Ewidencja pozabilansowa

pełna księgowość

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 07.10.2009 22:28

.. o której sumie mówimy ?
Ja o kolumnach "Suma WN" i "Suma MA" a oprócz tego w kolumnie "BS" jest X.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 08.10.2009 09:52

Zgadza się. Chodzi o sumowanie narastające w Dzienniku. W dzienniku jest X w kolumnie BS tak jak i w planie kont. Także X w WS w planie kont.Zrobiłem dla pewności dwa razy dorywkę i pełną weryfikację.
Nie chcę byc upierdliwy ale jak już sumowanie powinno zależeć od kolumny WS - zresztą program podpowiada do czego służy ta kolumna: "wydzielone podsumowanie np. dla kont pozabilansowych". Niby dlaczego rezygnować z analityki w ewidencji pozabilansowej jak już trzeba ksiegowac dwustronnie. Wtedy może się przydać. :roll:
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 08.10.2009 13:47

Nikt tutaj nie jest upierdliwy, na tym forum kończymy wszystkie tematy :)

Czy było może kliknięcie w FK->Dziennik Chronologiczny->[Sumuj] ?
(guzik na pasku z guzikami)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 08.10.2009 14:40

Trudno powiedzieć, czy było sumuj. Dokument wprowadzałem po dogrywce, więc być może nie widziałem takiej potrzeby. W każdym razie po sumuj znikneło ale:
- wprowadziłem nowy dokument,
- otworzyłem Dziennik i był zsumowany,
- po sumuj był dalej zsumowany,
- otworzyłem Plan kont i weryfikuj,
- przeszedłem do Dziennika i dalej było sumowanie,
- po sumuj poszło sobie sumowanie.
Czyli wychodzi na to, że po zaksiegowaniu na konto pozabilansowe aby dokument nie sumował się w dzienniku trzeba:
- zrobić weryfikacje w Planie kont,
- w Dzienniku zrobić sumowanie.
Patrząc z mojej strony kompromisowo, to mogłoby zostać, bo nr poz 0, więc przy sortowaniu wg pozycji mam to w Dzienniku na samej górze. Z drugiej strony po co to wogóle w dzienniku. Jak nie będzie to szło do Dziennika, to problem z weryfikacjami i sumowaniem odpada. I tak praktycznie księgowy nie analizuje szczegółowo Dziennika - ma on raczej spełniać tylko funkcję kontrolną i to przy kontroli zewnętrznej.

Przy okazji kiedyś zauważyłem, że jak nie dokończę dekretowania, ale jakiś dekret postawię i zamknę dokument, to ten niepełny dekret idzie do Dziennika. Jak potem ksieguję następne dokumenty i wrócę i dokończę ksiegowanie ( uzupełnię brakujący dekret), to ten dekret idzie sobie pod jakaś inną pozycję i sumowanie Dziennik zgłasza błąd. Wg mnie sumowanie powinno poukładać sobie jakoś to po kolei ale tak to nie działa. Musiałem usunąć wszystkie dekrety w tym dokumencie, zamknąć, otworzyć i zadekretować od nowa i wtedy Dziennik prawidłowo sumuje. To tak gdyby ktoś dziwił się dlaczego Dziennik zgłasz bład sumowania i o co mu chodzi.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 08.10.2009 14:56

OK, przetestuję to gruntownie wieczorem.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 08.10.2009 19:51

Widzę inny problem:
Funkcja kontrolna dziennika to między innymi sprawdzenie czy:
1. obroty narastająco WN = obroty narastająco MA w Dzienniku
2. obroty narastająco WN z Dziennika = obroty narastająco WN kont syntetycznych
3. obroty narastająco MA z Dziennika = obroty narastająco MA kont syntetycznych
4. obroty narastająco WN syntetyki = obroty narastająco MA syntetyki w ( tu ) Planie kont, a właściwie powinno być w zestawieniu obrotów i sald.
Konta analityczne wiadomoże pomijamy, gdyż wiadomo, że konto analityczne nie może wystąpić bez syntetycznego. Jezeli ktoś lubi, to może stosowac zasadę, że nie księguje na syntetykach tylko zawsze zakłada analitykę i wtedy msi wystąpić zgodność obrotów syntetyki i analityki.
U mnie to wszystko gra do 07/2009
Jak założyłem konta pozabilansowe w 08/2008, to nie gra w pkt.
1. w pkt. 4 w poz. na wydr. suma kont na wydruku WN nie jest równe MA ale co ciekawe w dalszych pozycjach na wydruku juz jest równe, co oznacza jakiś błąd, gdyż jak w pierwszej poz nie było równe, to dalej też nie powinno.
2. w pkt. 3 i 4 też nie bo Dziennik jest zgodny ale suma z Dziennika nie pasuje ani do sumy WN ani do MA z syntetyki.
I ekspereyment wywalam PK na pozabilansowe i wszystkie sumowania, weryfikacje i kontrola co tam można zrobić i znowu wszystko gra co do grosza w 08/2008.
Ja tak mogę długo :geek: ale muszę mieć pewność że program prawidłowo działa, bo odpowiedzialnośc zbyt duża.
W ostateczności mogę machnąć reką na te konta pozabilansowe i założę sobie tabelkę w Excelu, bo podstawowe równania kontrolne grają jeżeli nie ma tych pozabilansowych.

Pozdrawiam i na dzisiaj bez odbioru.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 08.10.2009 20:22

Analityka pozabilansowa jest oznaczona, a czy jest zaznaczona syntetyka ?
czy może syntetyka zbiera bilansowe i pozabilansowe ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 08.10.2009 22:37

dogrywka

Uzupełniłem o kontrolę typu konta podczas księgowania.
Dotychczas zakładałem, jak się okazało błędnie, że wystarczy kontrola na poziomie automatycznej dekretacji.
Problem z aktualizacją wynikał z metody, bowiem w celu uniknięcia spadku wydajności, do rejestru księgowań
dodałem znacznik konta pozabilansowego ("BS" - bez sumowania), żeby nie trzeba było podczas sumowania
w dzienniku chronologicznym sprawdzać konta dla każdego dekretu.

Wydaje mi się, że już nie powinno być problemu z sumami narastającymi.

Jeśli chodzi o syntetykę, to zostało do ustalenia, czy też jest oznaczona jako pozabilansowa, czy nie.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 23.10.2009 12:19

Witam.
Nie miałem czasu posprawdzać, bo musze odkopać się z zaległości ale myśle, że w weekend sprawdzę jak to teraz działa.
Mam inny problem. Ogólnie chodzi o wydruk przefiltrowanego zestawienia.
Konkretnie mam faktury z różnymi przyrostkami i osobną numerację dla danego przysrostka. W rejestrze VAT Filtruję wg przyrostka i jest ok chciaż ten przyrostek i tak piszę w numerze dokumentu bo wychodziłoby, że mam powielone numery ale lepszego pomysłu na sortowanie nie miałem. Niestety nie można takiego zestawienia wydrukować, a potrzebuję dla celów kontrolnych i porządkowych. Przez Ksiegę dokumentów nie mogę, bo w liście kolumn nie ma kolumny przyrostek.
Tak wogóle ( może to gdzieś jest ale nie znalazłem ). Przydałyby się jakieś kolumny typu znacznik dla dokumentu wspólne dla wszystkich modułów i wtedy wg znacznika można by sobie w różnych miejscach sortować wg znaczników. Jakoś sobie z tym radzę w Księdze dokumentów z dokumentami, które nie przechodzą prez RV wykorzystując swoje kategorie RD ale teraz mam problem. Chyba w Syffoni ( ups... Symfonii oczywiście :oops: ) jest coś takiego ale tam z tego nie korzystałem.
Żeby nie mieszać mogę to otworzyć w nowym wątku. Otworzyć ?
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez ANNAB_21 » 16.11.2016 23:57

"Błędy sum narastających w dzienniku. Sprawdź System, zdarzenia, dziennik"

Co mogę robić źle? Kwota o którą się nie zgadza to jest z kasy. Moim zdaniem dekret jest prawidłowy.
W pierwszym miesiącu było wszystko OK, a w drugim już się zaczyna sypać

Z góry dziękuję za pomoc
ANNAB_21
 
Postów: 6
Dołączył: 13.11.2016 19:54

Poprzednia

Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron