czy netto. Program automatycznie wyliczy cenę brutto od netto i na odwrót.

Nazwy kolumn możemy sobie zmienić, żebyśmy wpisując mieli łatwiej i nie zastanawiali się, który numer ceny jest tym, o którym właśnie myślimy. Zmiana nazwy kolumny - prawoklik w okienku Katalog Towarów i Usług => Kolumny. I tam możemy sobie wpisać zamiast c.sprz.1 np. "Fajni klienci" (ci dostaną niższe ceny) a zamiast c.sprz.2 "Niefajni klienci" (ceny wyższe). Fajność klientów możemy sobie stopniować od 1 do 6 (bo mamy 6 kolumn na 6 różnych cen). Innym sposobem jest powieszenie sobie karteczki na monitorze z wpisem: c.sprz.1 - Fajni klienci itd...
Mi karteczka przydała się tak czy inaczej. Za chwilę wyjaśnię dlaczego.
Koniec pracy z Katalogiem Towarów i Usług .

Następnie przechodzimy do przypisania wcześniej zdefiniowanej ceny do konkretnego klienta.
Słowniki => Kontrahenci.
Tam już mamy wpisanych klientów, jeśli nie to wpisujemy. Żeby wybrać jedną z cen uprzednio zdefiniowanych przewijamy okienko w poziomie, aż znajdziemy kolumnę "cena" (mniej więcej w połowie stawki). Tam z rozwijanego menu wybieramy liczbę od 1 do 6, która odpowiada wcześniej zdefiniowanym cenom (1 to c.sprz.1 itd...)
I tu właśnie, na początku przynajmniej, przydaje się karteczka na monitorze, bo program jest nieczuły na nasze zmiany nazw kolumn w Katalogu Towarów i Usług i operuje cyferkami. Wobec tego warto mieć gdzieś przed oczami karteczkę z przykładowym napisem "1 - Fajni klienci, 2 - Niefajni klienci, itd..."
I to tyle na ten temat.
Mam nadzieję, że komuś pomoże.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Re: Definiowanie różnych cen dla różnych klientów

Postprzez edi67 » 14.01.2011 15:30

nono..
witamy kolejnych społeczników.

Takie opisy najlepiej od razu dodawać też do wiki - choć w tej chwili jest aktualnie w rozsypce
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: Pytania nowicjusza cz.1

Postprzez Marakesz » 14.01.2011 22:22

edi67 napisał(a):nono..
witamy kolejnych społeczników.


I tak oto zostałem społecznikiem :).
Z mojej strony to sposób na zrewanżowanie się za darmowy (naprawdę fajny, choć początkowo trudny do ogarnięcia) soft, oraz również darmową pomoc, którą uzyskałem i mam nadzieję jeszcze uzyskam, a pytań będzie milion :).
Ciekawe, kiedy to opodatkują? Program już by mogli, były przecież przypadki płacenia dochodowego (chyba) za używanie Open Office. Opodatkowali już komuś z Forumowiczów Vatowca?
Jak będą chcieli opodatkować na podobnych zasadach porady na forum - chętnie wystawię fakturę za moją pracę. Na 1 PLN powiedzmy, netto :).

edi67 napisał(a):Takie opisy najlepiej od razu dodawać też do wiki - choć w tej chwili jest aktualnie w rozsypce


Dzięki, czuję się doceniony, jednakowoż nie czuję się zbyt mocny na wiki. Moja przygoda z Vaciakiem nie trwa nawet tygodnia, coś mogę pokręcić, coś źle zrozumieć lub wytłumaczyć. Jeśli to się nadaje na wiki, to bardzo proszę, można przeklejać - niniejszym udzielam nieograniczonej darmowej licencji, ale wolałbym, żeby ktoś sprawdził wcześniej i jeśli trzeba dokonał edycji.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Re: Pytania nowicjusza cz.1

Postprzez Pio » 15.01.2011 21:45

Marakesz napisał(a):Ciekawe, kiedy to opodatkują? Program już by mogli, były przecież przypadki płacenia dochodowego (chyba) za używanie Open Office. Opodatkowali już komuś z Forumowiczów Vatowca?


Nie. Jest kilka decyzji US, że Vaciak jest zwolniony z tego typu pomysłów, bo (uwaga ważne !!)

"wszyscy są traktowani jednakowo"

czyli są jednolite, spójne zasady.

Jak trzeba to gdzieś znajdę jedną z decyzji :P

edit:
http://www.vat.pl/nieodplatne_swiadczen ... je_569.php

cytat:
Darmowe oprogramowanie

Problem opodatkowania podatkiem VAT lub PCC czynności udzielania pożyczek był już wielokrotnie tematem interpretacji udzielanych przez urzędy i izby skarbowe.

Najczęściej wykorzystywanymi przez przedsiębiorców darmowymi programami są Linux i Open Office a także programy dodawane do gazet i z tymi programami związane są najczęściej zgłaszane przez przedsiębiorców wątpliwości związane z kwestią powstania u nich przychodu z nieodpłatnego świadczenia.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że ustawy o podatkach dochodowych za przychody uznają także wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Ustawy nie definiują jednak pojęcia „nieodpłatnych świadczeń”. W myśl przepisów prawa cywilnego świadczenie powstaje, gdy między określonymi podmiotami doszło do powstania zobowiązaniowej więzi prawnej tj. gdy do spełnienia określonego zachowania zobowiązany jest jeden podmiot (dłużnik) a drugi podmiot (wierzyciel) ma prawo domagać się spełnienia tego świadczenia. Taka interpretacja urzędów nie jest jednak w pełni słuszna, gdyż zdaniem autora zobowiązanie faktycznie powstaje wraz z zawarciem umowy licencyjnej.

Czy w związku z powyższym świadczenie powstaje w momencie ściągnięcia darmowego programu z Internetu? W opinii organów skarbowych, nie, ponieważ podmiot ściągający oprogramowanie nie jest zobowiązany do spełnienia jakiegokolwiek świadczenia. Dany program może bowiem ściągnąć każdy zainteresowany podmiot. Jak już wskazano, samo zobowiązanie powstaje, ale podmiot udostępniający darmowe oprogramowanie nie zna adresatów takiego udostępnienia, nie można więc stwierdzić, że wykonuje nieodpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu. Dlatego też po stronie podmiotu korzystającego z darmowego oprogramowania nie powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia (Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach, 11 stycznia 2006r., OG-005/178/PDI-423/22/2005).

Darmowy program może nie tylko zostać ściągnięty z Internetu. Może także zostać nieodpłatnie dołączony np.: do zakupionego sprzętu komputerowego. W takim wypadku także nie powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia, o ile oprogramowanie jest wszystkim udostępniane nieodpłatnie. Przychód postałby natomiast, gdyby oprogramowanie o parametrach identycznych z tym, które otrzymał podatnik, niektórym odbiorcom udostępniane było nieodpłatnie, innym zaś odpłatnie. Przychód nie powstaje więc w przypadku programów z otwartą licencją (freeware, GNU-GPL (Open Source), adware), np.:

* Linux (Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, 19 czerwca 2004r., ZD/423-104/04),
* Open Office (Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, 31 maja 2004r., ZD/423-126/04),
* SOT Office (Izba Skarbowa w Gdańsku, 3 lutego 2004r., BI/005-0541/03),
* Fit FAKTURA, Fakturka, Vatowiec, Płatnik itp. (Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku, 16 marca 2005r., DV/443-11/05).
Załączniki
1-1371-12-05-05.doc
(29 KIB) Ściągnięto 974 razy
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron