Zaznaczam, że korzystam z produkcji wywoływanej ręcznie.
Zatem produkcja może być wykorzystywana tak:
Rex napisał(a):1.) Brak towaru na magazynie
2.) Sprawdzam, czy mam wszystkie składniki (za pomocą przycisku "Kontrola" znajdującego się w Słowniki -> Kompletacja)
3.) Tworzę zlecenie produkcji - ręcznie, nie automatycznie (za pomocą przycisku "Produkcja" znajdującego się w Słowniki -> Kompletacja)
W tym momencie program zdejmuje składniki i na magazynie "produkcja w toku" pojawia się wyrób. Gdy faktyczna produkcja dobiegnie końca dokumentem MM przenoszę towar do magazynu, z którego prowadzę sprzedaż.
Najwygodniej w kompletacji zdefiniować produkcję jednej sztuki danego towaru (Specyfikacja -> surowce jako rozchód a towar produkowany jako przychód).
Teraz jeżeli chcemy wyprodukować 10szt to w Kompletacji w kolumnie Kontrola wpisujemy 10. Wciskamy przycisk Kontrola w celu upewnienia się, że są wystarczające ilości surowców a następnie, jeżeli mamy potwierdzenie, wciskamy przycisk Produkcja. Spowoduje to wygenerowanie dokumentu produkcji na 10szt towaru.
Oczywiście w Specyfikacji kompletacji możemy podawać dla surowców magazyny, z których mają być pobierane oraz magazyn dla towaru produkowanego (w powyższym cytacie był to magazyn "produkcja w toku").
Zastanawiałem się do czego służy kolumna 'Z' w produkcji. Wydaje mi się, że przy produkcji ręcznej (opisanej powyżej) nie ma ona zastosowania. Ma zastosowanie jedynie, gdy produkcja odbywa się automatycznie w wyniku osiągnięcia stanu minimalnego danego towaru (który może zostać wyprodukowany). Wtedy jest generowany dokument produkcji i jest on modyfikowany (ilościowo) przez kolejne automatyczne produkcje dopóki nie zostanie ręcznie zakończony - właśnie zaznaczeniem kolumny 'Z'.
Czy to co opisałem to prawidłowy tok postępowania przy produkcji czy nie? A może warto coś dodać?