Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

pełna księgowość

Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez iza » 25.02.2009 01:04

Witam,
Wprowadziłam środek trwały o błednej wartości 45 000 , przeliczyłam odpisy (20%). Poprawiłam wartość początkową na 48 000. Usunęlam ręcznie odpisy i przeliczyłam je na nowo. W kartotece środka trwałego wszystko jest dobrze - jednak mam teraz podwójne dokumenty dotyczące srodków trwałych w kazdym miesiącu - na 750 zł (odpis od wartości 45000) i drugi na 815 (ten od kwoty 48000) . Mogę w każdym miesiącu usunąć błedny dokument ręcznie - ale czy jest to jedyna metoda czy mogę jakoś inaczej 'naprawić' bazę tak by usunięte zostały wszystkie dokumenty dotyczące nieprawidłowych odpisów amortyzacyjnych?

Pozdrawiam
Iza
iza
 
Postów: 30
Dołączył: 20.02.2009 03:19

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez Pio » 25.02.2009 14:48

Dokumenty w KD pochodzą z tabeli odpisów amortyzacyjnych, o ile nie są zaksięgowane, to program sam usuwa i koryguje. Po zaksięgowaniu albo się je odblokuje i przeliczy ŚT, albo ręcznie usunie/poprawi. Program nie może ruszać dokumentów zaksięgowanych do FK lub z zablokowanych okresów.

Po zmianie wartości proszę zwrócić uwagę na menu Dokumenty->Środki Trwałe->guzik "Hist.war"
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez iza » 26.02.2009 05:54

Nie księgowałam tych dokumentów- w księdze dokumentów w kolumnie K wszędzie jest 'N'. A mimo wszystko po przeliczeniu odpisów dokumenty ze starymi wartościami pozostają w księdze.
Pod guzikiem Hist.war nie ma zadnych wpisów.

Nie utworzyłam dotychczas żadnego dekretu - a więc tez nic nie zaksięgowałam.

Pozdrawiam
Iza
iza
 
Postów: 30
Dołączył: 20.02.2009 03:19

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez Pio » 26.02.2009 23:23

Czy te dokumenty są "białe", czyli czy różnią się kolorem od innych ze Środków Trwałych.
Jeśli są "białe", to znaczy, że nie mają swoich źródeł w ŚT i trzeba je usunąć ręcznie.
W tym celu można wykasować okres, aby pokazały się wszystkie dokumenty i klawiszem [Del] można usuwać.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Srodki trwałe - jak usunąc ten bałagan?

Postprzez aagata4 » 07.04.2009 00:44

witam

ze swoim problemem się tu dołączę, bo problematyka podobna ...
zupełnie nie rozumiem instrukcji obsługi, wiec droga prób i błędów próbowałam w środkach trwałych popracować ... wybrałam 4 środki trwałe amortyzowane co miesiąc przez rok i te środki trwałe sa na kwotę 3 600, a wiec m-czna amortyzacja jest po 300 zł .. trochę kasowałam i zmieniałam liczby, bawiłam się robiąc różne rzeczy próbując odgadnąć jak to działa... (wybacz mi tą amortyzacje roczną :) - nie sprawdzałam tego w przepisach i przypuszczam ze takowej nie ma .... )

efekt ...
w ewidencji środków trwałych niby wszystko prawie jest ok ... cztery środki trwałe z właściwie zaplanowana amortyzacją na cały rok ...
tylko podświetlone są na szaro są miesiące i kwiecień i maj - choć próbowałam pokasować i od nowa przeliczać tak aby był zaksięgowany tylko kwiecień .... chce tylko zaksięgować kwiecień (bez maja).... poksięgowane są wszystkie 4 środki trwałe ....


w planie kont po weryfikacji jest tylko amortyzacja i umorzenie jednego środka trwałego czyli na koncie 060 jest tylko 300 zł ( a gdzie pozostałe 4 środki trwałe?)

w Księdze Dokumentów mam:

w 4/2009 - 1 - 125,00 zł
- 2 - 891,67 zł
- 3 - 125,00 zł
- 4 - brak

w miesiącu 5 - też mam taki bałagan i w kolejnych miesiącach .... różne kwoty które powstały w wyniku zabawy stopą amortyzacji ...

ponadto wszytko jest na szaro ... choć w FK pousuwałam dekrety i nic nie ma ...

jestem w stanie wytłumaczyć skąd to się wzięło ....bo sporo tu kombinowałam i jestem świadoma, co źle zrobiłam ... ale jak to wyczyścić? jak zrobić aby poksięgowany był tylko 4/2009 a może i zapisy w dzienniku mają być ... tylko ze wg mnie powinny być tylko po 4 razy po 300 zł a nie te nieszczęsne kwoty z księżyca ... (dobrze, że to firma testowa ....)

proszę pomóż :)

życzę też zdrowych pogodnych świąt - odpowiedź przeczytam dopiero po powrocie po świętach ...

pozdrawiam

Agata













- 4 - brak
aagata4
 
Postów: 5
Dołączył: 31.03.2009 21:06

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez Pio » 07.04.2009 23:30

menu Dokumenty->Środki trwałe-> szukamy zaksięgowany okres (dolna tabelka)->guzik [FK]->usuwamy
menu Dokumenty->Księga dokumentów->[Sumuj] (program sprawdzi powiązanie dokumentów z odpisami z ewidencją środków trwałych)->wszystkie "białe" dokumenty z odpisami usuwamy
menu FK->Plan Kont->Weryfikuj

idziemy do menu Dokumenty->Środki trwałe->[Przelicz] na dowolnym ŚT->idziemy na wybrany okres i guzik [FK]->[Księguj]
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

czy to jest prawidłowo?

Postprzez aagata4 » 17.04.2009 01:18

dzięki
zrobiłam tak ...
w planie kont kwoty zniknęły ... czyli ok
w dzienniku sporo poznikało z tych zapisów ale nie wszystkie i tu jest problem:

od 05/ 2009 do samego końca czyli 3/2010 jest kwota 1200 i w dodatku jest podświetlony na szaro cały czas, (tak jakby to było 4 * po 300 zł, czyli te odpis który powinien być ale nie w sytuacji gdy w środkach trwałych wykasowałam w FK wszystko) nie mogę tego usunąć

nie wiem czy tak powinno byc ...czy w planie kont nie ma żadnych kwot bo marzec jest nie zamknięty?
dlaczego w księdze dokumentów jest jednak zapis na szaro (nie mogę tego usunąć)te 1200 zł? czyli zapis ma zostać mimo iż usunęłam dekrety w FK w środkach trwałych?przecież nie zamknęłam jeszcze m-ca marca ...

czy w związku z tym jak będę księgowała dokumenty w maju (po zamknięciu marca i kwietnia) to amortyzacja mi sama "wskoczy" i się zaksięguje - choć w środkach trwałych pousuwałam w FK wszystko?

czy może coś nie tak zrobiłam?

pozdrawiam
Agata
aagata4
 
Postów: 5
Dołączył: 31.03.2009 21:06

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez Pio » 17.04.2009 20:59

Proszę przejść do System->Tabele

szukamy KD i guzik [Dane] - proszę usunąć zbędne pozycje

to samo z ST i STP.

Następnie do Środków Trwałych i przeliczenie, oraz do Księgi Dokumentów i [Sumuj].

Powyższe rozwiązanie jest dosyć radykalne, raczej proszę go nie stosować na co dzień ;)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Srodki trwałe - przeliczanie odpisów

Postprzez aagata4 » 22.04.2009 23:15

dzięki ...
trudno było znaleźć te zapisy które powodują bałagan ....po wielu nieudanych próbach w końcu usunęłam wszystkie środki trwałe (te dobre też) potem wszystko co miało jakikolwiek związek z amortyzacją w sposób podany przez Pana

zacznę od nowa księgowanie tych środków trwałych ...


pozdrawiam

Agata
aagata4
 
Postów: 5
Dołączył: 31.03.2009 21:06


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron