RÓŻNE

pełna księgowość

RÓŻNE

Postprzez exell » 09.09.2008 22:19

Nie chcę zaczynać nowego tematu, bo się ich może za dużo rozmnożyć :D
Ale może tutaj będzie się wrzucało takie drobne tematy.

Testowałem sobie Vatowca(pełna księgowość) stworzyłem plan kont i wprowadziłem parę księgowań.
Potem wywaliłem wszystkie księgowania(chciałem zostać tylko z czystym planem kont), "zweryfikowałem" plan kont i nawet zrobiłem reindeksację ale nie mogę się pozbyć wpisu w Dzienniku chronologicznym. Tzn na górze tabelki(na prawo o bieżącego miesiąca) są kwoty(salda Wn i Ma)
I pomimo że plan kont jest czysty, dziennik dokumentów też, to widnieje mi jakieś aktualne saldo. Jak otworzę następny miesiąc to wykazywane jest jako saldo poprzedniego miesiąca.
Pytanie?
Czy Dziennik Chronologiczny też jest jakąś tabelą czy jest to tylko graficzne przedstawienie zapisów z innych tabel.
Jeżeli jest tabelą to jaką ma nazwę?
Albo jak zlikwidować te salda w Dziennik Chronologicznym(z jakimi apisami są związane).
Jak trwale usunąć pozostałości"zabawy w księgowość" . Niestety nie zrobiłem sobie archiwizacji po stworzeniu planu kont a nie uśmiecha mi się wpisywać go od nowa :(
Pozdrawiam
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: RÓŻNE

Postprzez exell » 09.09.2008 22:45

Już znalazłem
Tabela RST_SUM(ale nie wiem czy jak wpiszę tam zero czy nie będzie się gryzło z jakimiś innymi wpisami, których chyba nie usunąłem(skoro jest jakieś saldo))
Albo czy jak otworzę nową firmę (z czystą historią bez zabaw w księgowość) to mogę podmienić w niej tylko plik z tabelą PLN_KNT( żeby nie wpisywać z ręki)?
Program powinien chyba działać prawidłowo.
Sprawdzałem inne tabele szczególnie rejestry księgowań i tam jest sporo śmieci. A może podmienić tylko plik z tabelą rejestru księgowań (na nowy czysty)
Jest jakiś złoty środek :cry:
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: RÓŻNE

Postprzez edi67 » 10.09.2008 08:21

Zawsze możesz spróbować...
raczej poszedłbym drogą zakładania nowej firmy i dokładania tabel ze starej (z planami kont, ustawieniami itp).

Do testów najlepiej tworzyć kopię swojej aktualnej bazy danych ze zmienioną nazwą głównego katalogu. Przetestować i usunąć dane, a do głównej bazy danych wprowadzić wyuczone, poprawne zapisy.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: RÓŻNE

Postprzez exell » 10.09.2008 10:36

Dzięki za radę :)
Też mi się wydawało że można podmienić tabele, bałem się tylko że mogą istnieć między "tabelami" jakieś dodatkowe zależności (np wcześniej "jedna tabela" ciągnęła dane z drugiej w której były jakieś informacje a teraz np będzie zero, ale wtedy chyba formuły przeliczające dane uwzględnią fakt że teraz jest np zero i zmienią wynik na właściwy w tej końcowej tabeli.)
Nie jestem tylko pewien czy wystarczy po tych działaniach zrobić "weryfikację" w "planie kont" i reindeksację czy trzeba jeszcze w poszczególnych tabelach klikać np. "przelicz" w środkach trwałych czy "kontrola" w wyposażeniu?
Działam i dam znać jak efekty
Pozdrówka
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: RÓŻNE

Postprzez exell » 21.10.2008 19:55

Myślę że to pytanie z kategorii RÓŻNE dlatego nie zaczynam nowego wątku.
Po wprowadzeniu dokumentu zakupu do rejestru VAT zaksięgowałem go ale program nie utworzył numeru polecenia księgowania PK. Nie pomogło sumowanie czy weryfikacja. Numer się nie pojawia (jest pusta rubryka) a nie można jej uzupełnić ręcznie(nie otwiera się).
Czy to ma jakieś istotne znaczenie(brak numeru PK).
W księdze dokumentów i dzienniku chronologicznym zaksięgowany dokument występuje, tylko w rubryce nr PK jest pusto.
Nadmienię że następne księgowania przebiegają normalnie (kolejny nr PK jest nadawany)
Zostawić po prostu to w spokoju(to puste PK) bo wydaje mi się że to nie wprowadzi jakiegoś zamieszania poza pustym miejscem w zestawieniach.
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: RÓŻNE

Postprzez Pio » 21.10.2008 20:29

Proszę sprawdzić, czy dokument nie jest zablokowany w kolumnie "K" literką "T", tak jakby był zaksięgowany.
Druga sprawa, to nadawanie PK może odbywać na bieżąco lub podczas księgowania, co zależy od ustawienia
w stałych programów.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: RÓŻNE

Postprzez exell » 21.10.2008 21:14

Już wiem dlaczego nie nadaje numeru PK :oops:
Po prostu myślałem że kliknięcie "księguj" i zamknięcie "x-sem"(bo wtedy się pyta czy przenieść kwotę do bilansu) jest tożsame. A okazuje się że NIE.
Jak klikam "księguj" wtedy nadaje bez problemu.
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: RÓŻNE

Postprzez Pio » 21.10.2008 22:30

... a to muszę sprawdzić i poprawić, powinno działać tak samo.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: RÓŻNE

Postprzez exell » 21.10.2008 22:46

Myślę że to dobre rozwiązanie
Bo jak wprowadzałem zmiany i zamykałem "x-em" to przenosił tylko kwoty do bilansu i nie nadawał nowego(kolejnego) numeru PK.
A jak księguję coś nowego to daje księguj i nadaje wtedy nowy kolejny numer.
Jak będzie działało w obu przypadkach tak samo(tzn oba przyciski) to będzie kombinacja ze zmianami ręcznymi nowego numeru PK jaki nada program(będzie pewnie kolejny wolny a nie ten sam co już był nadany) wtedy będzie zamieszanie
Tak mi się przynajmniej wydaje :)
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09


Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości

cron