Dostawca/Klient

Dostawca/Klient

Postprzez gregor » 04.01.2009 01:50

Witam wszystkich jako nowy użytkownik Watowca i nowy na forum.
Pytanie jak w temacie. Czy dostawca aby być klientem musi mieć dwie kartoteki 1 dostawca 2 klient?
W mojej sytuacj 99% dostawców to również odbiorcy i jeśli ma być tak jak wyczytałem tu http://pk.inet.pl/VATowiec.pdf to boję się o raporty/rozliczenia winien/ma.
Natomiast jeśli będzie tylko jako dostawca to zmuszony jestem ręcznie wprowadzać cenę? Ma to znaczenie przy wypisywaniu faktur. Np. Kupuję od kontrahenta ABC towar 1,2,3,4 cena zakupu a sprzedaję 5,6,7 w cenie sprzedaży.

PS. Gratulacje dla twórcy programu. Program testuję pod Ubuntu 8.10 i wine. Na razie wszystko hula.
Pozdrawiam Gregor
gregor
 
Postów: 7
Dołączył: 02.01.2009 05:15

Re: Dostawca/Klient

Postprzez Pio » 04.01.2009 09:25

Tak, dostawca i klient, to dwóch różnych kontrahentów.

W celu ułatwienia dodawania podobnej wprowadzono guzik [Kopiuj].

Teraz odpowiedź na pytanie dlaczego ?
- dostawca i klient posiadają różne dane domyślne transakcji np. termin zapłaty
- posiadają różne historie transakcji
- powinno się ich rozliczać oddzielnie lub jeśli jest odpowiednia umowa kompensatą
- dostawca i klient mają różne konta księgowe, umowy
- mogą mieć różne konta bankowe - chociaż to ten sam podmiot

Program poradzi sobie z nimi/nim :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Dostawca/Klient

Postprzez gregor » 04.01.2009 13:59

Dzięki za szybką odpowiedż.Jest to jeden z czynników dlaczego wybrałem Watowca.
Padła odpowiedź ,że program sobie poradzi a JA :roll:
Mam na myśli jak mam nazwać/szukać kontrahentów aby nie mylić dostawcy z odbiorcą. Proszę tu o odpowiedź z życia bo ja się z takim "podwójnym" zapisam jeszcze nie spotkałem.
I jeszcze jedno nie wiem jak wypełnić pola np. Kontrahent/konto FK i kilka podobnych i czy w przypadku jeśli zostawie je puste KPiR będzie działać poprawnie.
Pozdrawiam Gregor
gregor
 
Postów: 7
Dołączył: 02.01.2009 05:15

Re: Dostawca/Klient

Postprzez Pio » 04.01.2009 14:17

Podczas księgowania zakupu/dostawy domyślną grupą kontrahentów są dostawcy,
a podczas księgowania sprzedaży/rozchodu - klient.
Te domyślne grupy można zmienić w System->Użytkownicy, czyli każdy użytkownik może mieć inne grupy.

Dla potrzeb księgowości uproszczonej (PKPiR) można zrezygnować z elementów pełnej rachunkowości,
można po prostu ukryć wszystkie kolumny z numerem konta FK.
Tak samo można ukrywać wszystkie kolumny zbędne w danej działalności,
np. okienko Specyfikacja - ukrywamy gęstość, gęstość wzorcową, itd. które są niezbędne dla materiałów płynnych i gazowych.
(ukrywanie -> w oknie prawy myszy -> kolumny -> kol. "ukr")


PS. nasuwa się pytanie "dlaczego program sam nie ukrywa kolumn z FK ?"
- okazało się, że są firmy z wymaganą księgowością uproszczoną, a prowadzą jedną i drugą :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Dostawca/Klient

Postprzez gregor » 05.01.2009 05:19

[quote="Pio"]Podczas księgowania zakupu/dostawy domyślną grupą kontrahentów są dostawcy,
a podczas księgowania sprzedaży/rozchodu - klient.
Te domyślne grupy można zmienić w System->Użytkownicy, czyli każdy użytkownik może mieć inne grupy.

Po lekturze tego :http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=119&st=0&sk=t&sd=a sprawa nie wydaje się taka prosta. :? Próbowałem
Dochodzi jeszcze sprawa rozliczeń winien/ma. NP kontrachent ABC dostarczył w m-c towar za 1234 zł a kupił za 2345 zł w następnym m-c dostarczył za 2389 zł a kupił za 123 zł to przy założeniu 60 dniowego terminu płatności po 6 m-c pogubię się zupełnie tzn. osobno będę rozliczał dostawca ABC i klient ABC :?:
Czy nie lepsza była by forma sprzedaż w cenie wcześniej przypisanej/ustalonej i zakup w cenie przypisanej/ustalonej.
Moja działalność opiera się na wymianie barterowej. Watowiec jest tak rozbudowany , że chyba znajdę jakieś rozsądne wyjście. Będę szukał.
A jak wygląda sprawa opakowań zwrotnych przy założeniu sprzedaż/zakup dla konkretnego klienta. Ja prowadzę inną działalność ale podobny schemat. Np.sprzedaję sok w butelce ale butelkę odkupuję.
Pozdrawiam Gregor
gregor
 
Postów: 7
Dołączył: 02.01.2009 05:15

Re: Dostawca/Klient

Postprzez Pio » 05.01.2009 09:43

Nie widzę problemu :)
Cytowany wątek, też nie wnosi problemu :)

Ceny można ustalić stałe, jest do dyspozycji 6 cen przypisywanych do kontrahenta.

"Pogubienie" się nie jest możliwe biorąc pod uwagę dosyć ostre traktowanie pieniążków w vatowcu.

W skrócie, transakcja idzie swoim torem, a finanse swoim.
Na bieżąco widać, ile kto zalega, a do tego jest coś takiego jak należności i zobowiązania.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Dostawca/Klient

Postprzez gregor » 05.01.2009 22:47

Ceny można ustalić stałe, jest do dyspozycji 6 cen przypisywanych do kontrahenta.
Jak ustawić więcej niż jedną np. 3 ceny dla kontrahenta.
Pozdrawiam Gregor
gregor
 
Postów: 7
Dołączył: 02.01.2009 05:15

Re: Dostawca/Klient

Postprzez Pio » 05.01.2009 23:45

Hm, nie da się, albo nie potrafię.

W tej chwili po prostu określa się cenę, 0 do 6.
Jak 0, to dynamiczna, a jak inna cyferka, to odpowiednia katalogu towarów i usług.

Jeśli przyjmiemy rozwiązanie wielu cen, to musi paść pytanie, "którą cenę bierzemy ?" :)
(a jak wiadomo, dodatkowych pytań trzeba unikać jak ognia)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

cron