Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Forum ogólne, do zadawania pytań nie związanych z żadną powyższą kategorią

Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 03.03.2013 21:29

Po kilku latach przerwy, postanowiłem dać Vatowcowi jeszcze jedną szansę. Wtedy zrezygnowałem ze względu na brak możliwości wystawienia faktury zaliczkowej, albo eksportowej (przez lata z mojego serwera był udostępniony plik na te potrzeby). Na razie działam testowo, tj. rejestr faktur prowadzę jeszcze na starym programie (którego nienawidzę). Z powodu zmiany rodzaju prowadzonej działalności, postanowiłem prowadzić gospodarkę magazynową (sklep motocyklowy). No i właśnie. Szlag mnie trafia. Co chwilę coś, co chwilę albo mam coś na stanie, czego mieć nie powinienem, albo mam na minusie, albo mam za dużo :evil: Wtedy oczywiście dogrywka, reindeksacja, sumowanie, usuwanie zdarzeń i wszystko pasuje. Ale tylko na chwilę, bo kilka dokumentów później znowu jest pokrzaczone.
Przykład sprzed chwili:
28.02 Wprowadzam PZ, jedna pozycja "Opona" ilość 3szt.
3.03 Chcę wystawić Fakturę i zdjąć stan. Wybieram pozycję i.. na stanie widzę sztuk 1 :shock: Dalej więc (nie wiem czy w dobrej kolejności)
- wychodzę z specyfikacji ilościowej faktury sprzedażowej, przełączam na zakup, wchodzę w fakturę z 28.02 i jak byk widnieje "3szt.", ale po najechaniu w dolnej tabeli widnieje Stan = 1
- wpisuję 0, zatwierdzam, wpisuję ponownie 3, zatwierdzam i w dolnej tabeli zmienia się już na Stan=3
No to super. Wchodzę więc znowu w specyfikację faktury sprzedażowej, chcę wpisać sprzedaż 1szt., a tu lipa - "zredukowano do ilości dostępnych w magazynie" :evil: Usuwam więc pozycję, wychodzę ze specyfikacji, usuwam fakturę, tworzę nową, wyszukuję znowu pozycję w magazynie "Opona" i... widzę Stan=4 :o Usunąłem jeszcze raz tworzoną fakturę, później Reindeksacja - stan powrócił do 3szt.
I znowu tworzę nową fakturę, wyszukuję, chcę dać "opona 1szt." i nidyrydy -> "Zredukowano wpisaną ilość do dostępnej na magazynie." :x :x :x Tosz są trzy na stanie :evil: Mam zdefiniowane dwa magazyny, wybrałem prawidłowy :evil: System->Zdarzenia - tam pusto :?
Dalej próbuję. Piszę już 1:1 co właśnie robię.
Zestawienia->Magazyn, zaznaczam "Opona", prawy przycisk myszy->Sumuj (wybrany towar z kontrolą dostaw). Stan się nie zmienia, jest 3szt., tak ma być.
Znowu wchodzę w wystawianą fakturę. Nadal nie mogę zdjąć stanu :? Usuwam pozycję "opona", wychodzę ze specyfikacji.
Wchodzę ponownie w Specyfikacja, znowu szukam "Opona", daję 1szt. i... DZIAŁA! :shock: :shock: :shock:

Jedna sprawa załatwiona :lol: Niestety dzień w dzień coś takiego odkrywam, po kilka razy dziennie :? Dla pewności przeniosłem Vatowca z widnowsa vista 64bit, na windows xp 32bit. Bez zmian :? Czy mogą istnieć konkretne czynniki, które powodują taki stan rzeczy?
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 03.03.2013 22:28

Ot, kolejna ciekawa pozycja. Chcę wystawić paragon na pozycję "Torba na GPS". Znalazłem w magazynie, a tu... stan "0" :shock:
- HISTORIA -> jak byk widnieje pozycja przychodu (1szt.), rozchodu brak
- wychodzę, wchodzę w dokument faktury zakupu, klikam na produkt "Torba na GPS" 1szt. i w tabeli na dole nagle też widzę stan=1
- wychodzę z faktury, daję "Katalog towarów i usług", wyszukuję pozycję i proszę - jest stan=1 :mrgreen: Ale patrzę od razu napozycję poniżej "Uchwyt GPS na kierownicę", towar z dokładnie tej samej dostawy i stan=0 :? A na półce 2szt., w dostawie też tyle było.
- znowy, wychodzę, daję Rejestry VAT->Zakup->Specyfikacja faktury zakupowej, patrzę na pozycję "Uchwyt GPS..." i jak byk wpisane 2szt. Klikam na niego myszą (bez żadnych zmian), patrzę w tabelkę na dole, a tam Stan=2, hmm... powtórka z rozrywki?
- wychodzę z faktury, daję "Katalog towarów i usług", szukam pozycji "Uchwy GPS..." i proszę, stan=2 :D

O co z tym chodzi? :x :x :x Takie cuda przy 205 pozycjach towaru i może 30 dokumentach rejestru VAT :|
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 03.03.2013 22:32

Kolejna ciekawostka, kilka razy już się z tym spotkałem. Pozycja "Filtr oleju MF303", którą właśnie chciałem wyjaśnić ze wspólnikiem i zgłupiałem. Na półce brak, a przy wystawianiu paragonu/faktury na stanie jest :?
Katalog towarów i usług -> Stan =0 (zgadza się ze stanem faktycznym)
Image

Natomiast, w specyfikacji faktury Stan = 5 :?:
Image

Przed chwilą zrobiłem dogrywkę, reindeksację, sprawdziłem zdarzenia (brak). Zestawienia->Magazyn->Sumuj stan zmienił się na 1, zarówno w Katalogu towarów, jak i przy wybieraniu towaru w specyfikacji :|

Jeszcze dodam, żeby była jasność co środowiska, w jakim działa program. Vatowiec zainstalowany jest na stacji roboczej z systemem Windows XP Home 32-bit. Katalog z Vatowcem jest uruchomiony z pełnymi prawami dostępu. Ja głownie działam na komputerze z systemem Windows 7 64-bit, czyli sieciowo. Udostępniony katalog został zmapowany.
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 05.03.2013 10:57

Spokoju mi to nie daje :mrgreen: Wygląda to tak:
Kod: Zaznacz wszystko
Data          Dokument         Dost.   Rozch.   Stan   WZ
------------------------------------------------------------------------------
3.01.2013   Remanent           1                1   
4.01.2013   Wilmat             7                8   
9.01.2013   Par. D43                   1        7     2013/01/001
9.01.2013   Par. D44                   1        6     2013/01/011
9.01.2013   Par. D47                   1        5     2013/01/004
1.02.2013   FV D/2013/02/002           1        4     2013/A/010
1.02.2013   FV D/2013/02/003           1        3     2013/02/013
7.02.2013   Par. D63                   1        2     2013/02/001
28.02.2013  FV D/2013/02/004           2        0     2013/A/011

Zestawienia->Magazyn, na pozycji MF303 prawym myszy > SUMUJ > "Czy wybranego towaru?"
Po tym wyskakuje błąd "Zakończono weryfikację i stwierdzono błędy!!"
w tym momencie stan zmienił się na =1
Wchodzę System->Zdarzenia->Magazyny pojawiła się pozycja "Rozchód poniżej zera -4/1,2013.02.15 /WZ 2013/02/001 poz.1" - dotyczy MF303.
Czyszczę zdarzenia, dalej System->Reindeksacja, Stan nadal =1
Wchodzę jednak do jednej z faktur z taką pozycją, najeżdżam na nią i widzę stan=5. Po tym w katalogu towarów i usług również znowu widzę stan=5 :evil:

Co mnie jeszcze zastanawia, to kolejność w historii produktu (Katalog Towarów i Usług -> Historia dla MF303). Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
Image
Jedna z powyższych pozycji nie miała ani przychodu, ani rozchodu (faktura sprzedażowa). Wszedłem więc w jej specyfikację i po najechaniu na MF303 stan z 5 zmniejszył się na 4. W tej chwili, gdy w Zestawienia->Magazyn dam "Sumuj" na pozycji MF303, stan zmienia się na 0 (oczywiście wyskakuje powiadomienie, że znaleziono błędy). Także już lepiej, ale za chwilę znowu będzie stan =4 :?
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 05.03.2013 11:33

Chyba sobie poradziłem. Wchodziłem po kolei (chronologicznie datą) do każdego dokumentu zakupowego i sprzedażowego, zerowałem stan, usuwałem pozycję, wychodziłem z dokumentu, ponownie wchodziłem i go wstawiałem. Teraz jest stan=0 :D :D :D
A nie dałoby się tego jakoś zautomatyzować? W starym WF-MAG DOS była chyba taka opcja, jak kontrola pozycji - ponownie wszystko układało FIFO lub LIFO.
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Pio » 06.03.2013 09:31

W specyfikacji, dolne lewe okienko (dostawy) -> prawy klawisz myszy -> kontrola ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 13.03.2013 17:18

Dziękuję za odpowiedź. Postaram się używać tej funkcji. Raz chyba pomogło. Im więcej dziwnych rzeczy wyskakuje i drążę w poszukiwaniu problemu, tym bardziej poznaję program.

W podobnej kwestii. Czasami, w momencie dodawania pozycji na dokumencie sprzedażowym, pewne towary znikają. Pojawiają się natomiast po odznaczeniu haczyka "są"
Image

Image

Do czego to służy? Gdzieś w konfiguracji grzebałem i przestawiałem, żeby ukrywało stany zerowe. Jednak ich nie ukrywa lub robi to wyrywkowo, a przy okazji ukrywa stany dodatnie (jak na powyższym zdjęciu dwie pozycje). Wracają z powrotem do tabeli z zaznaczonym "są" po najechaniu i wybraniu "Przywróć". Nie wiem czy dobrze postępuję. Idealnie byłoby, gdyby po zaznaczeniu "są" widoczne były jedynie stany dodatnie, a po odznaczeniu wszystkie na raz, ew. tylko zerowe :?

I jeszcze jedna kwestia z dzisiejszych prób.
Dokumenty->Zamówienia - zaznaczam sprzedaż, dodaję dokument i dodaję do niego pozycje magazynowe. Ich stan w katalogu towarów i usług zmienia się w kolumnie "w sprzedaży", tj. widnieje tam ilość, jaka została wstawiona na zamówienie.
Dokumenty->Sprzedaż detaliczna - dodaję nowy dokument, po najechaniu przycisk "zam." i wybieram wcześniej stworzone zamówienie.
W tym momencie dzieje się rzecz następująca:
- kwota dokumentu ujemna, czyli wartość zamówienia na minusie
- ilość towaru, zamiast się zmniejszyć, rośnie o ilość z zamówienia :|

Myślałem, że ma to działać na zasadzie rezerwacji towaru dla klienta, a w momencie wystawiania dokumentu sprzedaży jedynie importuję go i mam zdjęte wszystko ze stanu magazynowego. Tak się jednak nie dzieje, więc do czego służy ta opcja, albo co poknociłem? :lol:
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Pio » 15.03.2013 09:53

dogrywka
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 15.03.2013 14:12

Przy imporcie zamówienia na paragon kwoty już są ok. Jest jeszcze problem ze zdjęciem ze stanu magazynowego, a mianowicie, w momencie wypisywania zamówienia z automatu nie wybiera się żaden magazyn (u mnie są dwa). Można wybrać ręcznie, ale nie trzeba.
Image

W dalszej kolejności, w momencie wystawiania dokumentu sprzedażowego i imporcie z zamówienia... właśnie, dzieje się co? :?
Test 1
- w zamówieniu wybieram magazyn A, jakaś pozycja magazynowa w ilości sztuk 1, cena 119zł (do pozycji, która na 100% znajduje się w magazynie B)
- wystawiam dokument sprzedażowy (sprzedaż detaliczna), importuję
Na dokumencie widnieje 0zł, w specyfikacji jest wybrana pozycja magazynowa w ilości 0szt. na magazynie A (poprawnie, bo go tam niema). Czyli poprawnie, bo wystarczy zmienić magazyn (przynajmniej u mnie poprawne - dwa magazyny fizycznie mam "na jednej półce" i obojętne mi z którego to ściągnę).
Test 2
- w zamówieniu nie wybieram magazynu, podaję coś w ilości sztuk 1, cena 119zł
- wystawiam dokument sprzedażowy (sprzedaż detaliczna), importuję zamówienie
W tym przypadku kwota dokumentu od razu przyjmuje wartość zamówienia (119zł), jednak stan magazynowy nie został zmniejszony o ilość, a w specyfikacji pozycja w ilości 1, o ustalonej w zamówieniu cenie, widnieje bez wybranego magazynu
Image
Przy próbie wyboru magazynu A pozycja się zeruje (no bo niema jej w magazynie A). Przy wyborze magazynu B, jej stan zmniejsza się o zadaną ilość (czyli poprawnie).

Teoretycznie, pilnując, czy wszystkie pozycje na dokumencie sprzedażowym mają przyporządkowany magazyn, wszystko powinno się zgadzać. Zastanawiam się jedynie, czy nie byłoby dobrze jakoś przypomnieć, czy zakomunikować potrzebę uzupełnienia lub kontroli dokumentu po pozycjach. Chwilowo brak mi koncepcji, no i mogę się mylić - może tak ma być z jakiegoś powodu, tylko nie doszedłem jeszcze do sytuacji, która to tłumaczy. W każdym razie moduł zamówień zacznę już używać na co dzień, w razie problemów podzielę się wnioskami i uwagami :)
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Re: Stany magazynowe - wieczne zawiłości

Postprzez Artur » 15.03.2013 14:21

Już wyłapałem :oops:
W zamówieniu wybrałem pozycję "Podwyższenie kierownicy 22mm (PLASTERKI)", wybrałem magazyn, na którym faktycznie się znajduje, jednak w katalogu towarów i usług nie jest nic zaznaczone na temat "rezerwacji" towaru
Image
Ktoś z pracowników, nie wiedząc o odłożonym towarze, może go sprzedać.
Artur
 
Postów: 11
Dołączył: 26.02.2013 18:22

Następna

Powróć do rozmaitości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron