ZUS społeczne a WB - jak powinno wygladac księgowanie

pełna księgowość

ZUS społeczne a WB - jak powinno wygladac księgowanie

Postprzez iza » 17.04.2009 16:36

Witam,
Nie rozumiem do konca jak powinnam zapisac zus-y w programie - proszę o pomoc. Instrukcje przeczytalam i nadal nie mam pewnosci jak powinnam to zaksiegowac.
Mam ZUS spoleczne w kwocie 104 PLN za styczen. Zapłaciłam 9.02.2009. Ale w koszty wrzucam w styczniu.
Wiec w styczniu powinnam utworzyc dokument PK? na te 104 zł spolecznego?
A w lutym robie Wyciag bankowy i kompensuje z tym PK ze stycznia?

Wogole w takim przypadku nie wiem gdzie powinnam dekretowac pozycje z wyciagu bankowego (na WB czy w KD). Z instrukcji nie umiem sie tego dowiedziec - mogłby ktos mi opisac proces dekretacji wyciagu bankowego na którym jest tylko oplata za spoleczne i zdrowotne?

dekret wyglada tak:
spoleczne : 405-1 ZUS społeczne | 131 ROR
zdrowotne: 220-4 ZUS zdrowotne | 131 ROR

pozdrawiam
Iza
iza
 
Postów: 30
Dołączył: 20.02.2009 03:19

Re: ZUS społeczne a WB - jak powinno wygladac księgowanie

Postprzez Pio » 17.04.2009 21:10

Witam

Nie wnikając w poprawność księgowania do stycznia zamiast lutego, opiszę temat ogólnie.

1. Nie ważne gdzie się dekretuje WB, czy w banku, czy w księdze, dekrety będą widoczne w obu oknach,
bo są podpięte do dokumentu, a to jest ten sam dokument

2. Wszystko można księgować od razu w wyciągu, czyli również tam można wrzucić inne konta, nie tylko rozrachunki.
O dacie zaksięgowania dekretu decyduje data widoczna w oknie "Dekretacja", każda pozycja może być księgowana
z inną datą (innym miesiącem czy rokiem). Trzeba jednak mieć na uwadze Dziennik Chronologiczny, w którym
natychmiast będą widoczne dekrety bez pary. Dlatego jeśli już stosuje się dowolność dat podczas księgowania,
to warto zastosować dodatkowe konta okresowe, aby dekrety bilansowały się w ramach dni.

3. Inne rozwiązanie, czyli zaksięgowanie płatności w WB i koszty w PK jest stosowane dosyć często ponieważ unika się
problemów z wyżej wspomnianym Dziennikiem i umożliwia rzetelne prowadzenie rozrachunków.

Rozwiązanie 2 często stosują firmy, fundacje i stowarzyszenia, którym nie zależy na prowadzeniu rozrachunków.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: ZUS społeczne a WB - jak powinno wygladac księgowanie

Postprzez iza » 19.04.2009 01:19

>Nie wnikając w poprawność księgowania do stycznia zamiast lutego, opiszę temat ogólnie.

od 2009 roku ZUS (i nie tylko) mozna zaliczać jako koszt miesiąca którego dotyczy. Warunkiem jest zapłata w terminie.

>3. Inne rozwiązanie, czyli zaksięgowanie płatności w WB i koszty w PK jest stosowane dosyć często ponieważ unika się
problemów z wyżej wspomnianym Dziennikiem i umożliwia rzetelne prowadzenie rozrachunków.

Pewnie własnie tak zrobię.

Dziekuje za pomoc
Iza
iza
 
Postów: 30
Dołączył: 20.02.2009 03:19

Re: ZUS społeczne a WB - jak powinno wygladac księgowanie

Postprzez Pio » 19.04.2009 15:15

iza napisał(a):>Nie wnikając w poprawność księgowania do stycznia zamiast lutego, opiszę temat ogólnie.

od 2009 roku ZUS (i nie tylko) mozna zaliczać jako koszt miesiąca którego dotyczy. Warunkiem jest zapłata w terminie.



No to nie jestem na bieżąco :( dzięki za informację.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron