Księgowanie aportu i numeracja dziennika

pełna księgowość

Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez exell » 12.09.2008 22:12

Witam
Dwa problemy :(

1.Pozycja księgowa w dzienniku chronologicznym.
Jest nadawana kolejnym dokumentom. Ale po testach i usunięciu niepotrzebnych pozycji program nadaje kolejne pozycje ale nie od 1 tylko od kolejnego numeru na którym ostatnio skończył.
Jest gdzieś możliwość ustawienia tej numeracji znowu od 1(np. tak jak z numerami PK)

2.Księgując aport rzeczowy zacząłem od gospodarki magazynowej i specyfikacji. Jednak po zapisaniu poszczególnych pozycji np. jako „przychód”(Specyfikacja-kolumna „Z” (znacznik)) te pozycje wykazywane są jako przychód podatkowy i zaliczane np. do przychodu wyliczanego do CIT(„zestawienia” podatek dochodowy) (w stawce VAT dałem NP. to vatu akurat tutaj nie zlicza).
Z jakim znacznikiem(„Z”) powinno się zaksięgować rzeczy, które nie mają być np. przychodem w sensie podatku dochodowego i w jakiej tabeli są zapisane właściwości takiego znacznika.
Czy jest to opisane w „Kategorie KD” i należy tam wprowadzić nową pozycję z tym związaną(jeżeli tak to jakie ona powinna mieć zapisy w poszczególnych kolumnach.)
Pozdrowienia
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez Pio » 14.09.2008 07:26

ad.1
w FK są dwa punkty weryfikacyjne, FK->Plan Kont->Weryfikuj, FK->Dziennik Chronologiczny->Sumuj

ad.2
kategorie KD są od pewnego czasu otwarte, czyli nie ma z góry założonych.
Dlatego też zapraszam do okienka Słowniki->Kategorie KD->kolumna R <- to tam jest zapis, co ma robić z podatkiem
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez exell » 16.09.2008 21:32

Ad.2
Czy w Specyfikacja-kolumna „Z” (znacznik) można umieścić inni symbol np "Ł" lub inny symbol bo faktycznie to wniesiony kapitał zakładowy nie jest ani przychodem ani na pewno zakupem. Czy nie będzie to miało wpływu na jakieś późniejsze zestawienia, bo w żadnych formułach na pewno nie ma odniesienia do symbolu który ja nadam np. wpomniane "Ł'. Czy może w Specyfikacja-kolumna „Z” (znacznik) w przypadku księgowania kapitał zakładowego zostawić puste miejsce taka sytuacja (księgowanie)zdarza się rzadko i nie wiem czy warto dla tej sytuacji tworzyć jakieś kategorie w dokumentach. Trochę się zakałapućkałem
Czy np taka kategoria niczego nie namiesza a jednocześnie pozwoli nie ujmować wniesionego kapitału jako przychodu?
Zrzut Kategori KD Aport.jpg
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez Pio » 16.09.2008 23:18

Znacznik "Z" w specyfikacji ma silny związek z obrotem towarowym i już mniejszy ze sprzedażą lub zakupami usług.
W celu wskazania zależności podatkowych proszę stosować odpowiednie kategorie:
- RV - dotyczą podatku VAT
- KD - podatku dochodowego

zatem, szukamy w specyfikacji kolumny z kategorią KD (księgi dokumentów) i wybieramy właściwą (tam można dodać własną)

Znacznik "Z" może zawierać również "O" - odbiór czegoś, ale traktowany jako sprzedaż i "D" - dostawa czegoś, ale traktowana jako zakup.
(czyli Z = {S,Z,P,R,O,D} )

PS. zrzut dotyczy kategorii KD, i dobrze, tylko kolumna w specyfikacji nie ta ;)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez exell » 19.09.2008 19:14

1.
Pierwsze księgowanie kapitału zakładowego zrobiłem jako PK a Księdze dokumentów.
Niestety program potraktował to jako przychód( W tabeli podatek dochodowy wlicza to do przychodu i wylicza podatek)
Bezpośrednio w 'Księdze Dokumentów"nie zauważyłem żadnego znacznika żeby odznaczyć ten zapis księgowy jako "nie przychód"
Jak ten problem rozwiązać, żeby zapis dotyczył tylko operacji czysto księgowych (księgowanie do bilansu, dziennika chronlog.) bez podłączanie ich np. do kategorii podatkowych.
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez exell » 19.09.2008 22:55

Przy księgowaniu aportu (wnoszonego bez Vat) przez gospodarkę magazynową otwieram nową pozycję w przychodach.
Następnie otwieram "specyfikację" i wprowadzam nowy towar (aport bez vat)(zrzut1),
Specyfikacaja netto 3.jpg

tworzę nową kategorię (w Vacie )w RV o symbolu "A" (jako że jest to towar bez vat) [kolumna "R"](zrzut 2)
Kat RV w specyfikacji 2.jpg


Tworzę nową kategorię w rejestrze dokumentów [kolumna "K"] o symbolu "Ł" (jako że ma to nie być zaliczane jako przychód podatkowy i nie wliczane do zestawienia podatek dochodowy a tylko zaksięgowane na odpowiednich kontach)(zrzut 3)
Specyfikacaja netto 4.jpg


Czy słusznie kombinuję żeby zaksięgować aport bez vat na kontach i jednocześnie nie ujmować go jako przychodu?
Czy takie przykładowe kategorie jakie stworzyłem mogą zostać czy coś trzeba zmienić?
Bo nie bardzo "czuję" jak są przetwarzane dane w zależności od przyjętych symboli w kategoriach dokumentów i vat :(
Pozdrowienia
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez Pio » 20.09.2008 21:47

exell napisał(a):1.
Pierwsze księgowanie kapitału zakładowego zrobiłem jako PK a Księdze dokumentów.
Niestety program potraktował to jako przychód( W tabeli podatek dochodowy wlicza to do przychodu i wylicza podatek)
Bezpośrednio w 'Księdze Dokumentów"nie zauważyłem żadnego znacznika żeby odznaczyć ten zapis księgowy jako "nie przychód"
Jak ten problem rozwiązać, żeby zapis dotyczył tylko operacji czysto księgowych (księgowanie do bilansu, dziennika chronlog.) bez podłączanie ich np. do kategorii podatkowych.


W Księdze Dokumentów każdy dokument ma stopkę (analogicznie do RV)
i w tej stopce jest możliwość wyboru kategorii księgi dokumentów, czyli wyboru związku z podatkiem dochodowym.

Program umożliwia równoległe prowadzenie ksiąg w ujęciu dokumentowym i FK, tj. dzięki księgowaniu z wykorzystaniem kategorii księgi dokumentów
oraz księgowaniu do FK, istnieje możliwość szybkiej kontroli porównawczej Zestawienia Podatku Dochodowego z odpowiednimi kontami Planu Kont.
Jednak oczywiście nie jest to obowiązek, jak komuś wystarcza samo FK, to nie musi się posługiwać kategoriami księgi dokumentów.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez Pio » 20.09.2008 21:51

exell napisał(a):....
tworzę nową kategorię (w Vacie )w RV o symbolu "A" (jako że jest to towar bez vat) [kolumna "R"](zrzut 2)


Proszę w kolumnie Z wpisywać "S" lub "Z", a w kolumnie "K" dowolny znak, może być "1"
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez exell » 22.09.2008 22:22

Jeszcze problem z numeracją :(
Słownik --> magazyny --> kolumna „PZ” są tam zapisywane ostatnie numery dokumentów.
Podczas prób zrobiłem zamieszanie z numeracją dokumentów i usunąłem (z powyższej lokalizacji)zapisy dot tej ostatniej numeracji.
Niestety program obecnie w ogóle nie wyświetla stanu faktycznego tzn. ostatniego numeru dokumentu (a dokładnie nie wyświetla nic) chociaż myślałem że pobierze te dane z księgi dokumentów.
Pytanie
1.Skąd program pobiera informację o ostatnim numerze dokumentu PZ do:
Słownik --> magazyny --> kolumna „PZ”

2. Czy automatyczną numerację ustawia się w FK --> Numeracja PK (jak niżej)
FK numeracja PK.jpg

czy też w „stałych programu”?
Niestety w stałych programu znalazłem tylko jeden poniższy zapis dotyczący „ostatniego numeru dokumentu” w tym wypadku był to ostatni numer przychodu wewnętrznego.
Stałe programów Ostatni numer.jpg


Czy to tam należy umieścić zapis dot np. „ostatniego numeru PZ czy PK i jak taki zapis powinien wyglądać żeby program go znalazł i właściwie odczytał?

Poza tym mam jeszcze bliżej nieokreślony kłopot z automatyczną numeracją dokumentów PZ, PK.
Po wprowadzeniu nowego PK w „księdze dokumentów” i wybraniu w „RD”(rodzaju dokumentu) PK w następnej kolumnie uzupełniany jest automatycznie numer
Kszięga dok kolejne nr PK.jpg
Kszięga dok kolejne nr PK.jpg (9.03 KIB) Obejrzany 16030 razy

ale podczas dekretacji (przycisk FK --> otwiera się nowe okienko i chociaż są odfajkowane „4” to nadawany jest dziwny numer PK z symbolem „PZ”(tzn np. 03/PZ/0001) tak jakby przy numeracji PK brał pod uwagę numery PZ z magazynu?. Potem musiałem uzupełniać ręcznie numer PK w kolumnie „PK”(też w księdze dokumentów) bo nic tam nie było i w dzienniku chronologicznym nie było informacji o kolejnym numerze PK

Dodam tylko (żeby nie było zdziwienia o numerki ze zrzutów) że obecnie wprowadzam pierwotne dokumenty już zaksięgowane z 2003 roku(rozpoczęcie działalności) i próbuje żeby wyszło mi to samo co w już posiadanych dokumentach.

Nie wiem czy przedstawiłem swój problem wystarczająco jasno ale może Pio domyśli się jaką głupotę robię i co mam nie ustawione.
Pozdrowienia
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Księgowanie aportu i numeracja dziennika

Postprzez Pio » 23.09.2008 08:54

Ponieważ każdy magazyn powinien mieć swoją numerację dokumentów, zastosowano Słowniki->Magazyny jako miejsce przechowywania "ostatniego" numeru.
Zastosowałem cudzysłów, bo tutaj również może wystąpić maska typu rrrr/mm itp.

Są wbudowane pewne mechanizmy umożliwiające przywrócenie/korektę/numerację/zmianę/.... numerów dokumentów magazynowych.
1. odbywa się to podczas sumowań w RV i KD
2. podczas kontroli w GM
3. prawy klawisz myszy -> zmiany - historia zmian

Definiowanie numeracja dotyczącej pełnej rachunkowości zostało rozmyślnie umiejscowione w menu FK.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

cron