podatek dochodowy - zniknął

zasady ogólne, tzw. książka

podatek dochodowy - zniknął

Postprzez aganieszkab » 08.01.2018 11:58

Witam
Od kilku lat korzystam z Vatowca w celu rozliczania mojej malutkiej firmy.
W 2017 roku zaskoczyło mnie nowe zjawisko - pojawił mi się do zapłaty podatek dochodowy. Było to po rozliczeniu miesiąca maja. Sprawdziłam pobieżnie sumy i wszystko się niby zgadzało. Zapłaciłam, pozaznaczałam odpowiednie sumy i daty w zestawieniu "podatek dochodowy". Ponownie podatek wyskoczył mi w październiku.
Rozpoczął się nowy rok, zrobiłam dogrywkę, importowałam nowe stawki, a tu nagle w starym roku zniknął mi podatek - i ten z maja i ten z października. Zgłupiałam.
Posprawdzałam od początku zestawienie roku 2016 - jakimś cudem zmienia mi się kwota w remanencie na koniec roku - poprawiłam i sumy są zgodne z tym co sobie na koniec roku 2016 wydrukowałam.
Niestety nie drukowałam na bieżąco zestawień miesięcznych 2017 i dalej nie mam z czym sprawdzić. Przejrzałam od początku wszystkie faktury (przy okazji znalazłam 2 drobne błędy czeskie w groszach), i nie ma bata - podatek dalej jest 0.
Czy coś mogło się zmienić przy tych dogrywkach? Czy sprostowano jakieś błędy? Czy moze teraz liczy błędnie? Nie zmieniałam nic w ustawieniach, stałych firmy itd.

Spróbowałam sobie ustalić ten podatek ręcnie, ale nie mam pewności, czy dobrze rachuję:
W maju dochód wyniósł 10 491 zł, 18% z tego to 1 888,43 zł, odejmuję ulgę 556,02, więc mam 1 332,41, odejmuję zapłacone ZUSy w kwocie 1 272,78, więc podatku do zapłaty wychodzi 59,63 zł. Tak się składa, że za ten okres zapłaciłam właśnie 60 zł podatku.
Ale dlaczego teraz Vatowiec oblicza 0??

Bardzo proszę o sprawdzenie, gdzie popełniam błąd.
Załączniki
podatek.jpg
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez Pio » 12.01.2018 10:36

Hm, a jest cokolwiek w Słowniki->Stałe roczne ?

Aktualizacje nie zmieniają bazy danych, a akurat tak się składa, że wszelkie stałe są w bazie.
Na dobrą sprawę oprogramowanie nie musi być aktualizowane przez następne 20 lat i powinno działać.
Stałymi zajmuje się użytkownik i może tam wykonać import, ale nie musi.
Proszę przejrzeć menu Słowniki.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez aganieszkab » 12.01.2018 19:55

Stałe roczne i stałe miesięczne mam ściągnięte.
Pogmerałam trochę w necie i znalazłam, że od 2017 roku zmienił się sposób rozliczania podatku dochodowego - kwota wolna uzależniona od dochodu. Być może przez cały 2017 rok nie uaktualniłam stałych rocznych i rozliczało mi po staremu, na początku 2018 ściągnęłam nowe stałe i podatek obliczył się po nowemu. Jednak zauważyłam, że też źle.
Tzn z tego co wyczytałam na stronach ministerstwa w zależności od dochodów kwota wolna od podatku wynosi 6600, 3089 albo w ogóle. Jak sobie przeliczyłam to vatowiec teraz oblicza 6600 bez względu na wysokość dochodów.
Na 2018 kwota wolna to 8000, 3089 lub 0 też w zależności od dochodów. Na stronie ministerstwa też doczytałam ,że jest jakaś nowa zmiana, że jeżeli podatek nie przekracza 1000zł nie trzeba go regulować - i potestowałam sobie vatowca na 2018 - niestety za każdym razem oblicza kwotę wolną w wysokości 8000 zł, i podlicza do zapłaty nawet drobne kwoty.

Bardzo proszę sprawdzić sposób obliczania podatku dochodowego dla osób fizycznych - moim zdaniem teraz nie jest dobrze (ale mogę się nie znać).
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez Pio » 12.01.2018 20:29

No to jest błąd.
Trzeba się zastanowić jak to rozwiązać, żeby nie wbijać do programu zasad, a je konfigurować.
Najlepiej by było to zrzucić na Kadrowca, ale to zbyt skomplikuje rozwiązanie.

edit:
W Stałych rocznych pierwszy próg, to kwota wolna. Może to warto zrzucić na podatnika :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez aganieszkab » 12.01.2018 20:52

No tak - zawsze do instrukcji obsługi vatowca można dopisać "jak masz dochód do 11000 to sobie wpisz w stałych 8tys. a jak masz dochód wyższy to..."
Obawiam się że bez zmiany konstrukcji obliczania podatku się nie obędzie, szczególnie, że coś doczytałam, że ta kwota wolna ma być progresywna w zaleśności od tego dochodu - że niby im większy dochód tym mniejsza kwota wolna obliczona wg jakiś proporcji. Powiem szczerze, że ten wzór był nawet jak na mnie zbyt skomplikowany żeby go rozgryzać :roll:
Trochę to co czyałam dziwnie wyglądało - ale w dzisiejszej rzeczywistości prawnej to chyba nic już nie może dziwić.
Baaaardzo proszę zatem o rozgryzienie tego wzoru na podatek, bo pewnie będzie mi w tym roku potrzebny :shock: a orłem w prawie nie jestem ;)
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez Pio » 12.01.2018 21:12

Najbezpieczniejsza kwota wolna wynosi 0 zł.
Proponuję stosować zerowy próg.
Właściwa kwota wolna przy rozliczeniu rocznym.

Już widzę oczami wyobraźni walkę o grosze i zaokrąglenia przy wyliczaniu kwoty wolnej w/g jednie słusznego wzoru.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: podatek dochodowy - zniknął

Postprzez aganieszkab » 12.01.2018 21:16

to jest jakieś rozwiązanie - lepiej więcej daniny zapłacić niż o grosz za mało...

w sumie w picie rocznym i tak sumuję więcej dochodów, więc i tak podatek trzeba obliczyć od nowa - całe szczęście są e-deklaracje, gdzie sami sobie muszą pilnować czy dobrze się liczy...
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron