Cześć,
Temat WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) pojawiał się już na forum kilka razy, chociażby tutaj:
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=79&t=2061
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=1420
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=34&t=1934
ale nigdzie nie znalazłem rozwiązania, które by działało.
Niestety problem dosięgnął i mnie, gdyż muszę zaksięgować fakturę WNT i chciałbym ten problem popchnąć do przodu (na pewno wiele osób by skorzystało).
Do dalszych rozważań przyjmuję, że faktura netto=100zł a VAT=23zł (vat na fakturze oczywiście = 0zł).
Zacznę od tego, jak w standardowym vatowcu to jest zrobione.
Jest sobie kategoria zakupu RV o nazwie "W" (UE nabycie). Standardowo wybranie tej kategorii spowoduje dodanie faktury wewnętrzej FX (WNT-FW nl).
Nie wiem jaki był zamysł Piotra, być może po prostu nie rozumiem jak tego używać, ale podobnie jak inni użytkownicy z cytowanych postów zauważam, że to nie rozwiązuje problemu całościowo a wprowadza inne problemy:
* w JPK generowane są 2 wiersze zakupów i 1 sprzedaży (błędnie lub przynajmniej niepotrzebnie)
* w zestawieniu VAT kwota zakupów (netto) jest uwzględniona dwukrotnie (trochę bez sensu).
Dlatego generowanie faktury wewnętrznej w takiej postaci mija się z celem, moim zdaniem.
Więc pierwsze co zrobiłem, to usunąłem z definicji "W" generowanie faktur wewnętrznych typu FX.
Jest lepiej, ponieważ teraz JPK zawiera jeden wiersz sprzedaży i jeden zakupów (tak powinno być w/g informacji które znalazłem, jednak księgowym nie jestem). Wartości w tych wierszach są oczywiście błędne, ale do tego dojdziemy. Najpierw chcę, aby same wiersze były wygenerowane.
Jednak niestety jest inny problem: brakuje VAT naliczonego (w zestawieniu pojawił się tylko VAT należny).
Wszystko dlatego, że w definicji "W" jest zaznaczona kolumna "P" (vat przeciwstawny).Co więc zrobić z vat naliczonym.
Wpadłem więc na diabelski pomysł i dodałem sobie w stopce faktury nowy wiersz, jako normalny zakup, gdzie dałem netto=0.0 a VAT=23zł. W ten sposób wygenerowałem sobie VAT naliczony i VAT należny.
Byłoby fajnie, ale niestety, w rejestrze zakupów VAT (na wydruku) pojawił mi się zapis: NETTO=100zł, VAT=46zł. Wygląda dziwnie, sami przyznacie - VAT został podwojony (46%).
Coś tutaj jednak nie gra. Skoro w kategorii "W" jest zaznaczone, że VAT ma być przeciwstawny, czyli z naliczonego ma się zrobić należny, to dlaczego w rejestrze VAT jest on cały czas normalnie uwzględniany? Jego w rejestrze VAT zakupów chyba w ogóle być nie powinno (0zł).
Tutaj dochodzimy chyba do sedna problemu, bo moim zdaniem cały ten pomysł z kategorią "W" po stronie zakupowej jest niedopracowany.
Widzę dwie możliwości poprawy.
1. Jeżeli mamy zaznaczoną kategorię VAT "przeciwstawny", to w rejestrze zakupów VAT nie powinien być generowany VAT naliczony (logiczne chyba, bo został zamieniony na należny).
2. Druga opcja, to w ogóle pozbycie się tej kategorii "W" po stronie zakupów i dodanie specjalnej kategorii WNT po stronie sprzedaży! Zaraz wytłumaczę o co chodzi...
Zacznijmy więc od tego, jak zakup WNT wygląda w JPK. W/g mojej wiedzy (nie jestem księgowym), zakup WNT powinien wygenerować:
a/ rekord <SprzedazWiersz> z polami K_23 i K_24 po to, aby wygenerować podatek należny.
b/ rekord <ZakupWiersz> z polami K_42 i K_43 aby normalnie zaksięgować zakup.
I tu jest bardzo ważna obserwacja. Wiersz zakupowy WNT nie różni się niczym od normalnego zakupu (krajowego). Po stronie zakupowej wcale nie potrzebujemy jakichś specjalnych kategorii zakupu.
To co jest problematyczne, to strona sprzedażowa, ponieważ zakup WNT generuje obowiązek wykazania podatku należnego (podobnie jak przy sprzedaży).
Idąc tym tropem, potrzebna byłaby specjalna kategoria sprzedażowa o nazwie "zakup WNT", która pozwalała by na zaraportowanie podatku należnego a która by nie miała wpływu na wydruk księgi ani naszą wartość sprzedaży netto (no bo przecież ja nic nie sprzedałem, tylko mam podatek do odprowadzenia, a ściślej tylko do zaraportowania).
Więc w takim przypadku (mówię cały czas o tej opcji drugiej), zakup WNT księgował bym sobie jak normalny zakup w RV-zakupów, a w RV-sprzedaży wprowadził bym sobie tę fakturę jeszcze raz, ale zaznaczając, że:
* ma być pominięta w KPiR
* ma być pominięta w rejestrze sprzedaży VAT lub pojawić się tylko jako podatek należny.
* kwota VAT ma się pojawić normalnie w zestawieniu VAT jako podatek należny.
* kwota netto w zestawieniu VAT nie ma być uwzględniana (bo ja nic nie sprzedałem).
* w deklaracji JPK kwoty netto/vat mają być zapisane do K_23/K_24 (a nie do K_19/K_20 jak przy normalnej sprzedaży).
Wydaje mi się, że ten pomysł drugi, aby księgować zakup WNT po stronie zakupowej jako normalny zakup i drugi raz w sposób szczególny po stronie sprzedaży jest bardziej przyszłościowy i bardziej elastyczny - można by w ten sposób tworzyć inne kategorie na potrzeby raportowania podatku należnego, który nie musi być wcale związany ze sprzedażą.
Sposób pierwszy (czyli poprawienie obecnej kategorii W po stornie zakupowej) wydaje się na pierwszy rzut oka łatwiejszy, ale wydaje mi się, że to wprowadzi dużo zależności do innych reguł, jak choćby JPK. Bo obawiam się, że problem podwójnego vat w rejestrze zakupów to nie będzie jedyny problem i taką logikę trzeba będzie obsłużyć też w innych miejscach (tak sobie myślę, ale pewny nie jestem).
Generalnie dochodzę do wniosku, że "zakup WNT" to problem ewidencji vat należnego, a więc strony sprzedażowej i po stronie rejestru sprzedaży mógłby być rozwiązany.
W kategoriach RV widzę, że jest kolumna "B" (bez VAT). Ale brakuje mi kategorii "bez kwoty netto". Taka kategoria byłaby chyba krokiem w dobrym kierunku. Sama kwota netto byłaby tylko potrzebna do JPK, więc to też jakoś trzeba by zaznaczyć (albo "VATue" wykorzystać).
Piotrze, co o tym sądzisz?
Czy jest szansa, aby zakupy WNT mogły być łatwo księgowane, nie sumowały się wielokrotnie w księgach lub zestawieniach i jednocześnie generowały prawidłowy JPK?
Pytanie też do innych użytkowników: jak wy sobie radzicie z księgowaniem faktur WNT?
Pozdrawiam,
Karol