Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez danielsan » 02.04.2011 01:27

Witam,

Temat poprawnego księgowania wewnątrzwspólnotowego importu pojawiał się na forum kilka razy,
między innymi tu viewtopic.php?f=7&t=488 i tu viewtopic.php?f=7&t=956

Wiem też, że była dostępna instrukcja krok po kroku jak to zrobić na stronie http://vatowiec.wik.is/ jednak strona nie jest już dostępna, a na nowej http://vatowiec.pl/wiki póki co próżno szukać pomocy, w pomocy programu też nie znalazłem odpowiedzi.

Chciałbym więc prosić o pomoc kogoś obytego w tym temacie, gdyż mam problem z zaksięgowaniem faktury od Google za reklamę Adwords. Próbowałem już chyba wszystkich możliwości i jeszcze nie udało się poprawnie wyliczyć podatków. Proszę powiedzieć czy to powinno wyglądać mniej więcej tak:

1. Dodaję fakturę od Google w operacjach walutowych?
2. Faktura od Google irlandzkiego nie ma naliczonego Vatu, jest w PLN, więc w dodawanej fakturze również ma być tylko kwota bez vatu?
3. W specyfikacji faktury wybieram jako domyślną kategorię rejestru Vat zakupu - W?
4. Jeśli tak, to czy standardowe ustawienia programu dla kategorii W (podatek przeciwstawny - tak, kategorie dla faktury wewnętrznej - X) są prawidłowe?
5. Przy takich ustawieniach podatek jest naliczany w wysokości 23%, czy tak być powinno?
6. W rejestrze Vat zakupów pojawia się faktura wewnętrzna oraz faktura z OW, tak jest prawidłowo?
7.W rejestrze Vat sprzedaży nie ma faktury wewnętrznej, a powinna być?
8. W KD koszt jest podwójny, raz z faktury wewnętrznej i raz z tej wprowadzonej w OW, czyli coś nie tak
9. Co robię źle? Może całkiem inną kategorie RV muszę wybrać?
10. Jestem zielony w sprawach podatkowych, ale z tego co się dowiedziałem od znajomej księgowej to:
- Faktura wewnętrzna powinna być w RV sprzedaży i zakupów
- W KD powinien być tylko koszt z faktury oryginalnej od Google

Jak zrobić, żeby tak było? Proszę o pomoc
danielsan
 
Postów: 1
Dołączył: 02.04.2011 00:39

Re: Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez minceq » 09.04.2011 18:23

Również mam problem z importem usług. Wprowadzam fakturę na usługę z UE. Wybieram kategorię RV "U". W podsumowaniu rejestru VAT zakupów dodaje mi się VAT naliczony z tego importu usług (plus FV na taką samę kwotę). Niestety w zestawieniu VAT dodaje mi się VAT od importu usług tylko w należnym a nie ma go w podatku VAT od zakupów. Wcześniej (tak mi się wydaje) miałem to dobrze ale teraz każdy kolejny import usług tak mi się robi.

Proszę o pomoc. Czy to ja coś źle księguję?
minceq
 
Postów: 4
Dołączył: 12.01.2011 08:57

Re: Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez listek » 16.05.2011 19:21

mam nadzieję że napiszę to dosyć zrozumiale
aby automat utworzył fakturę wewnętrzną do importu usług należy:
1) wprowadzić w operacjach walutowych (zakup) fakturę np z GOOGLE wypełniając specyfikację - w specyfikacji dodać pozycję do katalogu towarów i usług np "REKLAMA W GOOGLE" i do tej usługi musi być VAT 23 %
rodzaj rejestru "U" czyli import usług ( w Słowniki -> Kategorie RV, rejestr "U" powinien mieć: krzyżyk w kolumnie "P" (podatek przeciwstawny", w kolumnie "zapł." literkę "N", że netto do zapłaty, w kolumnie "O" krzyżyk, że zaliczyć do obrotu, w kolumnie "k.FW" ja mam "X" bo mam taki na końcu rejestr X- Rejestr Faktur Wewnętrznych, w kolumnie "RD" mam "FX" co oznacza, że faktura wewnętrzna będzie z RD FX - jak się już utworzy faktura wewnętrzna automatycznie proszę zwracać uwagę, aby w Kategorii KD zaznaczać, że jest to "niepodatkowe", bo przez przypadek może wejść 2 x w koszty

2) po wprowadzeniu w operacjach walutowych faktury GOOGLe ze specyfikacją powinien naliczyć się VAT 23 %, po przesumowaniu w rejestrze zakupu powinna pojawić się pozycja FX na takie same kwoty - przy rejestrze "X" mam oznaczone w kolumnach: - kolumna "k" mam literkę "Z" że żaden do kosztów, można też zaznaczyć żeby nie drukował się domyślnie ze wszystkimi innymi zakupami - kolumna "nD"

po tym wszystkim w deklaracji VAT rejestr "U" Import usług ląduje na sprzedaży z podatkiem 23 %, a rejestr "X" faktury wewnętrzne lądują na zakupach z podatkiem 23 % i ja drukuję tak oddzielnie te rejestry
obie pozycje znajdują się w rejestrze zakupu (wizualnie), ale w deklaracji lądują poprawnie

stajemy na fakturę automatycznie utworzoną i drukujemy
listek
 
Postów: 33
Dołączył: 02.11.2010 14:05

Re: Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez sqra » 11.02.2013 13:43

Chciałbym odgrzać temat
Robiłem jak wyżej i efekt jest taki.
Dodaje mi się do zakupów kwota netto (zestawienia podatek VAT - Zak.)
Dodaje mi się VAT do Należ.
Nie dodaje się jednak VAT w Zak.vat
Stąd też błędna kwota N-N

Jeszcze inaczej jest jak robię eksport do IPS (VAT7k)
W podatku należnym pojawia mi się kwota netto i VAT z importu - jest OK.
W nabyciu towarów i usług nie mam w ogóle dodanych kwot netto jak i VATu z importu usług.

VAT naliczany kwartalnie

Czy ktoś może miał taki problem ?
Być może coś źle robię.

Pozdrawiam
Witek
sqra
 
Postów: 87
Dołączył: 19.12.2007 15:04

Re: Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez Ola Anna » 24.07.2015 22:30

Wszystko się automatycznie tworzy (i w zestawieniu VAT) ok, jeśli zrobić dla VAT-owca. A co jeśli jest się nie-vatowcem?
Zmieniłam kategorie RV jak na screenie, ale liczy mi podatek naliczony, a nie należny (w zestawieniu VAT mam kwotę do przeniesienia). Jak naliczyć automatycznie VAT przy imporcie usług nie-vatowca?
Załączniki
kategorie-rv.jpg
Widok kat. RV, który ustawiłam
Ola Anna
 
Postów: 54
Dołączył: 20.05.2015 12:42

Re: Import usług - brak FW w rejestrze sprzedaży

Postprzez wygodnis » 20.04.2017 17:53

w temacie
http://vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=34&t=1934
opisałem jak ja księguję wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów WNT i Import usług z UE i jakie pole w deklaracji i w jaki sposób zmieniam. Zapraszam do komentarzy czy sposób użytkownika listek bardziej przemawia?
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11


Powróć do Fakturowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron