Odwrotne obciążenie

Jednolity Plik Kontrolny
Regulamin forum
Jeśli wątek dotyczy błędów proszę wkleić log i odpowiedni fragment JPK*.xml

Odwrotne obciążenie

Postprzez babaj » 07.02.2018 21:52

I. Sprzedaż
Wygląda na to, że z ewidencjonowaniem sprzedaży ze stawką OO nie mamy problemów, ale posumujmy:
  • Wybieramy kategorię RV V
  • Wpisujemy stawkę OO
Tak wprowadzony dokument przeniesie nam się do odpowiedniej rubryki VAT-7 (poz. 31) jak i do pliku JPK_VAT (poz. K_31).

II. Zakup
Tu pojawił się problem w związku z plikiem JPK_VAT. Wygląda, że nasza (na pewno moja) dotychczasowa praktyka nie może być dłużej stosowana. Do tej pory robiłem to tak, że wprowadzając fakturę zakupu wybierałem kategorię Z (skonfigurowaną analogicznie jak kategoria U), której wybranie generowało mi automatycznie powiązany dokument wew. w rejestrze VAT zakup, z kategorią RV V (VAT przeciwstawny). W żaden sposób nie potrafię skonfigurować JPK_VAT, żeby było dobrze.

Ściągnąłem program dla mikrofirm: Aplikacja e-mikrofirma, w której zarejestrowałem fakturę zakupu z OO:
Zakup brązu.JPG

W tym programie mam dwie listy:
Listę faktur sprzedaży:
LFA Sprzedaży.JPG

Listę faktur zakupu:
LFA Zakupu.JPG


Nie mogę dodać więcej załączników, więc cdn.
Pozdrawiam,
Bartosz
babaj
 
Postów: 211
Dołączył: 21.10.2013 15:21

Re: Odwrotne obciążenie

Postprzez babaj » 07.02.2018 22:04

W efekcie uzyskałem następujące rejestry VAT:
Rejest VAT sprzedaż.JPG

Rejest VAT zakup.JPG

Od razu widać, że ministerialny program fakturę zakupu umieścił w obydwu rejestrach.

Również w pliku JPK_VAT faktura jest wykazana w sekcji SprzedazWiersz jak i w sekcji ZakupWiersz.
JPK_VAT_3_2018_1_0.xml
(2.39 KIB) Ściągnięto 887 razy

Z tego wynika, że i my w Vatowcu powinniśmy fakturę zakupu, gdzie VAT rozlicza nabywca umieszczać w obydwu rejestrach.
Jeśli tak, to wygenerowanie pliku JPK_VAT nie będzie stanowiło problemu.

A może kiedyś @Pio dorobi przycisk Kopiuj do rejestru sprzedaży, albo po wybraniu odpowiedniej kategorii RV tworzył się będzie wpis lustrzany (dokument podrzędny) w rejestrze sprzedaży... ale to kwestia przyszłość. Dziś fakturę taką należy wprowadzać w obydwu rejestrach.
Pozdrawiam,
Bartosz
babaj
 
Postów: 211
Dołączył: 21.10.2013 15:21

Re: Odwrotne obciążenie

Postprzez wygodnis » 23.02.2018 19:55

wygląda że tak, też nie umiem rozgryźć analogicznej sytuacji z Importem usług z UE
viewtopic.php?f=79&t=2040

po wybraniu odpowiedniej kategorii RV tworzył się będzie wpis lustrzany (dokument podrzędny) w rejestrze sprzedaży

to chyba by było najlepsze rozwiązanie
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: Odwrotne obciążenie

Postprzez babaj » 21.03.2018 17:40

Pierwszy zakup z odwrotnym obciążeniem mam za sobą, status 200.

Fakturę zakupu umieściłem w rejestrze zakupów oraz dodatkowo wprowadziłem tą samą fakturę do rejestru sprzedaży. W rejestrze zakupów fakturę oznaczyłem kategorią "A" (mam też kategorię RV "Z", którą stworzyłem wcześniej na obraz i podobieństwo kategorii "U"). Teraz nie ma to większego znaczenia, przynajmniej do czasu, aż Pio zrobi automat, który generuje fakturę wewnętrzną do rejestru sprzedaży. W rejestrze sprzedaży oznaczyłem dokument nową kategorią O. W definicjach XML zmieniłem:

  • w VAT-7 formułę w pozycji 34 (analogicznie poz. 35) na:
    Kod: Zaznacz wszystko
    iif(round(PVAT->SO23N,0)>0,round(PVAT->SO23N,0),.F.)

  • w JPK_VAT formułę w pozycji 34 (analogicznie poz. 35) na:
    Kod: Zaznacz wszystko
    iif(RVN(RV->NR_DOK,'S','O')<>0,RVN(RV->NR_DOK,'S','O'),.F.)

    Oczywiście w sekcji SprzedazCtrl rozszerzyłem sumę o kategorię "O" (PVAT->SO23V):
    Kod: Zaznacz wszystko
    iif(PVAT->SA23V+PVAT->SA08V+PVAT->SA05V+PVAT->SA03V+PVAT->SO23V>0,
    PVAT->SA23V+PVAT->SA08V+PVAT->SA05V+PVAT->SA03V+PVAT->SO23V,"0")
Pozdrawiam,
Bartosz
babaj
 
Postów: 211
Dołączył: 21.10.2013 15:21


Powróć do JPK

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron