środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Renegade » 17.12.2008 22:09

Rozpoczynam listę, jak w temacie:
1) czy dane o środkach trwałych nalezy wprowadzać ręcznie w oknie środków trwałych, czy też podobnie jak to jest przy wyposażeniu można to robić przez RV lub RD? Pozostałe pytania odnoszą się generalnie do ŚT wpisanych ręcznie w oknie środki trwałe.
2) jak spowodować, żeby odpisy amortyzacjne dla pewnej grupy środków trwałych czy też dla danego ŚT nie były przenoszone do KD (chodzi o KPiR)? Z tego co zauważyłem, to można wykasować Lp. i wtedy danego odpisu nie ma w KD, ale kasowanie czegoś takiego przy ŚT o stawce 2,5 %, to byłoby nieporozumienie - dotyczy przypadków nabycia samochodów osobowych o wartości powyżej 20.000 EUR, gdzie cześć odpisu jest KUP a część nie, ale przy przy sprzedaży należy uwzględnić pełną wartość odpisów również tych nie stanowiących KUP, więc należałoby prowadzić podwójne odpisy dla takiego ŚT.
3) odpis amortyzacyjny dla danego ŚT jest przenoszony atomatycznie do KD, ale w KD nie ma żadnej identyfikacji takiego odpisu, tzn. nie wiadomo od jakiego ŚT on pochodzi (przy dwóch ŚT na krzyż to nie jest problem, ale później zaczynają się schody). Czy jest na to jakiś sposób? Czyba że istnieje możliwość globalnego przenoszenia do KD odpisów za dany miesiąc?
4) gdzie można ustawić, aby dla automatycznego wpisu odpisu amotyzacyjnego w KD pole kontrahent było puste?
5) czy przy FK można odpisy księgować globalnie za cały miesiąc dla wszystkich ŚT (ewentualnie dla danej grupy ŚT), czy też trzeba księgować każdy odpis odzielnie dla każdego ŚT odrębnie w danym miesiącu?
6) czy można gdzieś wydrukować tabelę amortyzacyjną na dany rok (prognozę lub zrealizowaną amortyzację) z podziałem na poszczególne miesiące?
7) czy można gdzieś ustawić, aby pewne grupy ŚT (np. 3 wybrane z 10 wprowadzonych) nie były uwzglęniane na wydruku wykazu czy raportu? - wiąże się z to pytaniem nr 2.
8) jak ustawić amortyzację degresywną dla danego ŚT?
9) skoro w danych o ŚT wpisujemy dostawcę i numer dokumentu, to przydałaby się również data tego dokumentu (przyda się przy ujawnieniu ŚT).
10) w pomocy jest napisane, iż słownik Kategorie Środków Trwałych ma tylko charakter pomocniczy, ale jak ŚT przypiszę np. do kodu 491 i nie uzupełnię stawki amortyzacji, to po przeliczeniu program wyliczy odpisy według stawki przypisanej do tego kodu w Kategorii Środków Trwałych, czyli w tym przypadku wg 30 %, ale w danych o ŚT dalej widnieje stawka 0,00 %.
11) skoro mamy magazyn wyposażenia, to może dałoby się to przerobić, aby również obejmował środki trwałe (to taki luźny pomysł).

To by było na tyle
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Pio » 18.12.2008 10:10

Renegade napisał(a):Rozpoczynam listę, jak w temacie:
1) czy dane o środkach trwałych nalezy wprowadzać ręcznie w oknie środków trwałych, czy też podobnie jak to jest przy wyposażeniu można to robić przez RV lub RD? Pozostałe pytania odnoszą się generalnie do ŚT wpisanych ręcznie w oknie środki trwałe.


Tak, dane nie są przenoszone z RV z wielu powodów, które mają zawiązek ze specyfiką środków trwałych, np. amortyzacja podatkowa i bilansowa

2) jak spowodować, żeby odpisy amortyzacjne dla pewnej grupy środków trwałych czy też dla danego ŚT nie były przenoszone do KD (chodzi o KPiR)? Z tego co zauważyłem, to można wykasować Lp. i wtedy danego odpisu nie ma w KD, ale kasowanie czegoś takiego przy ŚT o stawce 2,5 %, to byłoby nieporozumienie - dotyczy przypadków nabycia samochodów osobowych o wartości powyżej 20.000 EUR, gdzie cześć odpisu jest KUP a część nie, ale przy przy sprzedaży należy uwzględnić pełną wartość odpisów również tych nie stanowiących KUP, więc należałoby prowadzić podwójne odpisy dla takiego ŚT.


Widzę, że musze rozszerzyć funkcje okienka [konta] dla potrzeb księgowości uproszczonej, co wykonam na dniach.

3) odpis amortyzacyjny dla danego ŚT jest przenoszony atomatycznie do KD, ale w KD nie ma żadnej identyfikacji takiego odpisu, tzn. nie wiadomo od jakiego ŚT on pochodzi (przy dwóch ŚT na krzyż to nie jest problem, ale później zaczynają się schody). Czy jest na to jakiś sposób? Czyba że istnieje możliwość globalnego przenoszenia do KD odpisów za dany miesiąc?


Tak, przenosi grupami, czyli odpowiednio dla KST

4) gdzie można ustawić, aby dla automatycznego wpisu odpisu amotyzacyjnego w KD pole kontrahent było puste?


Dlaczego ?

5) czy przy FK można odpisy księgować globalnie za cały miesiąc dla wszystkich ŚT (ewentualnie dla danej grupy ŚT), czy też trzeba księgować każdy odpis odzielnie dla każdego ŚT odrębnie w danym miesiącu?


Jak są podpięte konta księgowe, to dekretuje globalnie, wszystkie za cały miesiąc w ramach klasyfikacji.

6) czy można gdzieś wydrukować tabelę amortyzacyjną na dany rok (prognozę lub zrealizowaną amortyzację) z podziałem na poszczególne miesiące?


[Drukuj]->karta

7) czy można gdzieś ustawić, aby pewne grupy ŚT (np. 3 wybrane z 10 wprowadzonych) nie były uwzglęniane na wydruku wykazu czy raportu? - wiąże się z to pytaniem nr 2.


Podzielić na grupy w kolumnie "gr".

8) jak ustawić amortyzację degresywną dla danego ŚT?


Okienko odpisów jest otwarte do modyfikacji, można dowolnie korygować dane, tutaj wystarczy zmieniać stawkę.

9) skoro w danych o ŚT wpisujemy dostawcę i numer dokumentu, to przydałaby się również data tego dokumentu (przyda się przy ujawnieniu ŚT).


Te dane są informacyjne i nie muszą występować.

10) w pomocy jest napisane, iż słownik Kategorie Środków Trwałych ma tylko charakter pomocniczy, ale jak ŚT przypiszę np. do kodu 491 i nie uzupełnię stawki amortyzacji, to po przeliczeniu program wyliczy odpisy według stawki przypisanej do tego kodu w Kategorii Środków Trwałych, czyli w tym przypadku wg 30 %, ale w danych o ŚT dalej widnieje stawka 0,00 %.


Do sprawdzenia.

11) skoro mamy magazyn wyposażenia, to może dałoby się to przerobić, aby również obejmował środki trwałe (to taki luźny pomysł).


Właśnie nie uzyskamy w ten sposób jakiejś poprawy, a pojawią się utrudnienia :(
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Renegade » 18.12.2008 15:29

Dziękuję za szybką odpowiedź. Spróbuje się odnieść do kilku kwestii

Pio napisał(a):
Renegade napisał(a):(...)
3) odpis amortyzacyjny dla danego ŚT jest przenoszony atomatycznie do KD, ale w KD nie ma żadnej identyfikacji takiego odpisu, tzn. nie wiadomo od jakiego ŚT on pochodzi (przy dwóch ŚT na krzyż to nie jest problem, ale później zaczynają się schody). Czy jest na to jakiś sposób? Czyba że istnieje możliwość globalnego przenoszenia do KD odpisów za dany miesiąc?

Tak, przenosi grupami, czyli odpowiednio dla KST

Nie wiem czemu, ale u mnie przenosi odpisy za dany miesiąc jedną kwotą globalnie - wprowadziłem kilka ŚT i przypisałem je do różnych KST.
4) gdzie można ustawić, aby dla automatycznego wpisu odpisu amotyzacyjnego w KD pole kontrahent było puste?

Dlaczego ?

Dla operacji typu amortyzacja nie ma kontrahenta, więc pole to winno być puste. Dokumentem księgowanym jest nota.
(...)
6) czy można gdzieś wydrukować tabelę amortyzacyjną na dany rok (prognozę lub zrealizowaną amortyzację) z podziałem na poszczególne miesiące?

[Drukuj]->karta

Tak, ale karta obejmuje odpisy dla jednego ŚT i dla całego przewidywanego okresu używania. Mi chodziło o tabelę obejmującą odpisy dla wszystkich ŚT dla danego roku podatkowego z podziałem na poszczególne miesiące i podsumowaniem globalnym. Można co prawda wydrukować sobie raport dla danego roku, ale z niego nie wynika np. wartość ŚT na początek roku, wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich, wartość odpisów przypadających na dany rok podatkowy, wartość ŚT na koniec roku itp. Jeszcze odnośnie raportu, to wydaje mi się, iż grupę winna wyznaczać pierwsza cyfra kodu KST (a nie cały kod) i sumowanie dotyczyłoby tak rozumianej grupy. W sprawozdaniach finansowych i statystycznych operujemy wartościami globalnymi dla poszczególnych grup środków trwałych wyznaczanych właśnie przez pierwszą cyfrę kodu.

Pozdrowionka
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Pio » 18.12.2008 16:07

Renegade napisał(a):
Pio napisał(a):
Renegade napisał(a):(...)
3) odpis amortyzacyjny dla danego ŚT jest przenoszony atomatycznie do KD, ale w KD nie ma żadnej identyfikacji takiego odpisu, tzn. nie wiadomo od jakiego ŚT on pochodzi (przy dwóch ŚT na krzyż to nie jest problem, ale później zaczynają się schody). Czy jest na to jakiś sposób? Czyba że istnieje możliwość globalnego przenoszenia do KD odpisów za dany miesiąc?

Tak, przenosi grupami, czyli odpowiednio dla KST

Nie wiem czemu, ale u mnie przenosi odpisy za dany miesiąc jedną kwotą globalnie - wprowadziłem kilka ŚT i przypisałem je do różnych KST.

No chyba tak jest, zapewne kiedyś wyciąłem ten komplikator, ale już szykuję definiowanie kategorii KD.
4) gdzie można ustawić, aby dla automatycznego wpisu odpisu amotyzacyjnego w KD pole kontrahent było puste?

Dlaczego ?

Dla operacji typu amortyzacja nie ma kontrahenta, więc pole to winno być puste. Dokumentem księgowanym jest nota.

Chwilowo zostawmy ten temat, bo to nie jest aż tak ważne, czy my jesteśmy kontrahentem, czy też go nie ma - dyskusję można ciągnąć do rana :)
(odwołam się tylko do DW)
(...)
6) czy można gdzieś wydrukować tabelę amortyzacyjną na dany rok (prognozę lub zrealizowaną amortyzację) z podziałem na poszczególne miesiące?

[Drukuj]->karta

Tak, ale karta obejmuje odpisy dla jednego ŚT i dla całego przewidywanego okresu używania. Mi chodziło o tabelę obejmującą odpisy dla wszystkich ŚT dla danego roku podatkowego z podziałem na poszczególne miesiące i podsumowaniem globalnym. Można co prawda wydrukować sobie raport dla danego roku, ale z niego nie wynika np. wartość ŚT na początek roku, wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich, wartość odpisów przypadających na dany rok podatkowy, wartość ŚT na koniec roku itp. Jeszcze odnośnie raportu, to wydaje mi się, iż grupę winna wyznaczać pierwsza cyfra kodu KST (a nie cały kod) i sumowanie dotyczyłoby tak rozumianej grupy. W sprawozdaniach finansowych i statystycznych operujemy wartościami globalnymi dla poszczególnych grup środków trwałych wyznaczanych właśnie przez pierwszą cyfrę kodu.

Przemyślę zadanie.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Pio » 18.12.2008 20:40

Wracając do:
Renegade napisał(a):Tak, ale karta obejmuje odpisy dla jednego ŚT i dla całego przewidywanego okresu używania. Mi chodziło o tabelę obejmującą odpisy dla wszystkich ŚT dla danego roku podatkowego z podziałem na poszczególne miesiące i podsumowaniem globalnym. Można co prawda wydrukować sobie raport dla danego roku, ale z niego nie wynika np. wartość ŚT na początek roku, wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich, wartość odpisów przypadających na dany rok podatkowy, wartość ŚT na koniec roku itp. Jeszcze odnośnie raportu, to wydaje mi się, iż grupę winna wyznaczać pierwsza cyfra kodu KST (a nie cały kod) i sumowanie dotyczyłoby tak rozumianej grupy. W sprawozdaniach finansowych i statystycznych operujemy wartościami globalnymi dla poszczególnych grup środków trwałych wyznaczanych właśnie przez pierwszą cyfrę kodu.


Raport można przygotować w raportach definiowanych (to stała śpiewka :)),
ale oczywiście biorąc pod uwagę częste wykorzystanie i stały format mogę przygotować raport.
Obecny raport nie podlega zmianom, nie można mieszać w tym co jest.
Musimy wspólnie wypracować nowy, czyli jakie dane ma zawierać itd.

Wiemy zatem:
- rok podatkowy z podziałem na miesiące
- nazwa, nr inw., kod
- wartość ŚT na początek roku
- wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich
- wartość odpisów przypadających na rok podatkowy
- wartość ŚT na koniec roku
- grupowanie po pierwszej cyfrze KST

coś jeszcze ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Pio » 20.12.2008 18:39

Pio napisał(a):
2) jak spowodować, żeby odpisy amortyzacjne dla pewnej grupy środków trwałych czy też dla danego ŚT nie były przenoszone do KD (chodzi o KPiR)? Z tego co zauważyłem, to można wykasować Lp. i wtedy danego odpisu nie ma w KD, ale kasowanie czegoś takiego przy ŚT o stawce 2,5 %, to byłoby nieporozumienie - dotyczy przypadków nabycia samochodów osobowych o wartości powyżej 20.000 EUR, gdzie cześć odpisu jest KUP a część nie, ale przy przy sprzedaży należy uwzględnić pełną wartość odpisów również tych nie stanowiących KUP, więc należałoby prowadzić podwójne odpisy dla takiego ŚT.

Widzę, że musze rozszerzyć funkcje okienka [konta] dla potrzeb księgowości uproszczonej, co wykonam na dniach.


System->Dogrywka

i drobna uwaga:
Domyślną i uzupełniającą kategorią jest "K".
Oznacza to, że jak nie będzie podanej kategorii, to odbędzie się księgowanie na "K"
i jak będą wskazane procentowo jakieś kategorie, ale zostanie reszta, to ona również zostanie zaksięgowana z "K".

Czekam na uzgodnienie wydruku.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Renegade » 21.12.2008 18:40

Pio napisał(a):Wiemy zatem:
- rok podatkowy z podziałem na miesiące
- nazwa, nr inw., kod
- wartość ŚT na początek roku
- wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich
- wartość odpisów przypadających na rok podatkowy
- wartość ŚT na koniec roku
- grupowanie po pierwszej cyfrze KST

coś jeszcze ?


Moje propozycje są takie:
- stawka amortyzacyjna
- data przyjęcia do używania
- data likwidacji
- zmiana wartości ŚT +/- (występuje np. przy modernizacji, likwidacji czy sprzedaży) - czyli była by "wartość ŚT na początek roku", "zmiana wartości ŚT +/-" i "wartość ŚT na koniec roku" - chodzi tu wartości stanowiące podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych
- umorzenie na koniec roku
- wartość odpisów dokonanych w latach poprzednich proponuję nazwać umorzenie na początek roku, czyli byłoby "umorzenie na początek roku", "umorzenie roczne", "umorzenie na koniec roku"
- wartość bilansowa na początek roku - wartość bilansowa rozumiana jako podstawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych zmniejszona o dokonane odpisy
- wartość bilansowa na koniec roku
- i oczywiście podsumowanie całości
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Pio » 21.12.2008 23:05

Chyba nie zmieszczą się te wszystkie dane na wydruku :( ale spróbuję.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Renegade » 22.12.2008 13:33

Pio napisał(a):Chyba nie zmieszczą się te wszystkie dane na wydruku :( ale spróbuję.

Może kolumny wielowierszowe ...
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Re: środki trwałe - problemy, pytania i uwagi

Postprzez Renegade » 22.12.2008 16:10

Pio napisał(a):i drobna uwaga:
Domyślną i uzupełniającą kategorią jest "K".
Oznacza to, że jak nie będzie podanej kategorii, to odbędzie się księgowanie na "K"
i jak będą wskazane procentowo jakieś kategorie, ale zostanie reszta, to ona również zostanie zaksięgowana z "K".


Jak rozumiem procent wpisujemy w środki trwałe/konta (tak na marginesie przydałyby się tu dwie cyfry po przecinku). Kombinuję jak koń pod górkę, ale wychodzi mi nie to co trzeba. Czy można prosić o jakiś przykład np. dla środka X chcę przenosić do KPiR 60% wyliczonego miesięcznego odpisu (pozostała cześć nie jest KUP). Pewnie trzeba coś poustawiać w kategoriach, ale tak już namieszałem, że sam nie wiem co robię dobrze, a co źle...
Renegade
 
Postów: 37
Dołączył: 16.12.2008 14:06

Następna

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron