FV w EUR a kasa fiskalna

FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 02.10.2009 14:03

Nie wiem czy to jest właściwa droga myślenia ale tak przynajmniej wynika z wyliczeń, że cena netto = cena brutto - VAT
Wynika to z tego, że wystawiając FV w EUR bazuję na cenach brutto. I wszystko byłoby ładnie gdyby nie kasa fiskalna, która wyliczenia te robi w złotówkach, czyli wartość pozycji z faktury w EUR przeliczona po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego daje wartość pozycji w PLN i od tego liczona jest cena netto i VAT.
Niestety suma VAT z paragonu kasy fiskalnej nie jest zgodny z sumą VAT w PLN z FV w EUR :( Dlaczego ? Mały przykład.
FV w EUR (program) przy kursie 1EUR=4,2226PLN
netto+ VAT= brutto
63,93+ 14,07= 78
11,48+ 2,52= 14
5,66+ 1,24= 6,9
Razem:
81,07+ 17,83= 98,9

tak przelicza program na PLN
netto+ VAT= brutto
269,95+ 59,41= 329,36
48,48+ 10,64= 59,12
23,9+ 5,24= 29,14
Razem:
342,33+ 75,29= 417,62

tak przelicza kasa fisk. od cen brutto
netto+ VAT= brutto
269,97+ 59,39= 329,36
48,46+ 10,66= 59,12
23,88+ 5,25= 29,14
Razem:
342,31+ 75,31= 417,62

Jak widać stawka VAT w PLN z FV w EUR różni się o 2gr. od tej z kasy fiskalnej a to dla US jest za dużo :(
Niestety próbowałem jakoś znaleźć rozwiązanie w arkuszu kalkulacyjnym ale nie udało mi się, ponieważ są to zaokrąglenia w jedną i drugą stronę i przy większej ilości pozycji ta różnica może być nawet większa.
Czy nie można by było jakoś ingerować w program Vatowiec aby zsumowany VAT na FV w EUR nie przeliczał z EUR na PLN ale wyliczał z wartości brutto w PLN ? Ta wartość pokrywa się z wartością w EUR po przeliczeniu ale jakoś to nie może zadziałać w przypadku VAT, ponieważ program sumuje poszczególne pozycje po przeliczeniu ich z EUR na PLN. Dla naszego US ważne aby to zgadzało się w PLN a nie w EUR.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakieś sugestie :)
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez Pio » 04.10.2009 09:04

Można ingerować w dane na wielu etapach.

Przykładowo, Specyfikacja -> modyfikacja netto, vat i brutto dozwolona, ale blokuje pozycje do wyliczeń, czyli program ich nie będzie aktualizował
tak samo Stopka VAT -> można modyfikować wszystko i pojawia się blokada (kol."r") dla programu, żeby danej pozycji nie aktualizował.

Jeśli chodzi o wyliczanki EUR->PLN, od netto, od brutto, itd..... to zawsze będą błędy zaokrągleń.
Owszem można je minimalizować, czyli w przypadku posiadania kasy fiskalnej liczymy vat od brutto w stopce VAT !
Zatem w System->Stałe programów->Vatowiec: ustawić liczenie w stopce vat
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 04.10.2009 09:28

Dziękuję Panie Piotrze za odpowiedź.
Rzeczywiście zmiana obliczeń VAT od wartości brutto trochę to poprawiła ale idealnie by było jakby można było ustawić tak aby na FV w EUR wartość podatku VAT w PLN była liczona od wartości końcowej w PLN a nie przeliczana z EUR, uniknęłoby się w ten sposób różnic nawet tych 1gr z tym co wylicza kasa fiskalna, ponieważ kasa fiskalna oblicza VAT z wartości końcowej a nie poszczególnych pozycji. Czy tak w ogóle dałoby się ?
Przykład:
FV w EUR: wartość netto total 45,83EUR, VAT 10,08EUR, wartość brutto 55,91EUR
Wartość FV w PLN wynosi 236,09PLN i to się zgadza z przeliczenia po kursie 1EUR= 4,2226PLN
Natomiast VAT w przeliczeniu z VAT w EUR wynosi 42,56PLN natomiast wyliczony z wartości w PLN czyli z wartości brutto 236,09PLN wynosi 42,57PLN (tak wylicza kasa fiskalna)
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez Pio » 04.10.2009 13:43

Pytanie chyba ważne :)

Czy jest w firmie prowadzony magazyn ?
Czy magazyn w wartości netto ?

Jeśli 2 x Tak, to za chwilkę pojawi się rozjazd wartości magazynu.

Oczywiście, można wszystko zrobić z cenami, przeliczeniami, kursami, ale ta koszulka jest krótka (i obs...) :)
Jak naciągniemy wyliczenia pod paragon, to pojedzie magazyn, jak zrobimy pod magazyn, to pojedzie paragon.

W/g mnie, Urząd Skarbowy i każdy inny, a konkretniej każdy Urzędnik zdaje sobie sprawę z problemów.
Nie sądzę, żeby ktoś rozumny rzucał się za dwa grosze, ale na pewno będzie wymagał wiedzy, świadomości problemu
i decyzji o przyjętej metodzie liczenia.
Podatnik powinien zatem wiedzieć w/g jakiej metody liczy oraz trzymać się tej metody przez cały rok.

Dlaczego ?
Każda metoda ma błędy, wybiera się wymaganą prawem lub minimalizującą błędów.
Przykładowo, magazyn netto (większość) narzuca liczenie od netto i w specyfikacji, a
kasa/drukarka fiskalna, liczenie od brutto w stopce vat.

Zmiana metody w dowolnej chwili może prowadzić do zamierzonych "błędów", manipulacji podatkami,
co z góry jest skazane na szczegółową kontrolę i niezbyt przychylne podejście urzędnika.

Podsumowując, nie bójmy się Urzędów i nie mieszajmy. Trzymajmy się ustalonych zasada,
a jak ich nie znamy lub nie jesteśmy pewni, zapyjmy swojego Urzędu lub na info linii.

pozdrówka

PS. przyjrzę się przeliczaniu z waluty obcej na kasę fiskalną
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 04.10.2009 17:57

Panie Piotrze, chodzi głownie o to że FV wystawiona w walucie obcej ma przeliczane wartości netto, VAT i brutto ze stopki automatycznie po tych pozycjach i przeważnie jest tak, że wartość netto w PLN plus VAT w PLN nie równa się wartości brutto w PLN. Jeżeli wartość brutto jest właściwa to pozycja VAT już nie.
Mały przykład:
Image
Proszę dodać wartość netto w PLN i VAT a wartość brutto będzie się różniła o 1gr. Niestety te różnice trafiały mi się nawet o 4gr i to zarówno przy wartości netto jak i VAT.
Zupełnie inaczej by to wyglądało jakby wartość netto w PLN i VAT liczona była z wartości brutto w PLN a nie przez przemnażanie poszczególnych pozycji stopki w EUR przez kurs EUR.
Albo wystarczyłoby jakby można było ręcznie poprawić wartość netto, VAT i brutto po przeliczeniu na złotówki !
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez Pio » 04.10.2009 19:07

Ja rozumiem problem.

Obecnie ważna jest pozycja specyfikacji , ponieważ liczenie w pozycji minimalizuje błędy zaokrągleń wartości towaru w PLN.
Liczenie w stopce i od brutto znacznie zwiększy błędy wartości towaru na magazynie.
Sprzedaż i zakupy w wartościach nie będą zgodne z rzeczywistością.

Odnośnie zmian ręcznych w specyfikacji, można je wykonywać, można zmieniać netto i brutto w specyfikacji PLN .
Proszę spróbować.

Zastanawiam się nad opcjonalnym liczeniem PLN w stopce vat od brutto z waluty obcej.
Nie wiem jak to robić, żeby nie namieszać innym. Prawdopodobnie będzie ta opcja przypisana do dokumentu.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 04.10.2009 21:07

No niestety ale wystawiając fakturę w EUR nie ma opcji PLN netto brutto i nie ma możliwości ingerencji. Jest jedynie w EUR ale to nic nie da, zresztą w EUR wszystko jest pięknie i zgodnie wyliczone.
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez Pio » 04.10.2009 22:13

Proszę przejść do Rejestrów VAT, poszukać dokument, specyfikacja i modyfikujemy netto i brutto w PLN.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 04.10.2009 23:05

O ! Super :) Oto mi chodziło :) Dziękuję Panie Piotrze :)
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Re: FV w EUR a kasa fiskalna

Postprzez marehel » 07.10.2009 11:32

Pnie Piotrze.
Jeszcze w temacie zaobserwowałem pewną zależność.
Otóż wypisując FV w EUR (operacje walutowe) program w specyfikacji na belce na górze właściwie wylicza wartość netto, VAT i brutto w PLN. Natomiast w rejestrach VAT te wartości są już inaczej wyliczane i przeważnie nie są zgodne, gdyż często netto plus VAT nie jest równa brutto. Oczywiście już teraz wiem, że mogę to poprawiać ale nie można by było tego powiązać z wyliczeniami ze specyfikacji ?
marehel
 
Postów: 29
Dołączył: 15.04.2009 10:21

Następna

Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

cron