WNT raz jeszcze...

WNT raz jeszcze...

Postprzez janosick » 25.07.2009 14:40

Witam.

Siedzę nad zaksięgowaniem WNT już dwa wieczory i nie mogę połapać czy to co robię jest ok.
Więc po kolei od początku - dostałem fakturę za towar z Niemiec. Faktura jest z 0% VAT gdyż ja też jestem zarejestrowany jako VAT UE. Wprowadziłem więc do kategorii RV tak jak jest na wiki czyli W (WNT), E (VAT należny) i J (VAT naliczony). Wprowadzam fakturę w Operacjach walutowych, podaję datę walutę i kurs, następnie podaję w specyfikacji faktury jakie towary, ile i w jakich cenach walutowych. Faktura jest wprowadzona, od razu wyliczony jest VAT (plik OW.png), kategoria faktury dla RV to W, dla KD to Z (zakup towarów). Tu już jest pierwsze pytanie, czy dobrze że nalicza od razu VAT (w specyfikacji faktury towary są brane z katalogu i tam podałem dla nich stawkę VAT 22% bo z taką będę je sprzedawał)?
OW.png

W RV zakupów pojawia się faktura z OW i automatycznie FW z dwoma kategoriami E i J - jaka powinna tam być kategoria KD?
Czy nie powinna mieć ona odpowiednika jeszcze w RV sprzedaży, tak by po zsumowaniu FW się znosiły? Wiem że VATowiec liczy należny i naliczony ale jakoś dziwnie wygląda wydruk RV (plik RV_zakup_wydruk.png). Tu mała dygresja, mam znajomą pracownicę US, która twierdzi że w wydruku RV zakupów powinienem zawrzeć tylko fakturę z OW z wyliczonym VATem jak na zrzucie (da się zrobić, po prostu odznaczam drukowanie kategorii E i J ), ale też powinienem dla zniesienia się VAT wykazać FW w RV sprzedaży (takowej nie ma).
RV_zakup.png
RV_zakup_wydruk.png

Kolejny element to KD Image i jej wydruk. Image
Jak widać na zrzucie pod pozycją FW jest kwota faktury z OW przeliczona na złotówki i dodatkowo podwojona. Tu znajoma z US twierdzi że w ogóle nie musi być tu takiej pozycji bo kosztem jest tylko faktura z WNT a tu pojawiają się w sumie potrojone koszty, co najwyżej mogły by być FW znoszące się.
W zestawieniach podatków VAT (zakup) i dochodowego (koszt miesięczny), kwoty wynikające z WNT są praktycznie potrojone.
Jak powinno być poprawnie, czy można w VATowcu zaksięgować WNT tak jak mówi znajoma z US?? Nie wiem czy i jak te podwojone i potrojone kwoty będą miały wpływ na liczenie VAT i PD w kolejnych miesiącach.
Może odpowiedź na te pytania z przykładami i zrzutami pomoże nie tylko mi ale i innym mającym problemy z księgowaniem WNT.
Dodam że po wprowadzeniu formuł do VAT-7 podanych na wiki deklaracja z kolei poprawnie się liczy, czyli wykazuje VAT wyliczony dla WNT w pozycji 33 i 47 a w pozycji 53 tylko VAT naliczony z tytułu obrotu krajowego z pominięciem WNT.

Pozdrawiam
Wojtek
janosick
 
Postów: 13
Dołączył: 10.03.2008 01:01

Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron