Faktura WNT a JPK

Jednolity Plik Kontrolny
Regulamin forum
Jeśli wątek dotyczy błędów proszę wkleić log i odpowiedni fragment JPK*.xml

Faktura WNT a JPK

Postprzez Karol » 06.12.2021 08:36

Cześć,

Temat WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) pojawiał się już na forum kilka razy, chociażby tutaj:
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=79&t=2061
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=1420
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=34&t=1934
ale nigdzie nie znalazłem rozwiązania, które by działało.

Niestety problem dosięgnął i mnie, gdyż muszę zaksięgować fakturę WNT i chciałbym ten problem popchnąć do przodu (na pewno wiele osób by skorzystało).
Do dalszych rozważań przyjmuję, że faktura netto=100zł a VAT=23zł (vat na fakturze oczywiście = 0zł).

Zacznę od tego, jak w standardowym vatowcu to jest zrobione.
Jest sobie kategoria zakupu RV o nazwie "W" (UE nabycie). Standardowo wybranie tej kategorii spowoduje dodanie faktury wewnętrzej FX (WNT-FW nl).
Nie wiem jaki był zamysł Piotra, być może po prostu nie rozumiem jak tego używać, ale podobnie jak inni użytkownicy z cytowanych postów zauważam, że to nie rozwiązuje problemu całościowo a wprowadza inne problemy:
* w JPK generowane są 2 wiersze zakupów i 1 sprzedaży (błędnie lub przynajmniej niepotrzebnie)
* w zestawieniu VAT kwota zakupów (netto) jest uwzględniona dwukrotnie (trochę bez sensu).

Dlatego generowanie faktury wewnętrznej w takiej postaci mija się z celem, moim zdaniem.

Więc pierwsze co zrobiłem, to usunąłem z definicji "W" generowanie faktur wewnętrznych typu FX.

Jest lepiej, ponieważ teraz JPK zawiera jeden wiersz sprzedaży i jeden zakupów (tak powinno być w/g informacji które znalazłem, jednak księgowym nie jestem). Wartości w tych wierszach są oczywiście błędne, ale do tego dojdziemy. Najpierw chcę, aby same wiersze były wygenerowane.
Jednak niestety jest inny problem: brakuje VAT naliczonego (w zestawieniu pojawił się tylko VAT należny).
Wszystko dlatego, że w definicji "W" jest zaznaczona kolumna "P" (vat przeciwstawny).Co więc zrobić z vat naliczonym.

Wpadłem więc na diabelski pomysł i dodałem sobie w stopce faktury nowy wiersz, jako normalny zakup, gdzie dałem netto=0.0 a VAT=23zł. W ten sposób wygenerowałem sobie VAT naliczony i VAT należny.

Byłoby fajnie, ale niestety, w rejestrze zakupów VAT (na wydruku) pojawił mi się zapis: NETTO=100zł, VAT=46zł. Wygląda dziwnie, sami przyznacie - VAT został podwojony (46%).
Coś tutaj jednak nie gra. Skoro w kategorii "W" jest zaznaczone, że VAT ma być przeciwstawny, czyli z naliczonego ma się zrobić należny, to dlaczego w rejestrze VAT jest on cały czas normalnie uwzględniany? Jego w rejestrze VAT zakupów chyba w ogóle być nie powinno (0zł).

Tutaj dochodzimy chyba do sedna problemu, bo moim zdaniem cały ten pomysł z kategorią "W" po stronie zakupowej jest niedopracowany.

Widzę dwie możliwości poprawy.

1. Jeżeli mamy zaznaczoną kategorię VAT "przeciwstawny", to w rejestrze zakupów VAT nie powinien być generowany VAT naliczony (logiczne chyba, bo został zamieniony na należny).

2. Druga opcja, to w ogóle pozbycie się tej kategorii "W" po stronie zakupów i dodanie specjalnej kategorii WNT po stronie sprzedaży! Zaraz wytłumaczę o co chodzi...

Zacznijmy więc od tego, jak zakup WNT wygląda w JPK. W/g mojej wiedzy (nie jestem księgowym), zakup WNT powinien wygenerować:
a/ rekord <SprzedazWiersz> z polami K_23 i K_24 po to, aby wygenerować podatek należny.
b/ rekord <ZakupWiersz> z polami K_42 i K_43 aby normalnie zaksięgować zakup.

I tu jest bardzo ważna obserwacja. Wiersz zakupowy WNT nie różni się niczym od normalnego zakupu (krajowego). Po stronie zakupowej wcale nie potrzebujemy jakichś specjalnych kategorii zakupu.
To co jest problematyczne, to strona sprzedażowa, ponieważ zakup WNT generuje obowiązek wykazania podatku należnego (podobnie jak przy sprzedaży).
Idąc tym tropem, potrzebna byłaby specjalna kategoria sprzedażowa o nazwie "zakup WNT", która pozwalała by na zaraportowanie podatku należnego a która by nie miała wpływu na wydruk księgi ani naszą wartość sprzedaży netto (no bo przecież ja nic nie sprzedałem, tylko mam podatek do odprowadzenia, a ściślej tylko do zaraportowania).
Więc w takim przypadku (mówię cały czas o tej opcji drugiej), zakup WNT księgował bym sobie jak normalny zakup w RV-zakupów, a w RV-sprzedaży wprowadził bym sobie tę fakturę jeszcze raz, ale zaznaczając, że:
* ma być pominięta w KPiR
* ma być pominięta w rejestrze sprzedaży VAT lub pojawić się tylko jako podatek należny.
* kwota VAT ma się pojawić normalnie w zestawieniu VAT jako podatek należny.
* kwota netto w zestawieniu VAT nie ma być uwzględniana (bo ja nic nie sprzedałem).
* w deklaracji JPK kwoty netto/vat mają być zapisane do K_23/K_24 (a nie do K_19/K_20 jak przy normalnej sprzedaży).

Wydaje mi się, że ten pomysł drugi, aby księgować zakup WNT po stronie zakupowej jako normalny zakup i drugi raz w sposób szczególny po stronie sprzedaży jest bardziej przyszłościowy i bardziej elastyczny - można by w ten sposób tworzyć inne kategorie na potrzeby raportowania podatku należnego, który nie musi być wcale związany ze sprzedażą.

Sposób pierwszy (czyli poprawienie obecnej kategorii W po stornie zakupowej) wydaje się na pierwszy rzut oka łatwiejszy, ale wydaje mi się, że to wprowadzi dużo zależności do innych reguł, jak choćby JPK. Bo obawiam się, że problem podwójnego vat w rejestrze zakupów to nie będzie jedyny problem i taką logikę trzeba będzie obsłużyć też w innych miejscach (tak sobie myślę, ale pewny nie jestem).

Generalnie dochodzę do wniosku, że "zakup WNT" to problem ewidencji vat należnego, a więc strony sprzedażowej i po stronie rejestru sprzedaży mógłby być rozwiązany.

W kategoriach RV widzę, że jest kolumna "B" (bez VAT). Ale brakuje mi kategorii "bez kwoty netto". Taka kategoria byłaby chyba krokiem w dobrym kierunku. Sama kwota netto byłaby tylko potrzebna do JPK, więc to też jakoś trzeba by zaznaczyć (albo "VATue" wykorzystać).

Piotrze, co o tym sądzisz?
Czy jest szansa, aby zakupy WNT mogły być łatwo księgowane, nie sumowały się wielokrotnie w księgach lub zestawieniach i jednocześnie generowały prawidłowy JPK?

Pytanie też do innych użytkowników: jak wy sobie radzicie z księgowaniem faktur WNT?

Pozdrawiam,
Karol
Karol
 
Postów: 20
Dołączył: 06.11.2020 10:02

Re: Faktura WNT a JPK

Postprzez Ola Anna » 06.12.2021 20:29

Ja sobie w Vatowcu nie poradziłam - miałam co prawda import usług, ale problem był dość analogiczny, tylko jeszcze inne pola JPK miały zostać uzupełnione. Niestety zakończyło się na zrobieniu JPK ręcznie (mimo iż znam zasadę tworzenia kategorii, to żadne zmiany ustawień mi nie pomogły. Poza tym nie mam pojęcia jak powiązać kategorię z umieszczaniem wartości w odpowiednich polach JPK). Niby można dowolnie sobie kategorie modyfikować, ale co z tego, jak nie można (albo przynajmniej nie wiadomo jak) dopasować sobie potem tę kategorię do generowanego JPK.
Ola Anna
 
Postów: 54
Dołączył: 20.05.2015 12:42

Re: Faktura WNT a JPK

Postprzez Karol » 10.12.2021 17:20

Cześć,

Spędziłem chyba 3 dni aby rozgryźć Vatowca i myślę, że udało mi się znaleźć sposób, aby przynajmniej najważniejsze punkty dla mnie działały (w szczególności JPK).
Podzielę się tutaj moją metodą. Może komuś się przyda.

1. Dodajemy kategorię RV (Sprzedaż):
Z="S"
K="X"
Opis="WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru"
Druk="UE nabycie"
k="Z"
zapł="Z"
nD="X"
bS="X"

Najważniejsze jest zaznaczenie kolumny bS=X (bez sumowania).
Nazwa kategorii (K="X") też jest ważna, gdyż reguły JPK są zależne od tej nazwy.

2. Dodajemy kategorię RV (zakupy):
Ten punkt jest właściwie opcjonalny i wprowadzam go po to,
aby w rozrachunkach (Bank) wpisywać kwotę netto i aby to się ładnie odejmowało,
i nie trzeba było robić jakichś sztucznych korekt
Z="Z"
K="X"
Opis="WNT - wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru"
Druk="UE nabycie"
zapł="N"
VATue="X"

3. Dodajemy naszą fakturę w rejestrze sprzedaży:
RD="UE" (rodzaj dokumentu)
NDK, Kontrahent, przedmiot, Netto=100, VAT=23
W stopce wybieramy:
R="X" (kategoria rejestru VAT)
SV="23" (stawka VAT 23%)

Po zaksięgowaniu tego dokumentu, powinniśmy z zestawieniu VAT widzieć:
Sprz.="0", Należ.="23"

4. W rejestrze zakupów księgujemy fakturę jak (prawie) normalny zakup.
Jako RD (rodzaj dokumentu) wpisuję sobie UE.
Ale to chyba nie ma znaczenia. Może być tutaj normalnie "FA" (przynajmniej tak mi się wydaje).
W stopce wybieram:
R="X" (kategoria VAT)
SV=23 (stawka VAT 23%)
Netto=100, VAT=23
Uwaga: można to zaksięgować jako normalny zakup (R="A"), ale ponieważ prowadzę
rozliczenia i chcę mieć w rozliczeniach kwotę netto, więc stworzyłem tę kategorię "X".

Po zaksięgowaniu tego dokumentu, powinniśmy z zestawieniu VAT widzieć:
Zak.=100, Zak.vat.=23, N-N=0

Jedyna niedogodność jaką zauważyłem, to że w KPiR pojawiają się dwa wiersze.
Na szczęście ten ze sprzedaży jest kompletnie pusty, więc raczej
nie przeszkadza za bardzo.


Pozostało jeszcze poprawić definicje JPK (System / Definicje XML / JPK_V7K).
Tutaj część pól już jest dobrze ustawiona, a część trzeba poprawić.
Niektóre ze zmian poniżej są w istocie kosmetyczne, ale niektóre są krytyczne.
Przy okazji odkryłem inne problemy w definicjach JPK - przykładowo byłem klasyfikowany jako OsobaNiefizyczna, co jest raczej błędne, więc to też poprawiam.

JPK_V7K\2.Podmiot1\OsobaFizyczna\
Ta zmiana jest chyba szczególnie istotna dla ryczałtowców, bo aktualnie vatowiec traktuje ich jako OsobyNiefizyczne. Rozpoznanie czy osoba fizyczna czy nie najlepiej zrobić na podstawie daty urodzenia (ewentualnie PESEL)
Kod: Zaznacz wszystko
DK->(dbsetorder("DK")).and.DK->(dbseek("0000")).and..not.empty(DK->DATA_UR)


JPK_V7K\2.Podmiot1\OsobaNiefizyczna\
Kod: Zaznacz wszystko
DK->(dbsetorder("DK")).and.DK->(dbseek("0000")).and.empty(DK->DATA_UR)


JPK_V7K\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_23\
Kod: Zaznacz wszystko
iif(round(PVAT->SX23N,0)>0,round(PVAT->SX23N,0),.F.)


JPK_V7K\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_24\
Kod: Zaznacz wszystko
iif(round(PVAT->SX23V,0)>0,round(PVAT->SX23V,0),.F.)


JPK_V7K\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_39\
Kod: Zaznacz wszystko
iif(PVAT->Z_PRZEN>0,PVAT->Z_PRZEN,.F.)


JPK_V7K\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_68\
Kod: Zaznacz wszystko
.F.


JPK_V7K\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_69\
Kod: Zaznacz wszystko
.F.


JPK_V7K\4.Ewidencja\1.SprzedazWiersz\03.NrKontrahenta\
Wg dokumentacji numery NIP powinny być używane bez prefiksu kraju.
Kod: Zaznacz wszystko
iif(!empty(trim(DK->NIPBK)),trim(DK->NIPBK),"BRAK")


JPK_V7K\4.Ewidencja\1.SprzedazWiersz\K_23\
Kod: Zaznacz wszystko
iif(RVN(RV->NR_DOK,'S','X')<>0,RVN(RV->NR_DOK,'S','X'),.F.)


JPK_V7K\4.Ewidencja\1.SprzedazWiersz\K_24\
Tutaj celowo warunek jest na RVN, chociaż wyświetlane jest RVV.
Kod: Zaznacz wszystko
iif(RVN(RV->NR_DOK,'S','X')<>0,RVV(RV->NR_DOK,'S','X'),.F.)


JPK_V7K\4.Ewidencja\2.SprzedazCtrl\PodatekNalezny\
Kod: Zaznacz wszystko
STRTRAN(STR(PVAT->SA22V+PVAT->SA23V+PVAT->SA08V+PVAT->SA05V+PVAT->SA03V+PVAT->SA07V+PVAT->SC23V+PVAT->SS23V+PVAT->SX23V), ",", ".")


JPK_V7K\4.Ewidencja\3.ZakupWiersz\03.NrDostawcy\
Kod: Zaznacz wszystko
IIF(!EMPTY(trim(DK->NIPBK)),trim(DK->NIPBK),"BRAK")


JPK_V7K\4.Ewidencja\4.ZakupCtrl\PodatekNaliczony\
Kod: Zaznacz wszystko
STRTRAN(STR(PVAT->ZAV+PVAT->ZCV+PVAT->ZUV+PVAT->ZWV+PVAT->ZXV), ",", ".")




Po tych zmianach wygenerowany JPK wyglądał tak:
Kod: Zaznacz wszystko
   <Deklaracja>
      <Naglowek>
         <KodFormularzaDekl kodSystemowy="VAT-7K (15)" kodPodatku="VAT" rodzajZobowiazania="Z" wersjaSchemy="1-2E">VAT-7K</KodFormularzaDekl>
         <WariantFormularzaDekl>15</WariantFormularzaDekl>
         <Kwartal>3</Kwartal>
      </Naglowek>
      <PozycjeSzczegolowe>
         <P_23>100</P_23>
         <P_24>23</P_24>
         <P_38>23</P_38>
         <P_39>0</P_39>
         <P_42>100</P_42>
         <P_43>23</P_43>
         <P_48>23</P_48>
         <P_51>0</P_51>
      </PozycjeSzczegolowe>
      <Pouczenia>1</Pouczenia>
   </Deklaracja>
   <Ewidencja>
      <SprzedazWiersz>
         <LpSprzedazy>1</LpSprzedazy>
         <KodKrajuNadaniaTIN>ES</KodKrajuNadaniaTIN>
         <NrKontrahenta>S123456789</NrKontrahenta>
         <NazwaKontrahenta>Amazon Spain</NazwaKontrahenta>
         <DowodSprzedazy>ES0123456789</DowodSprzedazy>
         <DataWystawienia>2021-10-01</DataWystawienia>
         <DataSprzedazy>2021-09-01</DataSprzedazy>
         <K_23>100.00</K_23>
         <K_24>23.00</K_24>
      </SprzedazWiersz>
      <SprzedazCtrl>
         <LiczbaWierszySprzedazy>1</LiczbaWierszySprzedazy>
         <PodatekNalezny>23.00</PodatekNalezny>
      </SprzedazCtrl>
      <ZakupWiersz>
         <LpZakupu>1</LpZakupu>
         <KodKrajuNadaniaTIN>ES</KodKrajuNadaniaTIN>
         <NrDostawcy>S123456789</NrDostawcy>
         <NazwaDostawcy>Amazon Spain</NazwaDostawcy>
         <DowodZakupu>ES0123456789</DowodZakupu>
         <DataZakupu>2021-09-01</DataZakupu>
         <DataWplywu>2021-09-01</DataWplywu>
         <K_42>100.00</K_42>
         <K_43>23.00</K_43>
      </ZakupWiersz>
      <ZakupCtrl>
         <LiczbaWierszyZakupow>1</LiczbaWierszyZakupow>
         <PodatekNaliczony>23.00</PodatekNaliczony>
      </ZakupCtrl>
   </Ewidencja>


Pozdrawiam,
Karol
Ostatnio edytowany przez Karol 11.12.2021 07:32, edytowano w sumie 2 razy
Karol
 
Postów: 20
Dołączył: 06.11.2020 10:02

Re: Faktura WNT a JPK

Postprzez Karol » 10.12.2021 17:45

Przy okazji zauważyłem irytujący problem w Vatowcu: dane naszej własnej firmy musimy edytować na liście kontrahentów: Słowniki / kontrahenci.
Kiedy edytowałem firmę (np. dodawałem PESEL) przez Słowniki / Firma i właściciele, to te dane nie pojawiały się w tabeli DK i przez to export do JPK ich nie widział.

Dla osób które chciałyby same poprawiać formuły w JPK, chciałbym tutaj wytłumaczyć sposób kodowania wyrażeń w formułach.

Przykładowo: RVN(RV->NR_DOK,'S','X')
To jest funkcja, która dla danego dokumentu (RV->NR_DOK) wyszuka wszystkie wiersze z księgi sprzedaży ('S'), z kategorii 'X' i zwróci ich wartość netto (RVN).
Funkcja RVV() zwróci z kolei wartość VAT.
Te funkcje są używane głównie w ewidencji.

W części deklaracyjnej mamy z kolei wartości pobierane z tabeli PVAT.
Przykładowo PVAT->SX23V jest to suma z rejestru sprzedaży (->S), z kategorii X, z wartością podatku 23% i kolumna dotyczy wartości VAT (->SX23V).

Pozdrawiam,
Karol
Karol
 
Postów: 20
Dołączył: 06.11.2020 10:02

Re: Faktura WNT a JPK

Postprzez wygodnis » 19.02.2022 16:49

co na to inni?
bo szkoda ze brak komentarzy, ja byłbym w stanie przyjąć każde rozwiązanie które by działało (mogę pozmieniać swoje kategorie i inne). A sugerując kiedyś zmianę nie zostałem jednak poparty, ani nikt nie odp jak ma poprawnie.
Z faktur wewnętrznych tez dawno zrezygnowałem, ale one pewnie wynikają ze starych czasów gdzie były one wymagane (tez mi to wszystko rozwalało i nic nie liczyło właściwie).

to
viewtopic.php?f=34&t=1934
działało do czasu zanim wprowadzono JPK

Przy JPK pisalem w wątku
viewtopic.php?f=79&t=2212
że dodałem w sprzedaży kategorię L i prawie to działało

Prawie bo mimo ze w kategori RV sprzedaż mam dla kategorii L w kolumnie k (kwota stanowiąca koszt) zaznaczone Z (że żaden) to wrzuca mi to do KPiR
i z tym radzę sobie w ten sposób (głupio ale jedyne co mi przyszło do głowy) że przy wpisywaniu w sprzedaży tego z kategorią L, w kolumnie "ksiega" wprowadzam date z roku którego jeszcze nie było

to trochę na odpowiedz
Jedyna niedogodność jaką zauważyłem, to że w KPiR pojawiają się dwa wiersze.
Na szczęście ten ze sprzedaży jest kompletnie pusty, więc raczej
nie przeszkadza za bardzo

że w ten sposób to załatwiam, żeby nie mieć bałaganu w latach które księguję
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: Faktura WNT a JPK

Postprzez Corvus5 » 26.09.2023 00:39

Jak dla mnie rozwiązanie jest dosyć intuicyjne i pokrywa się ze strukturą pliku JPK, tzn. ewidencja sprzedaży powstaje na podstawie rejestru sprzedaży.
Corvus5
 
Postów: 2
Dołączył: 26.04.2021 21:21


Powróć do JPK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron