PODSUMOWANIE WĄTKU DEKRETACJA PRZEZ SPECYFIKACJĘ.

pełna księgowość

PODSUMOWANIE WĄTKU DEKRETACJA PRZEZ SPECYFIKACJĘ.

Postprzez jtby » 02.08.2016 20:01

Watek trochę dawny, ale aktualny.: viewtopic.php?f=8&t=1278

Postanowiłem podsumowac, bo jest to chyba maksimum automatyzacji jaką da się osiągnąć w Vatowcu i dosyć użyteczne rozwiązanie. Stosuję od dawna i działa.


Aby zautomatyzować dekretację stosuję następujący sposób:
1. Definiuję w KATALOGU TOWARÓW I USŁUG usługi/towary kupowane i osobno usługi/towary; musi być podział na zakupy i sprzedaż ze względu na właściwą dekretację.
2. Przy definiowaniu usługi/towaru kupowanego w kolumnie KOSZT wpisuję właściwe konto kosztów (ZESP. 4); jak ktoś potrzebuje to może i ZESP. 3, ZESP. 5. Generalnie chodzi o to, że zapis pójdzie na konto WN.
3. Przy definiowaniu usługi/towaru sprzedawanego w kolumnie SPRZEDAŻ wpisuję właściwe konto PRZYCHODÓW (zesp. 7)-zapis pójdzie na MA.
4. Uzupełniam odpowiednio kolumny SV, RVz, RVs, nie zaznaczam nic w kolumnie sv.
5. Nie wpisuje żadnych cen, gdyż są one różne przy każdej sprzedaży/zakupie – cenę wpisuję przy wprowadzaniu faktury.
6. Wprowadzam dane faktury w rejestrze VAT, ale nie dekretuję przez dekretownik, tylko przechodzę do SPECYFIKACJI, wybieram odpowiedni towar/usługę wpisuję cenę netto (z reguły całą wartość faktury).
7. Jeżeli na fakturze są towary/usługi w różnych stawkach VAT, czy wymagają rozksięgowania na różne konta koszt/przychód, to dodaję kolejne pozycje i wypełniam ceny netto tak, żeby rozksięgować całą fakturę.
8. Wychodzę ze specyfikacji i :
a) kiedyś po kliknięciu FK miałem okno z pełnym gotowym do zaksięgowania dekretem,
b) od jakiegoś czasu (nie pamiętam od której wersji) żeby dostać pełny dekret w FK muszę:
– zapisać SPECYFIKACJĘ i wyjść,
– ponownie wejść do SPECYFIKACJI (przed kliknięciem FK), wyjść z niej bez dokonywania jakichkolwiek zmian i wtedy po przejściu do FK mam pełną dekretację dokumentu -wystarczy tylko przenieść do bilansu.

9. Można jeszcze zastosować automatyczną numeracje PK. Dla rozróżniania grup PK stosuję przyrostki typu RZV, RSV RZP itd wg schematu np. RZV/mm/nnn i otrzymuję np. PK nr RZV/07/001 i kolejno RZV/07/002 itd.

Trochę uciążliwe to ponowne wchodzenie do SPECYFIKACJI, żeby otrzymać pełen dekrety i nie widzę tu żadnego uzasadnienia, bo za drugim razem nic nie zmieniam tylko otwieram i zamykam okno SPECYFIKACJA. Czasami tylko trzeba przed wejsciem do FK poprawić w dekretowniku jakieś różnice groszowe między fakturą, w ywlliczeniem Vatowca.

Myślę, że wystarczy jakaś drobna poprawka, a pożycie z Vatowcem byłoby przyjmeniejsze.


P.S.
Jak ktoś rozpracował działanie segregatora i jest w stanie napisać to nie tylko po polsku, ale także jasno i zrozumiale, to może też pokusi się o jakieś podsumowanie. Tym sposobem moglibyśmy zrobić jakiś strawny zbiór informacji jak korzystać z Vatowca.
jtby
 
Postów: 30
Dołączył: 28.09.2009 18:31

Powróć do FK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron