Proporcja art. 90 ust. 8 VAT - gdzie wpisać

Proporcja art. 90 ust. 8 VAT - gdzie wpisać

Postprzez Theofilos » 05.12.2016 19:30

Witam

Stałem się podatnikiem VAT w ciągu roku. Wcześniej działalność nie była objęta tym podatkiem.
Na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy o VAT ustaliłem z Naczelnikiem US proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 VAT.
Gdzie mam ją wpisać w programie Vatowiec, aby przy księgowaniu każdej faktury automatycznie była ona uwzględniana?

Pozdrawiam.
Theofilos
 
Postów: 2
Dołączył: 11.11.2016 17:30

Re: Proporcja art. 90 ust. 8 VAT - gdzie wpisać

Postprzez Pio » 07.12.2016 08:31

Witam

w/g mnie to jakaś nadinterpretacja :)
podatek vat należny liczymy za okres, np. miesięczny
wówczas wylicza się proporcję

tj. nie przy fakturze

proszę o sprawdzenie powyższego

jeśli jest prawdą, to zestawienie podatku vat zawiera wartości do liczenia proporcji, które można wpisać ręcznie
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Proporcja art. 90 ust. 8 VAT - gdzie wpisać

Postprzez Theofilos » 07.12.2016 18:35

Załóżmy że rozliczamy się z VATu kwartalnie i że proporcja jest ustalona na 7%.
Załóżmy, że samochód jest w ewidencji środków trwałych, ale nie jest prowadzona ewidencja przebiegu. Zatem połowa VATu jest zaliczana do kosztów.
Kupuję paliwo za 100 zł netto na podstawie faktury F1/2016 gdzie VAT wynosi 23% czyli 23 zł.
Podatek VAT naliczony to 11,50 zł,
reszta podatku VAT to koszty = 11,50 zł.

Ponieważ mamy proporcję np. 7% to należy odpowiednio obniżyć podatek naliczony.
7% * 11,50 zł = 0,805 po zaokrągleniu 0,81 zł.
Podatek naliczony do rozliczenia z podatkiem należnym to kwota 0,81 zł.
Pozostała część VATu 11,50 – 0,81 = 10,69 zł staje się kosztem.
Kosztów z VATu mam więc 11,50 + 10,69 = 22,19 zł.
Koszty rozliczamy miesięcznie i wpisujemy w PKPiR odpowiednią kwotę.
Czyli w sumie z wartością paliwa netto, do PKPiR należy wpisać 100 + 22,19 = 122,19 zł w miesiącu zakupu.

Dlatego gdzieś powinna być możliwość wpisania proporcji, jak również wyboru odliczenia 50% VATu.
Niektóre faktury, jak za paliwo, będą podlegały obniżeniu o 50% i w oparciu o proporcję.
Przy innych zakupach wpisze się do PKPiR jedynie kwotę netto + 93% podatku VAT.
Theofilos
 
Postów: 2
Dołączył: 11.11.2016 17:30

Re: Proporcja art. 90 ust. 8 VAT - gdzie wpisać

Postprzez MagdaS » 02.07.2017 20:48

Prowadzę pełną księgowość stowarzyszenia.
Do 2015 roku mieliśmy jeden wskaźnik związany ze sprzedażą mieszaną (opodatkowaną i zwolnioną)
W rejestrze vat przy wprowadzaniu faktur zakupy, w kolumnie udział % wpisywałam wskaźnik 94%.
Mam ustawiony automat księgowania Wn 400 Wn VAT 221 / Ma 200)
Program nie doliczał mi jednak automatycznie kwot vatu niepodlegającego odliczeniu - do odpowiedniego kosztu 400.
Nie był to problem o tyle, że w excelu prowadziłam sprawdzające zestawienie i miesięcznie wyliczałam 6% nieodliczonego vatu
(tak jak tłumaczy Pio w jednym z wątków)
od odpowiednich faktur i księgowałam to na koncie zespołu 4 "Różnice vat"
i na koncie zespołu 2 "rozliczenie vat, gdzie wychodził mi vat do zapłaty.
Doszedł mi jednak kolejny %, tzw. prewskaźnik (zakupy dotyczące dz. gospodarczej i statutowej), który u mnie wynosi 97%.
I tu wykorzystałam kolumnę % VAT, która właśnie automatycznie dodaje nieodliczony vat do odpowiedniego kosztu.
Mam jednak pytanie, bo pasowałoby mi nie wpisywać do dwóch kolumn poszczególnych wskaźników, tylko wpisać jeden łączny.
Niestety do niektórych faktur stosuję wskaźnik 100%, do niektórych 97 lub 94, ale do niektórych łącznie 97 i 94,
stąd 94% z 97% = 91,18, ale nie można do programu wpisać % z miejscami po przecinku.
Ułatwiłoby mi to pracę, dlatego,
że najpierw muszę liczyć prewskaźnik a dopiero potem współczynnik zakupów opodatkowanych i zwolnionych który obliczałam zbiorczo.
Wg przepisów należy rozksięgować vat na podlegający i niepodlegający odliczeniu, ale nie umiem ustawić takiego automatu.
MagdaS
 
Postów: 38
Dołączył: 18.02.2012 11:59


Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron