błędy wysyłki JPK_VAT_3

Jednolity Plik Kontrolny
Regulamin forum
Jeśli wątek dotyczy błędów proszę wkleić log i odpowiedni fragment JPK*.xml

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez henrykdeptula » 21.02.2018 15:42

Plik został wysłany, podpisałem danymi przychodu z PIT-36 za 2016. Jest w "Procesy wysyłki zakończone sukcesem", ale nie wiem, czy to już koniec wysyłki, bo tego UPO nie wiem, jak pobrać

Nadal nie wiem, czy wysłałem, bo tego UPO nie mogę pobrać. Czy trzeba długo na to czekać?

Otworzyłem ten wysłany plik JPK_VAT_3 i niestety nadal NIP-u kontrahenta BRAK: nadal tak wygląda ten fragment:

<Email>xxxxxxa@wp.pl</Email>
</Podmiot1>
- <SprzedazWiersz>
<LpSprzedazy>1</LpSprzedazy>
<NrKontrahenta>BRAK</NrKontrahenta>
<NazwaKontrahenta>xxxxx GmbH</NazwaKontrahenta>
<AdresKontrahenta>xxxx 6xxx7,xxxxstrasse 3/5</AdresKontrahenta>
<DowodSprzedazy>1/01/2018</DowodSprzedazy>
<DataWystawienia>2018-01-31</DataWystawienia>
<K_21>xxx0.29</K_21>
</SprzedazWiersz>
henrykdeptula
 
Postów: 26
Dołączył: 09.01.2018 16:34

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez stah » 21.02.2018 17:05

Jak pobrać UPO:
w Kliencie dwuklik Historia,
dwuklik w wysyłkę,
zaznaczyć dokument,
z prawej strony sprawdzić status UPO,
UPO wyświetla się w AcrobatReaderze.
Ja osobiście sobie drukuję i archiwizuję, na wypadek jakichś problemów.
Można zapisać cyfrowo, jeśli ktoś wierzy w niezawodność nośników danych.
Ale już sam fakt pojawienia się poświadczenia daje pewność że obowiązek został spełniony.

NIP zagraniczny:
do pliku JPK wpisuje się NIPBK, który można podejrzeć w tabeli (cytuję)
w SYSTEM/TABELE wybrać tabelę DK, kliknąć guzik DANE i w pozycji tego kontrahenta w kolumnie NIPBK jest to, co będzie w wygenerowanym pliku.
Nie wiem jak dokładnie ma wyglądać ten NIP, z literami chyba, ale bez kresek.
stah
 
Postów: 50
Dołączył: 18.03.2017 17:52

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez Ola Anna » 21.02.2018 20:06

stah napisał(a):NIP zagraniczny:
do pliku JPK wpisuje się NIPBK, który można podejrzeć w tabeli (cytuję)
w SYSTEM/TABELE wybrać tabelę DK, kliknąć guzik DANE i w pozycji tego kontrahenta w kolumnie NIPBK jest to, co będzie w wygenerowanym pliku.
Nie wiem jak dokładnie ma wyglądać ten NIP, z literami chyba, ale bez kresek.


NIPBK powinien być bez literek (chyba, że np. Austria, to będzie tutaj oprócz cyfr "U"), koniecznie bez kresek, zaś litery kodu kraju znajdować się powinny w tabeli DK w kolumnie KK. Jak pisałam w temacie z błędami, dla sprzedaży trzeba poprawić formułę, aby pojawiał się kod kraju.

http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=79&t=1998&start=70#p8174
Ola Anna
 
Postów: 54
Dołączył: 20.05.2015 12:42

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez henrykdeptula » 21.02.2018 21:00

Dziękuję Stah za wskazówki - te dwukliki to coś, czego nie wiedziałem. UPO było chyba gotowe niemalże od początku - pobrałem już, wydrukowalem i zapisalem dodatkowo na komputerze.

Co do NIP-u, to też serdecznie dziękuję, sam bym nigdy na to nie wpadł. Rzeczywiście w System/TABELE w tabeli DK w danych kontrahenta w kolumnie NIPBK jest pusto. Ale dlaczego wysyłka pliku JPK przeszła prawidłowo? Czy jest sens wpisywania teraz tego nip-u?

A jeśli tak, to jak mam wpisać ten NIP w tej komórce- z literkami DE, czy bez?

Pozdrawiam,
Henryk Deptuła

PS. Dziękuje też Oli Ani za wskazówki, które w międzyczasie pojawiły się. Zaraz biorę się za ich wdrażanie.

Już wskazówki Oli Ani o NIP-ie kontrahenta zagranicznego wpisałem. To o te formułę chodziło? - iif(!empty(trim(DK->KK+DK->NIPBK)),trim(DK->KK+DK->NIPBK),"brak").

A jak sprawdzić teraz, czy prawidłowo plik JPK generuje się? Zrobić Export xml i otworzyć go potem?
Pozdrawiam,
Henryk Deptuła

PS. Zrobilem, jak wyżej i NIP z lterkami DE pojawił się w pliku. Mam nadzieję, że za luty pójdzie wysyłka już bez problemu.

Dziękuję jeszcze raz wszystkim imiennie za okazaną pomoc.
Pozdrawiam,
Henryk Deptuła
henrykdeptula
 
Postów: 26
Dołączył: 09.01.2018 16:34

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez wygodnis » 22.02.2018 12:25

chyba coś tu nie tak
Podatek należny to 0 zl, bo to eksport usługi. podatek płaci niemiecki kontrahent.

jeśli to cały czas dotyczy usługi poza PL na teren UE to nie powinno wchodzić do K_21 tylko do K_11 i K_12
-bo to przecież faktura "Odwrotne Obciążenie"

A w które polu w deklaracji VAT to wchodzi? bo tez powinno być analogicznie

a dlaczego pierwotnie była tam jakaś kwota? bo tak rozumiem ze cos tam było
<K_21>xxx0.29</K_21>

tylko nie chciano pokazać jaka kwota (skąd to wzieło i czemu to było równe?

formuła Babaj
Poprawna formuła w JPK_VAT_3\4.SprzedazCtrl\PodatekNalezny\ powinna wyglądać tak:
iif(PVAT->SA23V+PVAT->SA8V+PVAT->SA5V+PVAT->SA3V>0,PVAT->SA23V+PVAT->SA8V+PVAT->SA5V+PVAT->SA3V,"0")

wydaje mi się wątpliwa bo (nie jestem pewien jak to jest kodowane) to chyba warunek że jeśli nie jest większe od zera ma dać 0 ?
a co jeśli ma być tam korekta czyli ze znakiem minus

Jeśli piszę źle to proszę mnie poprawić i nie krzyczeć bo już z natłoku prac jestem zakręcony, ale tak na szybko moje zdanie
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez henrykdeptula » 22.02.2018 14:10

Witaj Wygodnis,

W deklaracji VAT kwotę przychodu (z faktury) wpisywałem w komórce 11 i powtarzałem w 12. Ale uwaga - deklarację VAT sam oddzielnie wypełniałem korzystając z formularzy z programu MF E-Deklaracje, wpisując tam ręcznie kwoty wzięte z Rejestru VAT z programu Vatowiec.
W stopce mojego Rejestru VAT jest tak: Kat RV>UE dostawa, czyli symbol tej kategorii (R) to W, stawka podatku VAT (SV) to 0, kwota netto = kwota brutto.
Na wystawianej fakturze jest adnotacja o "odwrotnym obciążeniu", czyli że podatek VAT płaci nabywca usługi u siebie w Niemczech.
Chyba w Rejestrze Vat prawidłowo księgowałem?
Jeszcze jedna uwaga - fakturę VAT nie generuję w Vatowcu. Jest wystawiana zewnętrznie, a ja jedynie wpisuję dane widoczne na niej do Rejestru VAT.
Co do samej formuły, do której masz wątpliwości - nie jestem w stanie wypowiedzieć się.
Jak podałem wcześniej, plik JPK został wysłany i mam UPO, ale uwaga - jak otworzyłem ten wysłany plik, to nawet nie było tam NIP-u tego niemieckiego kontrahenta, więc zdziwiłem się, że przeszedł on przez "bramkę" MF.
Teraz jest NIP w pliku JPK, ale po wprowadzeniu podanych tu przez Olę Anię formuły, cenna była też uwaga Staha co do Tabel, a także Bartoszowi (babaj) za formułe.

Jestem ciekaw - po Twoich uwagach - czy jeszcze coś muszę zmieniać.
Pozdrawiam,
Henryk Deptuła
henrykdeptula
 
Postów: 26
Dołączył: 09.01.2018 16:34

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez wygodnis » 22.02.2018 15:20

W deklaracji VAT kwotę przychodu (z faktury) wpisywałem w komórce 11 i powtarzałem w 12. Ale uwaga - deklarację VAT sam oddzielnie wypełniałem korzystając z formularzy z programu MF E-Deklaracje, wpisując tam ręcznie kwoty wzięte z Rejestru VAT z programu Vatowiec.

jedno z drugim musi być spójne
więc nie powinno być tu
<K_21>xxx0.29</K_21>

które dotyczy pozycji 21 w deklaracji Vat
tylko powinno być

<K_11>xxx0.29</K_11>
<K_12>xxx0.29</K_12>

i w xml tak zapisane jest księgując przez jedną z księgowości internetowych
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez wygodnis » 22.02.2018 15:29

wybierając kategorię "W' mamy wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
a tu jest usługa i ja to księguję z kategorią "K" (moim zdaniem do tego przeznaczona)
chyba tak jest oryginalne bo nie zmieniałem nic po nowej aktualizacji

(jak będziesz miał i dostawę towarów i usługi to w rejestrze VAT będzie jako jedno a to jest coś innego)

(po edycji formularzy robisz z tego gotową deklarację VAT7 i VATUE)
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez henrykdeptula » 22.02.2018 21:33

Witaj Wygodnis!
Kategoria rejestru VAT RV="W" - to w opisie jest napisane "Wewnątrzwspólnotowa dostawa (eksport)". Ja to rozumiem jako eksport towarów, ale też i usług do krasjów UE. Eksport usług to właśnie te "odwrotne obciążenie", ze stawką VAT 0 zl na fakturze i - automatycznie - z prawem do odliczania podatku naliczonego.

Czy właściwsza jest Kategoria RV=K, jak Ty to stosujesz - to nie wiem, może i tak. Ale jak podałem wcześniej, deklaracji VAT nie generowałem z Vatowca, więc tego problemu nie zauważyłem.
Oto fragment pliku, który wysłałem do MF:

<SprzedazWiersz>
<LpSprzedazy>1</LpSprzedazy>
<NrKontrahenta>DE8xxxxxxxx</NrKontrahenta>
<NazwaKontrahenta>Mxxxxxr GmbH</NazwaKontrahenta>
<AdresKontrahenta>Dxxxxx 6xxxx7,Gxxxxxstrasse 3/5</AdresKontrahenta>
<DowodSprzedazy>1/01/2018</DowodSprzedazy>
<DataWystawienia>2018-01-31</DataWystawienia>
<K_21>xxxx0.29</K_21>

Jeśli K_21 w tym pliku oznacza poz.21 w deklaracji VAT, to chyba masz rację i będę musiał poprawić Kategorię RV u siebie w Rejestrze sprzedaży VAT na RV=K, jak Ty to stosujesz.
A w Definicji XML trzeba wtedy coś zmienić?
Pozdrawiam,
Henryk Deptuła

PS.
Rzeczywiście, jeśli będę miał dostawę towarów i jeszcze dodatkowo usług do UE, to w deklaracji VAT są na to oddzielne miejsca, a więc i w Vatowcu trzeba stosować oddzielne Kategorie RV. Ja tego problemu na poziomie Vatowca nie zauważyłem, bo nie mam dostawy towarów do UE, a także nie generowałem w Vatowcu deklaracji VAT (i VAT-UE), bo gdybym je generował, to pewnie problem złej Kategorii RV już przy tym by wyskoczył - a także problem NIP-u (potrzebny do deklaracji VAT-UE).

Dzięki Wygodnis! Podziwiam za spostrzegawczość dociekliwość!

PS.
Czy te błędy w wysłanym pliku powodują konieczność wysłania go do MF jeszcze raz, już po poprawieniu Kategorii RV z W na K w Rejestrze sprzedaży VAT?
henrykdeptula
 
Postów: 26
Dołączył: 09.01.2018 16:34

Re: błędy wysyłki JPK_VAT_3

Postprzez wygodnis » 23.02.2018 10:54

Czy te błędy w wysłanym pliku powodują konieczność wysłania go do MF jeszcze raz, już po poprawieniu Kategorii RV z W na K w Rejestrze sprzedaży VAT?

wydaje mi się że trzeba by poprawić bo będzie niespójne z deklaracją VAT mimo że to nie jest jakiś duży błąd za którego kary chyba nie powinno być
-ale to pewnie jak w reklamie TV -"pani z urzędu zadzwoniła poprawiłem i wszystko w porządku"
najlepiej na szybko poprawić
zamiast
<K_21>xxxx0.29</K_21>
na
<K_11>xxxx0.29</K_11>
<K_12>xxxx0.29</K_12>
i numer deklaracji 1 zamiast pierwotnej z 0
(ewentualnie zadzwonić do US bo oni mogą to pobrać i zobaczyć i powinni podpowiedzieć że tak faktycznie zrobić - ale w praktyce na temat xml to pracownicy US mogą za dużo nie powiedzieć bo oni na takim kodowaniu sie nie znają mają to raczej jako ten CSV otwierany w excel )

w definicje xml dodałem (bo niestety tu braki)
w K_11 i K_12
iif(RVN(RV->NR_DOK,'S','K')<>0,RVN(RV->NR_DOK,'S','K'),.F.)

nie umiem tych komend wytłumaczyć ale analogicznie jak w K_21 skopiowałem tylko zmieniłem kategorie zakupu na K
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

PoprzedniaNastępna

Powróć do JPK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron