Vat 2014 a Vatowiec

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Vat 2014 a Vatowiec

Postprzez kris6112 » 06.01.2014 21:10

Rozlicznie Vat-u w 2014 czy mógłby ktoś to łopatologicznie wyjaśnić o co kaman? I czy powoduje lub powinno powodować jakieś zmiany w programie Vatowiec? A może jakieś opcje trzeba uaktywnić? Czy nic nie ruszać i wszystko po staremu zapisywać? Ale w takim razie co jest inaczej?

Faktura VAT 2014 – zmiany zasad fakturowania od 1 stycznia 2014 r.
Zobacz artykuły na temat:faktura vatnowości prawne 2014VAT 2014

Jacek Adamczak
Ekspert Infor.pl
Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Podatników VAT czekają od nowego roku zasadnicze zmiany zasad wystawiania faktur VAT. Od 2014 r. przepisy dotyczące fakturowania znajdziemy w ustawie o VAT.
Faktura VAT 2014 ; ustawa o VAT 2014; wystawianie faktur VAT od 1 stycznia 2014 r.
Faktura VAT 2014 ; ustawa o VAT 2014; wystawianie faktur VAT od 1 stycznia 2014 r.
Od początku 2014 roku przestaje obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zasady wystawiania faktur będą regulować od stycznia 2014 r. nowo dodane art. 106a-106q ustawy o VAT.

Zmiany te wynikają z art. 1 pkt 39 lit. b), pkt 49 oraz pkt 55 lit. h) ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 35).

Nowe terminy wystawiania faktur od 1 stycznia 2014 r.
W związku ze zmianami wprowadzonymi wspomnianą wyżej ustawą, od początku przyszłego roku zmieni się podstawowa zasada dotycząca terminu wystawienia faktury.

Zgodnie z nowym art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, faktura będzie musiała zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Jak widać zmieni to całkowicie obecną zasadę co do terminu wystawiania faktur, wynikającą z art. 19 ustawy o VAT w brzmieniu aktualnie obowiązującym, która reguluje obowiązek wystawienie faktury w terminie do 7 dni od daty wykonania usługi lub dostawy towaru.

Nowe zasady dotyczące terminu odnoszą się również do wystawiania faktur zaliczkowych dokumentujących otrzymanie zapłaty częściowej. W tym przypadku obowiązywał będzie nowy termin wystawiania faktur zaliczkowych, czyli 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Ustawa przewiduje jednak kilka wyjątków od podstawowego terminu wystawiania faktur.

Zgodnie z art. 106i ust. 3, 4 i 5 wspomnianej ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż:

- 30 dnia od dnia wykonania usług – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;

- 60 dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, dostawy książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1);

- 90 dnia od dnia wykonania czynności – polegających na drukowaniu książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

- 120 dnia od pierwszego wydania towarów – w przypadku dostawy książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych, gdy umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw.

- 7 dnia od określonego w umowie dnia zwrotu opakowania – w przypadku nie zwrócenia przez nabywcę opakowania zwrotnego objętego kaucją.

- 60 dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie określono terminu zwrotu opakowania – w przypadku j.w.

Nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., nie uwzględnia przepisów mówiących o możliwości wystawiania faktur zbiorczych. Prawdopodobnie przyczyną jest znaczne wydłużenie terminu wystawienia faktury. Od nowego roku. wystawiona faktura będzie mogła dokumentować sprzedaż dokonaną w ciągu miesiąca na rzecz jednego kontrahenta, więc co do zasady będzie również spełniała rolę obecnie obowiązującej faktury zbiorczej.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym 2013 – wymóg jednoznacznej identyfikacji
Faktura korygująca i nota korygująca w 2013 roku
Zakładając, że podatnik, u którego obowiązek podatkowy będzie powstawać na zasadzie ogólnej określonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, wykonał usługi w dniach 2, 4, 9, 12, 23 lutego 2014 r., to właśnie w tych dniach powstanie obowiązek podatkowych z tytułu ich wykonania. Faktury dokumentujące wykonanie wymienionych usług podatnik będzie zobowiązany wystawić najpóźniej 15 marca 2014 r.

Będzie mógł zafakturować każde wykonanie usługi osobno w innym dniu (ale nie później niż 15 marca 2014 r.) lub też zafakturować wszystkie wymienione usługi łącznie nie później niż 15 marca 2014 r.

Wcześniejsze wystawianie faktur
Przepis art. 106i ust. 7 ustawy o VAT określa termin, w którym najwcześniej może być wystawiona faktura, definiując go jako nie wcześniejszy niż 30 dni przed:

- dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

- otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty.

Wyjątki od tej zasady określono w ust. 8 cytowanego artykułu, dopuszczając wystawienie faktury przed 30 dniem (jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy) w przypadku:

- usługi, w związku ze świadczeniem, której ustalane są następujące po sobie okresy płatności lub rozliczeń, w tym usługi ciągłe z płatnościami rzadszymi niż rok,

- dostawy towarów, dla których ustalane są następujące po sobie okresy płatności lub rozliczeń,

- dostaw i usług, dla których nie należy dokumentować fakturą otrzymanych zaliczek (patrz niżej w rozdziale: Faktury zaliczkowe od 1 stycznia 2014 roku), oprócz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dla których fakturę można wystawić również wyłącznie nie wcześniej niż 30 dni przed jej wykonaniem.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, w sytuacji gdy kwoty wskazane na tej fakturze będą określone w walucie obcej. W takiej sytuacji sprzedawca dokona przeliczenia kwot z faktury na polskie złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Wcześniejsze wystawienie faktury.14.1), pozwoli na przyjęcie jednego kursu waluty obcej dla usług zafakturowanych przed ich wykonaniem. Jednak u nabywcy faktura ta nie będzie stanowiła podstawy do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na niej widniejący, w terminie otrzymania faktury, a dopiero z momentem powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy.

Faktury zaliczkowe od 1 stycznia 2014 roku
W świetle nowego art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, od początku roku 2014, w przypadku otrzymania zaliczki lub całości należności podatnik będzie zobowiązany wystawić fakturę nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano zapłatę. Do dnia 31 grudnia 2013 r. podatnik wciąż ma obowiązek wystawiać faktury zaliczkowe najpóźniej w terminie do 7 dni od dnia otrzymania tejże zaliczki. Faktury zaliczkowe nie mogą być jednakże wystawiane wcześniej niż na 30. dni przed otrzymaniem zaliczki czy całości zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Warto zapamiętać, że w poniższych przypadkach nie ma konieczności wystawiania faktur zaliczkowych:

1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

2. dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

3. usługi telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

4. usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub usługi o podobnym charakterze,

5. usługi ochrony osób oraz usługi ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

6. usługi stałej obsługi prawnej i biurowej,

7. tzw. usług związanych z nieczystościami, wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy, tj.:

- Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych,

- Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych,

- Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu,

- Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów innych niż niebezpieczne,

- Usługi związane ze zbieraniem odpadów niebezpiecznych,

- Usługi związane z infrastrukturą przeznaczoną do przemieszczania odpadów niebezpiecznych nadających się do recyklingu,

- Usługi związane z obróbką odpadów innych niż niebezpieczne w celu ich ostatecznego usunięcia,

- Usługi związane z usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne,

- Usługi związane z przetwarzaniem pozostałych odpadów niebezpiecznych,

- Usługi związane z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i pozostałych odpadów niebezpiecznych, z wyłączeniem usług zagospodarowania odpadów promieniotwórczych (ponownego przetwarzania paliw i odpadów) (PKWiU ex 38.22.21.0),

- Usługi związane z odkażaniem i czyszczeniem,

- Pozostałe usługi związane z rekultywacją oraz specjalistyczne usługi w zakresie kontroli zanieczyszczeń,

- Usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,

- Pozostałe usługi sanitarne.

12Następna strona »
Nowe zasady wystawiania faktur na żądanie
Od 1stycznia 2014 r. wprowadzone zostaną również odrębne terminy wystawiania faktur na żądanie.

Regulacje te dotyczą przypadków sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług – w tym przypadku bez znaczenia jest, jaki jest status nabywcy towaru lub usługi.

W myśl nowych przepisów:

- jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury najpóźniej z upływem miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę, generującą powstanie obowiązku podatkowego – wówczas fakturę należało będzie wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono towar/wykonano usługę/otrzymano zaliczkę,

- jeśli żądanie wystawienia faktury nastąpi po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę – podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury w terminie 15 dni od dnia zgłoszenia żądania;

Jak widać powyższe terminy wystawiania faktur na żądanie wynikają bezpośrednio ze zmiany terminu obowiązku podatkowego i związanego z nim terminu wystawiania faktur.

Sprzedawca nie będzie miał obowiązku wystawienia faktury, jeśli żądanie jej wystawienia zostanie zgłoszone po upływie 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano zaliczkę.

Jeżeli wyrazi jednak wolę wystawienia faktury otrzymując żądanie jej wystawienia po tym terminie,(będzie to czynność dobrowolna a nie obligatoryjna), wówczas winien wystawić ją w terminie 15 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 35).

« Poprzednia strona12
Autorzy:
Jacek Adamczak
Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe Tax-Net Jacek Adamczak
Artykuł z dnia: 2013-07-30

źródło:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/ ... 014-r.html
kris6112
 
Postów: 220
Dołączył: 18.03.2008 10:52

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron