czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe?

zasady ogólne, tzw. książka

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Pio » 20.12.2010 21:20

Raczej dodać kilometrów, ostatnio sporo ten samochód jeździł w sprawach służbowych, a to US, a to ZUS, a to jakiś ociągający się z zapłatą kontrah, ... ;)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez kris6112 » 20.12.2010 23:05

To się nazywa doradztwo podatkowe :D
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Andrzej Lalek » 14.01.2013 00:18

A ja mam dodatkowe pytanie w tej kwestii:) w 2012 roku postępowałem według rad, a teraz zauważyłem że mam zaksięgowane wszystkie faktury za paliwo w kwocie o 61gr wyższej niż wynika to kilometrówki. dlaczego program zostawia takie rozbieżności? i jak teraz mógłbym to rozliczyć żeby się zgadzało? bo chyba kwoty na fakturze nie mogę zmienić a dodawanie wyjazdu na odległość 0,8 Km około to chyba przesada poza tym i tak zawsze zostają mi rozbieżności
Andrzej Lalek
 
Postów: 57
Dołączył: 06.12.2011 22:36

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez anna83 » 15.01.2013 15:05

Zgadzam sie z pioos, ja mam też ten sam problem z kilometrówką - nie powinna ona być wprowadzona do kpir osobnymi dokumentami tylko jednym dokumentem wewnętrzym na koniec miesiąca. Potwierdzałam to wyraźnie zarowno w Krajowej Informacji Podatkowej jak i w swoim urzędzie. Osobiście - po prostu przed wydrukiem książki edytuję ją do worda i tam bawię się w wymazywanie tych dokumentów i wprowadzanie jednym dowodem wewnętrznym. Ale to niestety zabawa..
anna83
 
Postów: 7
Dołączył: 27.03.2012 18:43

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Pio » 30.01.2013 13:12

Trzeba zaznaczyć, że dokumenty zbiorcze PKiPR były powszechnie stosowane jak nie było komputerów, lub Książka była robiona ręcznie.
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale musi być zrealizowany jeden cel "możliwość wyliczenia podatku dochodowego".
Jak do tej pory, wszystkie zmiany dotyczące prowadzenia Książki nie zmieniały tego celu, a wręcz przeciwnie, były podyktowane zmianami w "podatkach".
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Andrzej Lalek » 04.02.2013 21:52

A ja coś takiego doczytałem, sięgnąłem też do samej ustawy.

Ewidencja przebiegu pojazdu powinna być prowadzona na bieżąco, tzn. należy ją uzupełniać po każdym dokonanym wyjeździe. Ewidencję taką powinna prowadzić osoba, która faktycznie korzystała z pojazdu samochodowego. Stanowi o tym art. 23 ust. 5 ustawy o PIT. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna być potwierdzona przez podatnika na koniec każdego miesiąca.


Na tyle na ile może to zrozumieć mój ograniczony umysł to Vatowiec nie robi tego do końca dobrze

Zasady prowadzenia ewidencji kosztów nie są określone przepisami prawa. Niemniej wzmianka o miesięcznym zestawieniu poniesionych wydatków jest zawarta w punkcie 13 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.


Ja przepraszam że tak ale gdzieś mi się rzuciło w oczy że paragrafami trzeba argumentować.
Andrzej Lalek
 
Postów: 57
Dołączył: 06.12.2011 22:36

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Pio » 04.02.2013 22:05

tzn.?
Co Vatowiec robi źle ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Andrzej Lalek » 05.02.2013 11:15

Może pytaniem na pytanie:P
Jak mam potwierdzić na koniec miesiąca ewidencje pojazdu?
z tego co widzę to jest sposób mianowicie w każdym miesiącu wyjeździć dokładnie tyle za ile się ma fakturę żeby kwoty się zgadzały i po problemie.
W miesiącach w których tylko jeżdżę jaki dokument rozlicza mi w kpir kilometrówke jeśli nie uda mi się wyjeździć przeniesienia z poprzedniego miesiąca?
tego znaleźć nie mogę.

Ja rozumiem że takich problemów nie mają ludzie którzy mają dwie i więcej faktur w miesiącu i wszystko "wyjeżdżają".
ale co nieco dziwnie wygląda faktura zakupu paliwa z 26 stycznia zaksięgowana w kwietniu. tak jakbym całą właśnie w tym miesiącu wyjeździł. Kilometrów mam potwierdzone na każdy miesiąc a jednak w kpir nie mam nic z kilometrówki na styczeń, luty i marzec. Mogę potwierdzić przebieg np za styczeń na wydruku z "pojazdów", ale jakie jest tłumaczenie dlaczego nie ma żadnego wpisu w danym miesiącu w kpir?

jeszcze raz cytaty:
art. 23 ust. 5 ustawy o PIT
5. Przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 36 i 46, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu obowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie braku tej ewidencji wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.


no i punkt 13 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r.
dzu.2003.152.000.1475e.003.jpg

trochę musiałem obciąć:P

nie wiem jak to dokładniej wyjaśnić
jeśli vatowiec nie może pracować tak to proszę o możliwość wyłączenia przenoszenia faktur za paliwo do kpir, w taki sposób mógłbym sobie do dokumentu wewnętrznego tylko kwoty z zestawienia przepisywać.
Andrzej Lalek
 
Postów: 57
Dołączył: 06.12.2011 22:36

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Andrzej Lalek » 05.09.2017 22:35

Trochę się przypomnę. Czy jest możliwość zrobić coś w temacie postu wyżej? Ze wzrostem ilości wyjazdów ręczna robota robi się trudna do ogarnięcia :(
Andrzej Lalek
 
Postów: 57
Dołączył: 06.12.2011 22:36

Re: czy rozliczanie kilometrówki w programie jest prawidłowe

Postprzez Andrzej Lalek » 02.11.2017 23:06

Panie Piotrze jest już bardzo silna potrzeba jednego z dwóch rozwiązań:
aby ewidencja przebiegu przenosiła się jako jeden dokument do KPIR raz na koniec miesiąca (ewentualnie jako dokument do rejestru VAT)
lub potrzebna jest opcja wyłączenia automatycznego przenoszenia dokumentów z przebiegu (aby można było ręcznie wprowadzić dokument)
Andrzej Lalek
 
Postów: 57
Dołączył: 06.12.2011 22:36

Poprzednia

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości