Problemy z ksiegowaniem

pełna księgowość

Problemy z ksiegowaniem

Postprzez Natalia » 12.03.2009 15:16

probelmy z ksiegowaniem wystapily podczas gdy doskiegowalam do stycznia jedno pk! i teraz reszt pozycji pali sie na siwo i gdy chcenm cos z nimi zrobic to program krzyczy ze jest top zaksiegowane a ta jedna pozycja jest na bialym tle. poza tym mam pytanioe czy w pozycji kowta w dokumentach ksiegowych powinny byc te kwoty faktycznie zaskiegowane czy wskazywac zero? Bo u mnie jest tak ze jak jest koszt to wskazuje kwoty na - ,natomiast reszta jest zero! napewno cos jest zle w ustawieniach porsze o pilna pomoc :!:(
i na tym jednym doksiegowanym pk nie pali sie wogole opcja ksieguje obok tego zaznaczonego ptaszka przy 4. juz ni wiem co robic
Natalia
 
Postów: 20
Dołączył: 09.03.2009 09:33

Re: Problemy z ksiegowaniem

Postprzez Pio » 12.03.2009 16:55

hm

Będę pisał w ujęciu pełnej rachunkowości.

Program prowadzi dwa niezależne tory księgowe zbiegające się na końcu w celach kontrolnych.
Jeden z nich, to dokumentowy, czyli dokumenty, daty, kwoty, .....
a drugi to księgowania do FK, czyli dekrety, daty, kwoty, .....

Podczas księgowania PK (polecenie księgowania, dokument samodzielny, występujący jak już nie można inaczej zaksięgować np. z fakturą, wyciągiem itp.)
z reguły zwraca się uwagę wyłącznie na tzw. "dekretownik" pod guzikiem FK, czyli na tor związany wyłącznie z planem kont.
Wpisując zero lub jakieś kwoty nie związane z dokumentem, czyli bez określenia czy to koszt, czy przychód ....(za pomocą kategorii KD) pozbawiamy się końcowej kontroli porównawczej tego co wynika z dokumentów z tym co wynika z księgowań do FK.

Owszem, można prowadzić w programie jedno albo drugie, można też prowadzić oba tory: dokumentowy i księgowy, ale ...
niewiele wysiłku daje nam pełną kontrolę i szkoda się jej pozbywać.

Ochrona dokumentów/księgowań.

Ochrona została zrealizowana na kilku poziomach:
- uprawnienia użytkownika - właściciel dokumentu, uprawnienia do okna
- zamykanie okresów - blokada dokumentów w zamkniętym okresie
- księgowanie do FK - blokada dokumentu po zaksięgowaniu
- blokada dokumentów podrzędnych, czyli tych pochodzących z innych modułów
- blokada po wydruku fiskalnym

każda z nich jest oznakowana, tj. pozycja posiada odpowiedni kolor.
Przyjęto, że im ciemniejszy, tym mniejsze szanse na modyfikacje. Szare pozycje z reguły są dokumentami podrzędnymi i istnienie możliwość zmiany WYBRANYCH danych w tych dokumentach. Ciemne, np po wydruku fiskalnym są całkowicie zablokowane.

Dokumenty zaksięgowane do FK można odblokować po spełnieniu kilku warunków:
1. użytkownik ma prawa edycji w oknie
2. okres jest otwarty
3. operację próbuje wykonać właściciel dokumentu lub szef (System->Użytkownicy kolumn "szef")
4. nastąpi zmiana znacznika w kolumnie "K" z "T" na "N"

Wszystkie te operacje są ewidencjonowane w systemie w dwóch miejscach, System->Zdarzenia oraz logu zmian.
W System->Zdarzenia można podłączyć "cichy" alert powiadamiający wybraną osobę(y) o wykonanej operacji (pojawi się u niej na ekranie komunikat).

Proszę śmiało pytać o wszystko :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Problemy z ksiegowaniem

Postprzez Natalia » 13.03.2009 12:15

Tak to wszytko dotyczy pelnej rachunkowosci... w tech dokumentach w kolumnie k jest "n" czyli wtedy rozumiem program nie zaksiegwaol tego, jezeli tak to co zrobic zeby zaksiegowal!? natomiast jezeli jest T czy da sie cos tym zrobic ? w polach kowta jest zreo i o co dokladnie chodzi z tym rejetrem KV? co tak dokladnie i w ktorympolu trzeba zaznaczyc?
Natalia
 
Postów: 20
Dołączył: 09.03.2009 09:33

Re: Problemy z ksiegowaniem

Postprzez Pio » 13.03.2009 22:34

Do FK księgujemy z okienka "Dekretacja", które pojawi się po kliknięciu na guzik [FK].
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Problemy z ksiegowaniem

Postprzez SM Sarbinowo » 15.04.2009 08:54

Witam!
Mam problem z rejestrem VAT, ponieważ do tej pory wystawiając faktury sprzedaży na poszczególnych kontrahentów automatycznie w module fk "wskakiwało" mi konto odpowiadające danej osobie, ale w tym miesiącu coś się stało (być może sama coś namieszałam:P)wszystkie pozycje w FK musze wprowadzać ręcznie, co jest dość czasochłonne. Sprawdzałam już w tabeli "kontrahenci" czy może coś się stało w rubryce konto FK ale tam jest wszystko w porządku. Plan kont skopiowałam z zeszłego roku. Nie wiem co się stało, być może muszę coś przestawić w stałych programu?
Od pewnego czasu korzystam z Vatowca i taka sytuacja zdarzyła mi się po raz pierwszy.
Bardzo proszę o pomoc.
SM Sarbinowo
 
Postów: 1
Dołączył: 15.04.2009 07:45

Re: Problemy z ksiegowaniem

Postprzez Pio » 15.04.2009 22:01

Proszę sprawdzić stałą:
menu System->Stałe programów->"dla wszystkich"->"Czy włączona domyślna dekretacja ?"
(ma być TAK)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 26 gości

cron