Produkcja/kompletacja

Re: Produkcja/kompletacja

Postprzez AndrzejJ » 19.01.2009 23:16

Rozgryzam działanie produkcji i chciałbym zrobić coś w rodzaju podsumowania, aby upewnić się, że dobrze wszystko zrozumiałem. Jednocześnie być może będzie to jakaś pomoc dla innych użytkowników.
Zaznaczam, że korzystam z produkcji wywoływanej ręcznie.
Zatem produkcja może być wykorzystywana tak:
Rex napisał(a):1.) Brak towaru na magazynie
2.) Sprawdzam, czy mam wszystkie składniki (za pomocą przycisku "Kontrola" znajdującego się w Słowniki -> Kompletacja)
3.) Tworzę zlecenie produkcji - ręcznie, nie automatycznie :!: (za pomocą przycisku "Produkcja" znajdującego się w Słowniki -> Kompletacja)
W tym momencie program zdejmuje składniki i na magazynie "produkcja w toku" pojawia się wyrób. Gdy faktyczna produkcja dobiegnie końca dokumentem MM przenoszę towar do magazynu, z którego prowadzę sprzedaż.

Najwygodniej w kompletacji zdefiniować produkcję jednej sztuki danego towaru (Specyfikacja -> surowce jako rozchód a towar produkowany jako przychód).
Teraz jeżeli chcemy wyprodukować 10szt to w Kompletacji w kolumnie Kontrola wpisujemy 10. Wciskamy przycisk Kontrola w celu upewnienia się, że są wystarczające ilości surowców a następnie, jeżeli mamy potwierdzenie, wciskamy przycisk Produkcja. Spowoduje to wygenerowanie dokumentu produkcji na 10szt towaru.
Oczywiście w Specyfikacji kompletacji możemy podawać dla surowców magazyny, z których mają być pobierane oraz magazyn dla towaru produkowanego (w powyższym cytacie był to magazyn "produkcja w toku").
Zastanawiałem się do czego służy kolumna 'Z' w produkcji. Wydaje mi się, że przy produkcji ręcznej (opisanej powyżej) nie ma ona zastosowania. Ma zastosowanie jedynie, gdy produkcja odbywa się automatycznie w wyniku osiągnięcia stanu minimalnego danego towaru (który może zostać wyprodukowany). Wtedy jest generowany dokument produkcji i jest on modyfikowany (ilościowo) przez kolejne automatyczne produkcje dopóki nie zostanie ręcznie zakończony - właśnie zaznaczeniem kolumny 'Z'.
Czy to co opisałem to prawidłowy tok postępowania przy produkcji czy nie? A może warto coś dodać?
AndrzejJ
 
Postów: 31
Dołączył: 18.12.2007 22:24

Re: Produkcja/kompletacja

Postprzez Rex » 20.01.2009 01:23

Jak najbardziej prawidłowo :)
Cała reszta zależy już od tego jak jest zorganizowana fizycznie produkcja w danym przedsiębiorstwie. Jeżeli np.: nie zależy nam na dokładnym rozliczaniu strat na produkcji i wcześniejszym przygotowywaniu zamówień na braki, można zrezygnować z magazynu "Produkcja w toku". Całość odbywa się w obrębie jednego magazynu. Warto wtedy pilnować odpowiednich oznaczeń grup towarów i usług w KTiU. Ułatwia to później wyszukiwanie pozycji.

AndrzejJ napisał(a):Zastanawiałem się do czego służy kolumna 'Z' w produkcji.

Wykorzystywana jest w automacie do zamknięcia karty produkcyjnej.

AndrzejJ napisał(a):Najwygodniej w kompletacji zdefiniować produkcję jednej sztuki danego towaru

Najczęściej tak. Może się jednak zdarzyć, że zużywamy do produkcji 1 szt. bardzo małą ilość elementu składowego (np 4 śrubki, które kupujemy na kilogramy). Wtedy lepiej definiować dla większej ilości.

AndrzejJ napisał(a):Oczywiście w Specyfikacji kompletacji możemy podawać dla surowców magazyny

Warto dodać, że jeżeli tego nie zrobimy, to program będzie szukał surowca we wszystkich magazynach.
Rex
 
Postów: 27
Dołączył: 14.04.2008 23:11

Poprzednia

Powróć do Produkcja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość