JPK a metoda kasowa

Jednolity Plik Kontrolny
Regulamin forum
Jeśli wątek dotyczy błędów proszę wkleić log i odpowiedni fragment JPK*.xml

JPK a metoda kasowa

Postprzez ryszard_f » 25.02.2018 14:11

Witam ponownie wszystkich
Mam następujący problem . Jako mikroprzedsiębiorca zostałem zobligowany przez kochane MF do generowania pliku JPK . Rozliczam się kwartalnie stosując metodę kasową. Ponieważ nie udało mi się znaleźć działającego sposobu na rozliczenia metody kasowej w vatowcu stosowałem ręczne przenoszenie danych wygenerowanych raportami do Gofina i jakoś szło . Wprowadzenie JPK zmienia całkowicie sytuację . Jest co prawda e-mikroprzedsiębiorca ale jest to program wymagający wpisania faktur od nowa, co jest idiotyzmem. NIe ma tam również magazynu więc to kompletna porażka. Przegrzebałem całe nasze forum i refleksja jest taka , oby błędna, że metody kasowej w Vatowcu zastosować się nie da. Sprawdziłem oczywiście działanie przycisku MP ale w moim przekonaniu nie działa on tak jak by tego oczekiwało Ministerstwo.Zauważyło to również kilku innych użytkowników. Moje pytanie zatem jest następujące - czy ktoś z Was pracuje metodą kasową i wie jak się z tym problemem uporać ? Czy też jedyną skuteczną metodą jest zmiana oprogramowania po 14 latach pracy w Vaciaku ?

Pozdrawiam

Ryszard
ryszard_f
 
Postów: 67
Dołączył: 13.02.2009 11:25

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez Pio » 25.02.2018 22:36

Nie.
Jedyną słuszną metodą jest wypunktowanie baboli vaciaka.
Co ma robić, żeby było OK ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez ryszard_f » 25.02.2018 22:49

Witaj Piotrze
Generalnie chodzi o to żeby program w cyklu miesięcznym i kwartalnym !!! (ważne bo tak się rozlicza jpk) uwzględniał w tylko faktury zapłacone . Dotychczas przy stosowaniu MP faktury były przesuwane na koniec kwartału co też nie dawało dobrego rezultatu. Z tego co wyczytałem to okres oczekiwania na fakturę może trwać w/g MF do 180 dni. Nie wiem czy to co napiszę jest sensowne ale w podejrzałem w programie ministerstwa taką pozycję "data księgowania" . I wtedy nieszczęśnicy pracujący metodą kasową mogli by wpisać datę zapłaty jako datę która ma być umieszczona zarówno w jpk jak i na koniec kwartału w VAT7K . Ew. być może program mógłby przy zaznaczeniu przycisku MP sam datę zapłaty w tym polu wpisywać . Ale to tylko pomysły nie wiem czy dobre

Pozdrawiam z Krakowa

Ryszard
ryszard_f
 
Postów: 67
Dołączył: 13.02.2009 11:25

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez Pio » 26.02.2018 11:33

Cześć Ryszard

Pierwsze co mi się nasunęło, to "olanie" wszelkich guzików i zapis daty zapłaty w kolumnie "Data" rejestru VAT.
To ta data jest datą obowiązku podatku VAT (analogicznie w Księdze).

Daty w kolumnach "Data" RV i KD są z punktu widzenia podatnika i obowiązków podatkowych.

Wracając do guzików typu "PD", "VAT", "MP" - to automaty, które mogę dostosować o aktualnych potrzeb.
W tej chwili aktualizują w/w "Daty" w/g reguły po zapłacie. Niestety może być problem w przypadku braku zapłat :(
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez ryszard_f » 27.02.2018 14:23

Dzięki za odpowiedź . Próbuję tak zrobić ale jest problem . "Data" ukazuje się na fakturze. Można by ew. pomyśleć o zmianie daty po wydrukowaniu faktury . Ale to trochę "sztuczka" i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Jeszcze większy problem widzę , może niesłusznie z fakturami zakupowymi . Bo tam trzeba by zdrowo pomieszać z datami . Jak znam siebie to się w tym pogubię. Udało mi się jakoś z pomocą przyjaciół wysłac JPK choć nie bez przygód ale co miesiąc grzebać w pliku xml to będzie męczące.

Pozdrawiam

Ryszard
ryszard_f
 
Postów: 67
Dołączył: 13.02.2009 11:25

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez ryszard_f » 27.02.2018 14:49

Witam ponownie

Mam może szalony pomysł . Mianowicie , może nie trzeba by było ruszać Vatowca tylko dla potrzeb "małych podatników" trochę zmodyfikować plik xml . Problem jest w sprawozdaniach JPK i VAT7K a one są jakby niezależne od samego vatowca. Gdyby xml zliczał faktury zapłacone dla potrzeb szeroko rozumianego vatu to w moim przekonaniu by to wystarczyło. Na własne potrzeby VAT7K robię to raportami ale trzeba to potem ręcznie nanosić do VAT7 co przedłuża proces i ten nieszczęsny JPK .

Pozdrawiam

Ryszard
ryszard_f
 
Postów: 67
Dołączył: 13.02.2009 11:25

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez Pio » 27.02.2018 16:00

ryszard_f napisał(a):.. "Data" ukazuje się na fakturze


Daty z drugiej kolumny RV ani KD nie występują na fakturze. Nie mogą. To daty tylko i wyłącznie księgowe - obowiązków podatkowych.

Proszę, zmień "Data" na próbę i wydrukuj fakturę na ekran.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez Pio » 27.02.2018 16:04

ryszard_f napisał(a):.. .. trochę zmodyfikować plik xml


Melduję, że dane są, niezależnie od aktualnego okresu rozliczeniowego.
tzn.
vaciak zbiera miesiącami i kwartałami, a to które się wykorzystuje to już inna sprawa
i dla potrzeb JPK można odczytywać dane miesięczne a dla potrzeb VAT7k kwartalne

Te dane są jednocześnie przechowywane i są zawsze dostępne.
Dowód: Zestawienia->Podatek VAT-> opcje "miesiąc" - "kwartał"
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez ryszard_f » 28.02.2018 08:47

Rozumiem ale mam pytanie czy agreguje również dane o fakturach zapłaconych , bo to małych podatników dotyczy, czy tylko faktury niezależnie czy zapłacone czy nie .
Jeżeli są zliczone faktury zapłacone to je można by do xml użyć . Czy się mylę ?
Pozdrawiam

Ryszard
ryszard_f
 
Postów: 67
Dołączył: 13.02.2009 11:25

Re: JPK a metoda kasowa

Postprzez Pio » 28.02.2018 11:57

Podczas sumowania w RV bierze pod uwagę datę obowiązku podatku vat.

Jeśli opcje VAT,PD,MP nie są zaznaczone, to nie bierze pod uwagę rozrachunków,
a jak ma są, to odpowiednio modyfikuje datę obowiązku podatku vat.

Nie rozróżnia dokumentów między JPK i VAT7, nie sprawdza koloru skóry, ani niczego innego, co nie ma związku z podatkiem.
Najważniejsze są data, kwoty i kategorie RV.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Następna

Powróć do JPK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron