JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Jednolity Plik Kontrolny
Regulamin forum
Jeśli wątek dotyczy błędów proszę wkleić log i odpowiedni fragment JPK*.xml

JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez Wojteku » 24.03.2022 00:14

Cześć,
właśnie się dowiedziałem, że moja pierwsza deklaracja uwzględniająca sprzedaż dla kontrahenta w UE z odwrotnym obciążeniem nie jest poprawna. Źródło niby pewne, bo US ;)

W xml nie mam żadnej pozycji z wartością netto dla dokumentu dla kontrahenta z UE.
Dokument sprzedaży ma kategorię RV V i stawkę VAT OO.
Z tego co widzę, to w definicji JPK V7K nie mam pola, które sobie pobierze wartości z taką konfiguracją PVAT->SVOON.

Tutaj pierwsze pytanie: kategoria RV = V - do czego ona miała służyć? Jej opis VAT nabywca sugeruje, że to kategoria o jaką mi chodzi.

Z definicji xml JPK V7K można wysnuć wniosek, że właściwą kategorią dla sprzedaży dla UE z odwrotnym obciążeniem jest kategoria RV = K. Jednak jej opis w Vatowcu niekoniecznie mnie przekonuje: Dostawa usług nie podlegająca opodatkowaniu z prawem do obniżenia pod. (swoją drogą mamy tu mały błąd ortograficzny, powinno być "niepodlegająca")

Czy ktoś podpowie co z tym fantem zrobić jak sprawić, żeby deklaracje uzupełniały się poprawnie?

Dzięki!
Wojteku
 
Postów: 26
Dołączył: 26.03.2018 18:55

Re: JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez Wojteku » 24.03.2022 21:40

Dodatkowe problemy, pytania...

Bazując na tym co wiem, zmieniłem kategorię RV z V na K w dokumentach sprzedaży dla KTH z UE i odwrotnym obciążeniem. Jest zmiana, nawet pozytywna. W deklaracji JPK pojawiły się wartości w pozycjach K_11 i K_12. Niestety nie pojawiły się w pozycjach P_11 i P_12.

Chyba znalazłem...
Jest błąd lub brak w definicjach XML.
Pozycje:
Kod: Zaznacz wszystko
JPK_V7K_2\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_11\
oraz
Kod: Zaznacz wszystko
JPK_V7K_2\3.Deklaracja\2.PozycjeSzczegolowe\P_12\

Jest:
Kod: Zaznacz wszystko
iif(round(PVAT->SKNPN,0)+round(PVAT->SK00N,0)>0,round(PVAT->SKNPN,0)+round(PVAT->SK00N,0),.F.)

Na moje potrzeby, zadziałała zmiana cyfr "00" na litery "O". Okazuje się, że odwrotne obciążenie nie jest w ogóle uwzględniane w definicji XML. Jest to trochę niepokojące.
Po zmianie:
Kod: Zaznacz wszystko
iif(round(PVAT->SKNPN,0)+round(PVAT->SKOON,0)>0,round(PVAT->SKNPN,0)+round(PVAT->SKOON,0),.F.)


Moje JPK mają teraz wartości w pozycjach P_11 i P_12.
Myślę, że potrzeba podejść do tematu bardziej globalnie niż tylko dla mojego przypadku.
Nie ukrywam, że przydałoby się wsparcie.
Wojteku
 
Postów: 26
Dołączył: 26.03.2018 18:55

Re: JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez kris6112 » 24.04.2022 18:28

A to OO jeszcze jest do czegoś potrzebne działa myślałem że zaniechano już?
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Re: JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez Wojteku » 18.05.2022 20:11

OO to odwrotne obciązenie, czyli symbolizuje, że ja nie naliczam VAT... Szukałem tego w Internecie i nie znalazłem niczego co mogłoby sugerować, że się tego nie stosuje :)
Wojteku
 
Postów: 26
Dołączył: 26.03.2018 18:55

Re: JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez Marcin159 » 23.05.2022 20:55

OO które zostało wybrane dotyczy mechanizmu, który już nie obowiązuje od 01.11.2019.

https://legis.com.pl/blog/koniec-odwrot ... opada-2019
Marcin159
 
Postów: 3
Dołączył: 13.09.2021 19:18

Re: JPK V7K a sprzedaż z odwrotnym obciążeniem

Postprzez Wojteku » 05.06.2022 19:47

Czegoś tu nie rozumiem.
Sprzedaję usługę, VAT jest rozliczany w kraju nabywcy (UE), więc musze na FV dodać opis "odwrotne obciążenie" i dodatkowo wpisać oznaczenie VAT - OO lub jakieś inne "nie podlega UE".

Przytoczony artykuł jest niezłą niespodzianką. Mam wrażenie, że dotyczy specyficznych sytuacji. W zasadzie wskazuje na te "specyficzne sytuacje" w tym fragmencie:
Ustawodawca wprowadza obowiązkowy split payment dla udokumentowanych faktur nabyć towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, jeśli należność ogółem przekracza kwotę 15 000 zł brutto.


Poszperałem kolejny raz i postanowiłem trzymać się stron rządowych. Na https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00227l znalazłem coś co moim zdaniem jest obowiazujące:
Musisz stosować MPP, jeśli choćby jedna pozycja na fakturze, której całkowita wartość brutto przekracza 15 tys. zł, dotyczy towarów lub usług wrażliwych. W takim wypadku obowiązkowa podzielona płatność dotyczy wyłącznie kwoty należności z tytułu nabycia towarów lub usług wrażliwych.


Z racji tego, że nie mam nic wspólnego z usługami wrażliwymi, to nie muszę bawić się w split payment lub mój kupujący.

Jeśli się mylę i nie ma odwrotnego obciążenia... to jak to w takim razie poprawnie ogarnąć skoro...tutaj mamy informację, że FV nalezy wystawić bez VAT i z adnotacją "odwrotne obciążenie" https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00272 (sekcja "Jak rozliczyć eksport usług".
Wojteku
 
Postów: 26
Dołączył: 26.03.2018 18:55


Powróć do JPK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 4 gości

cron