Ewidencja pozabilansowa

pełna księgowość

Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 05.10.2009 16:12

Przeszukałem forum ale nic nie znalazłem nt wprowadzenia zapisu na konto pozabilansowe. W Planie kont założyłem konto, zaznaczyłem kolumnę ws ale jak mam wprowadzić jednostronny zapis ?
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 05.10.2009 17:45

Księgujemy zawsze dwustronnie, czyli jak ma być jedną stroną, to drugą na konto techniczne (pozabilansowe).

Nie wynika to z braku możliwości technicznych, ale z próby utrzymania porządku.
Otóż księgowanie dwustronne daje możliwości kontrolne nie tylko w planie kont, ale przede wszystkim w Dzienniku Chronologicznym.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 05.10.2009 17:56

Tak robiłem i zalożyłem techniczne konta pozabilansowe dla dwustronnego księgowania ale takie księgowania pojawiały mi się w Dzienniku i były sumowane w nim, a wg mnie nie powinny być sumowane ani w bilansie ani w Dzienniku. Wszystkie konta zalożyłem w zesp. 9 jako syntetyczne i zaznaczyłem X w kolumnach WS i BS.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 05.10.2009 20:55

Nie wiem jak powinno być, czy mają się sumować pozabilansowe w dzienniku, czy nie.
np. tam http://bip.mkidn.gov.pl/bip/document/?docId=867 są sumowane.

Z technicznego punktu widzenia nie ma problemu, ale jakby się przyjrzeć dziennikowi,
to sumy narastające po każdym dokumencie powinny się "schodzić" - być sobie równe.

Jak mają być omijane (opcjonalnie) pozabilansowe w dzienniku, to przygotuję dogrywkę.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 06.10.2009 16:47

Wg mnie ewidencja pozabilansowa:
- zasadniczo nie jest regulowana w przepisach o rachunkowości poza np jednostkami budżetowymi,
- jej prowadzenie wynika z praktyki i przyjętych zwyczajów w rachunkowości i ma charakter dodatkowy, pomocniczy,
- co do zasady ewidencjonuje sie tam zdarzenia, czy składniki, które nie mają wpływu na bilansowy i wynikowy obraz jednostki ale obowiązek, czy chęć ujawnienia ich występuje w informacji dodatkowej, bo mają ekonomiczne znaczenie dla jednostki,
- jej dodatkowy charakter i brak wpływu jej sald na bilans i wynik finansowy dopuszcza stosowanie jednostronnego zapisu wbrew obowiązkowemu podwójnemu który ma mieć odzweirciedlenie w dzienniku - ustawa wiąże koniecznośc księgowania na kontach przez dziennik z zachowaniem zasady podwójnego zapisu.

Stąd wyciągam wniosek, że zapisy na kontach pozabilansowych nie powinny pojawiać się w dzienniku i nie powinny być sumowane z obrotami kont bilansowych, nawet jak ktoś z jakichś względów stosuje zasadę podwójnego zapisu na kontach pozabilansowych, gdyż zaburza to równania kontrolne w księgowości bilansowej i niejako przeczy istocie podziału na ewidencję bilansową i pozabilansową. Moje dywagacje dotyczą rachunkowości "zwykłej" prywatnej spółki.
Stąd mój wniosek aby wyłączyć z sumowania w dzienniku i zso konta zdefiniowane jako pozabilansowe, nawet jak trzeba na nich księgować dwustronnie. Byłoby dobrze, żeby przy wydrukach obroty i salda tych kont pojawiały się np na ostatniej stronie po podsumowaniu kont bilansowych lub na osobnym wydruku. Chodzi mi o to aby nie mieszać tych kont z kontami bilansowymi. Ja je zakładam zawsze w "9" dla mojej wygody ale są szkoły, które nakazują zakładać je w odpowiednich zespołach w zależności co się na nich księguje. :geek:
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 07.10.2009 08:48

OK
Sprawdzam rozwiązania pod względem wydajnościowym, bo jak wiadomo program musi sprawdzić, jakie dane konto jest w planie kont.
Postaram się jak najszybciej wprowadzić opcjonalne wyłączenie pozabilansowych z sum narastających w DC.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 07.10.2009 10:36

dogrywka

Proszę uruchomić pełną weryfikację w FK->Plan kont (na ADMINie)

a następnie FK->Dziennik Chronologiczny->[Sumuj]
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 07.10.2009 22:01

Dogrywka zrobiona, weryfikacja pełna z kontrolą roku też, przy kontach X w kol. WS, a dalej pokazuje się w Dzienniku. Księguję dokument jako PK w księdze dokumentów.
Przy okazji wyszło mi, że mogę ksiegować na syntetykę, kiedy jest pod nią podpieta analityka, co może doprowadzić do nieprawidłowości. Program albo nie powinien w takiej sytuacji pozwolić na księgowanie albo ostrzegać.
Stosuję następującą numerację kont
AAA- SYNTETYCZNE
AAA-BB - ANALITYCZNE
AAA-BB-CCC - ANALITYCZNE
Oczywiście typy kont są zaznaczone prawidłowo.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez Pio » 07.10.2009 22:10

Są w dzienniku ale bez sumy narastającej, mówiliśmy o sumie.

Tak, można księgować i można też sobie włączyć alert, żeby bił po rękach :)
To wszystko jest odnotowane w System->Zdarzenia->FK i tam można włączyć krzykacza.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Ewidencja pozabilansowa

Postprzez jtby » 07.10.2009 22:24

Dekrety są w dzienniku i sumują się.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Następna

Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron