Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez jerrychmiel » 05.06.2015 16:18

Moim zdaniem, aby prawidłowo zaksięgować fakturę z 50% odliczeniem VAT trzeba ją w stopce wpisać w trzech (niestety) pozycjach:
1. Kategoria rejestru VAT A /właściwa stawka VAT/kategoria księgi K/w netto połowa wartości zakupu
2. Kategoria rejestru VAT A /stawka VAT BP (bez prawa odliczenia)/kategoria księgi K/w netto połowa wartości zakupu
3. Kategoria rejestru VAT N (bez odliczenia) /stawka VAT BP (bez prawa odliczenia)/kategoria księgi K/w netto połowa VAT-u
Przy takim księgowaniu do rejestru VAT z prawem do odliczenia wejdzie cała kwota netto i połowa VAT-u, a do księgi wejdzie łącznie w jednej pozycji cała kwota netto oraz połowa VAT-u.
Pozdrawiam
jerrychmiel
 
Postów: 3
Dołączył: 06.04.2013 20:59

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez janosick » 13.08.2015 22:46

Więc jak jest poprawnie zaksięgować fakturę za paliwo?
A nie wykorzystujemy gdzieś kategorii "P"?

Teraz automat by się przydał bo po 1 lipca 2015 wszyscy mogą odliczać 50% VAT bez prowadzenia kilometrówki.
janosick
 
Postów: 13
Dołączył: 10.03.2008 01:01

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez Ola Anna » 28.09.2015 15:20

Poniżej poprawne księgowanie w KPiR faktury za paliwo z 50% odliczeniem VAT.
Poniżej widok rejestru VAT z połową kwoty w kategorii A, a połową w P (łącznie 105,63, VAT do doliczenia 12,15; nie do odliczenia 12,15), następnie widok zestawienia VAT (w zakupach pełna kwota netto 106, w do odliczenia połowa VAT 12), a na końcu widok księgi dokumentów z kwotą 117,78 (129,93-117,78=12,15, czyli odliczony VAT).
Załączniki
vat50_3.jpg
Widok Księgi dokumentów
vat50_2.jpg
Widok Zestawienia VAT
vat50_1.jpg
Widok rejestru VAT
Ola Anna
 
Postów: 54
Dołączył: 20.05.2015 12:42

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez guik » 18.10.2015 17:37

Pio napisał(a):Rejestr VAT jest bardzo elastyczny.
W stopce można dodawać dowolną ilość pozycji, a dla 50% to są tylko dwie,
jedna normalnie traktująca VAT jako naliczony, a druga wrzucająca VAT w koszty.
Co i jak z VATem zależy od wybranej kategorii VAT (np. A i N)
...

Problem pojawia się, gdy pozycje w rejestrze VAT przenoszone są z ewidencji Pojazdy. Wykonanie tam operacji "Sumuj" powoduje usunięcie w stopce podzielonych kwot VAT wg ww. sposobu (we wszystkich otwartych okresach!!!) i zastąpienie domyślnymi kategoriami A z odliczeniem 100% VAT lub P-paliwo bez odliczeń.
Czy można jakoś zablokować to "przeliczanie"?

Poza tym ustawienie w stopce 50% odliczenia VAT w żaden sposób nie wpływa na wartość w kolumnie "Koszt" na zestawieniu(raporcie) "Ewidencja kosztów eksploatacji ..."
Pozdrawiam.
guik
 
Postów: 1
Dołączył: 16.10.2015 11:28

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez patrycjak » 28.12.2015 22:52

Witam,
przeczytałam paręnaście wątków poświęconych odliczeniom vat od wydatków związanych z fakturami dotyczącymi samochodu oraz użytkowania ewidencji "POJAZDY" dlatego proszę o wyrozumiałość i pomoc.

1. Próbowałam wprowadzić faktury do ewidencji pojazdy następnie po przeniesieniu ich do rejestru VAT dodawałam w stopce pozycję i robiłam 50/50- A/P. Wnioski: po zsumowaniu przy wprowadzaniu kolejnych miesięcy moje poprawki ręczne kasują się. Gdy domyślnie mam ustawione w Pojazdach brak odliczenia to do limitu i tak wchodzi wartość brutto ( a powinno netto +50% VAT).

2. Próbowałam podziału dokonać na etapie "POJAZDY" wprowadzając w dwóch pozycjach (jedna z zaznaczoną pozycją "V") i to powoduje że mam w rejestrze VAT i PKPiR po dwie pozycje. Rozumie że to nie błąd merytoryczny jednak trochę zaciera mi to obraz.


Z takich "szybkich" porad proszę powiedzieć co robię źle, że przeskakują mi daty tzn. wprowadzam datami wystawienia ustawiam pozostałe daty podobnie a nagle okazuje się przy ponownym uruchomieniu programu ( nieregularnie, czasami) że faktury są w różnych okresach obrachunkowych.

Z góry dziękuję za pomoc.

Patrycja
patrycjak
 
Postów: 1
Dołączył: 28.12.2015 21:18

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez MagdaS » 24.07.2016 17:08

Mam samochód prywatny nie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Wprowadzam do rejestru vat w kolumnie udział % 50%
w stopce jako - A 23%, Kategoria Księgi - N (bez)
Faktura ta widoczna jest w Księdze dokumentów, ale na wydruku Księgi jej nie ma,
a vat jest odliczony w 50%.
Ewidencję przebiegu pojazdu prowadzę, ale kwotę wyliczam samodzielnie miesięcznie (DW)
bo w Vatowcu kilometrówka rozliczana jest rocznie
i nigdy nie jestem pewna czy dobrze jest wyliczony limit.
MagdaS
 
Postów: 38
Dołączył: 18.02.2012 11:59

Re: Faktura paliwowa rozliczenie 50% VAT

Postprzez 1silver1 » 26.04.2017 19:50

Dzień Dobry

Temat dość stary, ale nie znalazłem rozwiązania poniższego problemu, czy jest jakieś rozwiązanie? Czy może ktoś coś podpowiedzieć?
Pozdrawiam

...[/quote]
Problem pojawia się, gdy pozycje w rejestrze VAT przenoszone są z ewidencji Pojazdy. Wykonanie tam operacji "Sumuj" powoduje usunięcie w stopce podzielonych kwot VAT wg ww. sposobu (we wszystkich otwartych okresach!!!) i zastąpienie domyślnymi kategoriami A z odliczeniem 100% VAT lub P-paliwo bez odliczeń.
Czy można jakoś zablokować to "przeliczanie"?

Poza tym ustawienie w stopce 50% odliczenia VAT w żaden sposób nie wpływa na wartość w kolumnie "Koszt" na zestawieniu(raporcie) "Ewidencja kosztów eksploatacji ..."
Pozdrawiam.[/quote]
1silver1
 
Postów: 1
Dołączył: 20.04.2017 22:12

Poprzednia

Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron