3 pytania na dzień dobry.

- sprawy związane z administracją oprogramowania

3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pajączek » 22.10.2008 23:40

Witam.

Na wstępie proszę o wybaczenie, jeśli temat przewija się często przez forum. Ale ostatecznie muszę zmienić menagera rozliczeń, a do 25-go tuż tuż... Próbowałem RAKS Samodzielny przedsiębiorca, ale nie odpowiada mi z pewnego względu... no i czas zaczął mnie gonić. Oczywiście czytam instrukcję, ale myślę że równoległe pytanie na forum nie zaszkodzi.

Interesują mnie 3 kwestie.

1) Jak zrozumiałem pożądaną sytuacją wyjściową jest uzupełnienie w programie wszystkich dotychczasowych wpisów archiwalnych (albo import tych danych), prowadzonych w dotychczasowej księgowości. Zrozumiałem również, że jest możliwe uzupełnienie tych danych w różnej kolejności, nie koniecznie w kolejności księgowania, a wpisy mają wpływ na przyszłe pozycje rejestrów. Czy więc było by błędem, dla zaoszczędzenia czasu teraz, wprowadzenie że tak to ujmę wirtualnej faktury na pozycje z powiedzmy przed tego roku rozrachunkowego, tak by była spójność danych w rejestrach VAT/ŚT (i związanych z tym odpisów amortyzacyjnych) itp. zaś w przyszłości uzupełnienia bazy właściwymi wpisami (przy jednoczesnej korekcji a ostatecznie całkowitym usunięciu tej "wirtualnej" faktury?? Oczywiście wcześniejsze wydruki rejestrów posiadam.

2) Czy jest możliwość wystawiania 2 numeracji faktur?? Chodzi mi o inną numerację dla całej sprzedaży, poza pewną wydzieloną grupą usług, dodatkowy przyrostek oraz osobna numeracja faktur. Coś takiego było dostępne w serwisie iFirma.

3) Czy jest możliwa, albo przewidywana w przyszłości możliwość migracji i przeniesienia bazy danych z wersji dbf do sql ?? Czy też gdybym chciał to rozwiązać musiałbym samodzielnie napisać narzędzie (powiedzmy że jest to w zasięgu).

Będę wdzięczny za odpowiedzi i ew. sugestie na początek.
Pozdrawiam
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pio » 23.10.2008 08:55

ad.1
Tak, można to załatwić "jedną pozycją",
czyli pozycja w rejestrach vat sprzedaży - obejmująca sprzedaż, zakupu- zakupy itd.

VATciak nie analizuje co ktoś miał na myśli, tylko sumuje dane z rejestrów i wrzuca do zestawianie podatku VAT
zgodnie z definicjami kategorii rejestru vat

ad.2
Każdy rodzaj dokumentu (kolumna RD) ma swoją numerację, czyli FA, FB, FC, FD, FE.... FZ to możliwe rodzaje dokumentów dla faktur,
zatem 26 numeracji powinno wystarczyć (jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś krzyczał, że mało :))
i analogicznie korki: KA, KB...... KZ

ad.3
Podczas pierwszego uruchomienia wersji SQL lub po dodaniu nowej firmy, program grzecznie pyta, czy importować dane z wersji dbf.
Na razie proszę się nie działać w SQL - trwa remont źródeł i aktualizacja do wersji DBF.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pajączek » 23.10.2008 13:30

Oki.... dzięki za info.

Co do 3-go, nie zamierzam na razie się przesiadać. To było pytanie przyszłościowe, wówczas chciałbym zastosować przy serwerze sql pewien skrypt automatycznie wystawiający pewien zakres faktur, a dodatkowo z tej bazy sql korzystała by wizualizacja tych faktur i dotyczących ich płatności na stronie www. Obecnie do tego służy osobna baza i engine, ale było by miło to zasymilować.

Pozdrawiam.
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pajączek » 24.10.2008 01:31

Witam (znowu).

Powrócę do tematu numeracji, bo jednak nie do końca mogę osiągnąć to co chcę.
Udało mi się osiągnąć automatyczne numerowanie ale tylko w kolejności 'rok/miesiąc/numer_faktury', jednak chciałbym zachować ciągłość numeracji po przesiadce na vaciaka, a więc odwrotnie 'numer_faktury/miesiąc/rok'. Czy jest to możliwe??
Acha... cel osiągnąłem przez edycję stałych prog. czy jest to eleganckie wyjście, czy takie "trochę mniej"?? ;)
Ps. nie wiem dlaczego przy wpisaniu w stałą '01/2008' program numeruje kolejne fvat: 01/1997; 01/1986; 01/1975... itd. Dlaczego tak dziwnie (w dodatku z dekrementacją)?

A z zupełnej ciekawości zapytam, dlaczego program przy wypełnianiu słownik=>firma i właściciele, danych właściciela podpowiada mi miejscowość Radom. Przy wypełnianiu danych firmy podpowiedział prawidłowo miejscowość, tylko przy właścicielu tak się... wyrwał.
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pio » 24.10.2008 06:38

menu System->Stałe programów->VATowiec->Autonumeracja odwrotna dokumentów ? nr/.. <= TAK

Nie rozumiem "Acha... cel osiągnąłem przez edycję stałych prog. czy jest to eleganckie wyjście, czy takie "trochę mniej"??"
- właśnie Stałe po to są :)

"nie wiem dlaczego przy wpisaniu w stałą '01/2008' program numeruje kolejne fvat: 01/1997; 01/1986; 01/1975... itd. Dlaczego tak dziwnie (w dodatku z dekrementacją)?"

Ponieważ numeruje normalnie, a wstecz dlatego, że szuka wolnego numerku o 10 pkt. wstecz.
menu System->Stałe programów->"Automatyczna numeracja-ilość kontroli wstecz ?"

Właściciel ma farta :) Mieszka w miejscowości i na ulicy nie ujętej w bazie kodów pocztowych.

Wielka prośba z mojej strony :)
Bardzo proszę o korzystanie ze struktury forum, czyli pytania i problemy do właściwych działów.
Myślę, że ten wątek należy już zakończyć.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pajączek » 24.10.2008 14:53

Pio napisał(a):Nie rozumiem "Acha... cel osiągnąłem przez edycję stałych prog. czy jest to eleganckie wyjście, czy takie "trochę mniej"??"
- właśnie Stałe po to są :)

Bałem się, że jest jakiś konfigurator. Osobiście wolę przyjętą w vaciaku koncepcję.

Właściciel ma farta :) Mieszka w miejscowości i na ulicy nie ujętej w bazie kodów pocztowych.

Faktycznie... choć dziwna sprawa, że brak jest w bazie jednej ze starszych ulic ponad 100tys miasta (istnieje pod tą nazwą od ok 50 lat - więc kwestia niedawnej zmiany nazwy odpada), nie jest to boczna uliczka, zaczyna się przy głównym dworcu pkp i numeracja sięga blisko 100. Nieistotne... to była tylko ciekawość, dlaczego akurat Radom (ani to pierwsze z listy, ani największe, też nie siedziba autora... jak myślę).

Wielka prośba z mojej strony :)
Bardzo proszę o korzystanie ze struktury forum, czyli pytania i problemy do właściwych działów.
Myślę, że ten wątek należy już zakończyć.


Cóż, dział wydał mi się najbardziej odpowiedni. Pytania dotyczą Vaciaka, nie dotyczą wyłącznie PKIR czy RV, a ogólnej konfiguracji programu, czy ustawień tegoż (a więc jego administracją). Gdzie pasowały by lepiej?? Może do rozmaitości, gdyby nie ich specyfika.
Ok. Wątek można uznać za zakończony, a administrator/moderator forum może zapewne przenieść do odpowiedniego wg. siebie działu.
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pio » 24.10.2008 15:21

Baza kodów pocztowych właściwie ciągle żyje :)
Dzięki uprzejmości części użytkowników uzupełniam bazę i publikuję z pełną instalką.
W Słowniki->Kody pocztowe można wykonać Import.

Każdy może sprawdzić swoje dane klikając na Kontrola w Słowniki->Kontrahenci, powstaje pliczek z logiem błędów zapisywany w \BR\BAZY,
to właśnie ten pliczek mi podsyłają, a podstawie danych w nim zawartych dokonuję kontroli i uzupełnienia bazy kodów pocztowych.

Chodziło mi o numerację dokumentów, chyba powinna trafić do fakturowania, ale nie ważne,
troska bierze się z tego, że ten sam temat jest wiele razy obrabiany w różnych miejscach forum :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pajączek » 24.10.2008 16:33

Witam.

Chyba jednak pociągnę temat, choć zobowiązuję się, że jeśli będzie taka potrzeba lub zlecenie to przygotuje podsumowanie z tego tematu i wstawię do nowego tematu vaciak/fakturowanie/numery_faktur. Nie znalazłem w dziale fakturowanie pasującego wątku, jest jeden "co oznacza NDK" zahaczający o numerację faktur, ale tytuł też jest mylący. Oraz 2 dotyczące numeracji paragonów "sprzedaż detaliczna" i numeracja zamówień/ofert, ale z treści widać że to co innego.

Ale do rzeczy. Autonumeracja odwrotna działa, i chyba nawet wcześniej o nią zahaczyłem, ale to też nie odpowiada moim specyficznym potrzebom ciągłości... wiem, czepialski ze mnie gość, i drążę mocno...

Autonumeracja zwykła, maska "rrrr/mm/0001" - działa dobrze, numeruje prawidłowo.
Autonumeracja zwykła, maska "TEXT rrrr/mm/0001" - działa dobrze, numeruje prawidłowo (TEXT 2008/10/0001; TEXT 2008/10/0002...)
Autonumeracja odwrotna, maska "001/mm/rrrr" - nie działa prawidłowo, generują się numery: 001/mm/rrrr; 002/mm/rrrr... zamiast 001/10/2008...; tak samo przy masce 001/rrrr/mm
Autonumeracja odwrotna, maska "TEXT 001/mm/rrrr" - tu już są zupełne nieporozumienia, generują się numery 00000001/mm/rrrr; 00000002/mm/rrrr... gdzie liczba cyfr numeru (zera uzupełniające) pokrywa się z liczbą znaków do pierwszego '/'

Nie ukrywam że niestety ta ostatnia wersja interesuje mnie najbardziej, czyli "TEXT numer/miesiąc/rok" gdyż tak miałem numerowane faktury do tej pory. Chyba przyjdzie mi się pogodzić z faktem, że chcąc korzystac z vaciaka będę musiał zmienić styl numerowania faktur. Pozostanie on unikatowy więc chyba wszystko będzie zgodnie z przepisami, nawet jeśli zmienię w ciągu roku, w końcu księgowość i tak jest ciągła w latach.
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: 3 pytania na dzień dobry.

Postprzez Pio » 24.10.2008 18:36

Nie działają maski w numeracji odwrotnej i nie będą działać.
(to problem techniczny, którego nie da się przeskoczyć)

Dla numeracji odwrotnej stosuje się tylko numer bieżący, który program "ciągnie" w miarę dodawania nowych pozycji.

Numeracja normalna bardzo ważną zaletę, dokumenty dają się sortować w sposób naturalny.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do administracja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron