Zaokrąglenia w VAT

zasady ogólne, tzw. książka

Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 15.09.2009 17:27

Witam !
Czy można ustawić w VATowcu tak aby zaokrąglał kwotę brutto w sposób naturalny (od 0,001PLN do 0,005PLN w dół a od 0,006PLN do 0,009PLN w górę - sposób aktualnie przyjęty przez US. W moim przypadku kwoty netto zgadzają się z zamówieniem klienta, natomiast brutto xxxx,072PLN VATowiec zaokrągla do xxxx,08PLN. Jakiś czas temu VAT zawsze zaokrąglało się w góre ale aktualnie obowiązuje sposób naturalny. Jest to o tyle istotne gdyż mój klient _Wojsko Polskie zażyczyło sobie poprawnej faktury a kwot netto nie mogę ruszyć gdyż obowiązuje mnie umowa :? .

Pilne!!!
Pozdrawiam
WO
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez Pio » 15.09.2009 19:40

Sposób liczenia zależy od ustawień w Stałych programów oraz od metody wpisywania ceny - jest kolumna "B" - czy brutto.
Vaciak liczy kilkoma metodami, od netto, od brutto, w stopce vat i do tego jest tolerancyjny na zmiany.
Ta tolerancja występuje w dwóch miejscach, po pierwsze w specyfikacji kolumny Netto i Brutto
(w razie wyjątkowej sytuacji) można modyfikować, a po drugie w stopce vat rejestru vat, co jest przydatne księgowym.

Wynik liczenia nie zależy od zaokrąglania, tylko od metody liczenia. Widocznie WP liczy sobie od brutto.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 16.09.2009 00:35

Dzięki za odpowiedź...Niestety muszę liczyć od netto (bo tak mam w umowie z kontrahentem). Konsekwencją tego jest to że kwoty poszczególnych pozycji są właściwe... Tylko suma brutto w stopce jest niewłaściwa. Najwygodniej byłoby edytować sumę brutto w stopce ale Vaciak blokuje to. Jedyne co znalazłem w stałych programu to:"Czy obliczać VAT sprzedaży w stopce ?". Czy ustawienie na TAK, czy ustawienie na NIE suma brutto w stopce nie daje się edytować...
Gdzie w stałych programu mogę to zmienić (mniemam że to co jest przydatne księgowym)?
Pozdrawiam
WO
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez Pio » 16.09.2009 06:45

Proszę o konkretny przykład kwotowy, żebym mógł sprawdzić.
(stopkę możemy modyfikować w rejestrze vat)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 16.09.2009 10:05

Witam ponownie! Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie. Przesyłam przykład (w załączniku). Sprzedaż od NETTO.
Na przykładzie: suma pozycji brutto wyliczona ręcznie = 6 585,072, tymczasem Vaciak zaokrąglił ją do 6 585,08.
Każdy normalny człowiek machnął by na to ręką, ale to jest Wojsko. Umowa z kwotami dostawy podpisana, towar wysłany, faktura odesłana (nie mówiąc już o zapłacie).
Proszę o pomoc (innaczej będą zmuszony ręcznie wypełnić formularz faktury).
Pozdrawiam
WO
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez Pio » 16.09.2009 11:23

Aha, chodzi o podsumowanie w stopce ?

Jedna z głównych zasad liczenia polega na liczeniu w SPECYFIKACJI wszystkiego co ma się wyliczyć, netto, vat i brutto
oraz podsumowaniu WYLICZEŃ do stopki VAT w/g stawek VAT.

Teoretycznie, w tej metodzie, NIGDY nie będzie się zgadać podsumowanie z liczeniem w stopce VAT.

czyli suma po specyfikacji vat <> netto x stawka w stopce
suma po specyfikacji brutto <> brutto wyliczone z netto i stawki vat

dlatego jest opcjonalne liczenie w stopce, ale uwaga, licznie VAT w stopce vat dotyczy, z zasady, sprzedaży fiskalnej !

Z punktu widzenia księgowości liczenie vat i brutto od netto, zaokrąglanie tych wartości i podsumowanie do stopki
pociąga za sobą najmniejsze błędy księgowe związane z zaokrąglaniem.
Liczenie vat i brutto w stopce vat, to koszmar w rozliczeniu vat i magazynu, tutaj wystąpi nie "tylko problem jednego grosza",
ale problem sporej kwoty, która się uzbiera w ciągu miesiąca i "nie wiadomo skąd się wzięła".
Podczas liczenia w stopce wystąpi duża różnica między VAT naliczonym i należnym, nawet przy bilansowaniu się kwoty netto.
(piszę cały czas o magazynie w netto, jeśli w brutto, to jeszcze większy sajgon).

Tak więc proszę przekazać pani z księgowości WP, żeby liczyła kwotę vat w specyfikacji a nie w stopce, bo to nie kiosk ruchu :)

pozdrawiam

PS. spotykam się z tymi problemami, jest firma, co dla wyjątkowo .... klienta poprawia stopkę w rejestrze vat i drukuje fakturę,
po prostu koszmar, a ja bym wysłał takich ludków na szkolenie :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 16.09.2009 12:19

Przepraszam ale chyba nie do końca się rozumiemy...
1. Została podpisana umowa na dostawę towarów. W umowie tej jest specyfikacja stworzona w OpenOffice. OpenOffice zaokrągla sumę brutto w sposób naturalny tj. 6 585,072 zaokrąglił do 6 585,07 - to jest kwota obowiązująca obie strony umowy.
2. Następnie została wystawiona faktura w Vaciaku z identycznymi kwotami netto, VAT i brutto. Niestety Vaciak zaokrągla sumę brutto 6 585,072 do 6 585,08.
Jest to niezależne od tego czy jest włączone liczenie w stopce czy sumowanie. Jeśli zmienię tę kwotę w stopce Rejestru VAT sprzedaży (nie w stopce specyfikacji - tam tego wykonać nie można) to otrzymuję wydruk faktury jak w załączniku.
3. Na skutek niezgodności kwot w umowie z kwotą na fakturze jest ona odrzucana (śmieszne ale prawdziwe).
4. US-y od pewnego czasu stosują zaokrąglanie naturalne zamiast zaokrąglania w górę
5. Prubowałem edytować wydruk faktury (Drukarka/Edytor) ale pomimo zainstalowanego OpenOffice otrzymuję komunikat "Nie powiodło się połączenie z serwerami OLE !"

Proszę o pomoc
WO
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez Pio » 16.09.2009 12:42

Program w tej chwili (bo tak ma ustawione) liczy następująco:

- bierze pozycję, wylicza vat i brutto i zaokrągla wyniki do waluty krajowej, czyli pełnych groszy
- bierze następną i to samo
- na koniec sumuje wszystkie wartości vat i brutto, ale już zaokrąglone

suma wartości w walucie krajowej, czyli pełnych groszy, nigdy nie da ułamków, czyli NIE zaokrągla w stopce,
tylko zapisuje tą sumę

ja widzę tylko dwa rozwiązania:
1. zostawić jak jest, czyli liczone tak jak powinno się liczyć
2. poprawić BRUTTO w specyfikacji, czyli kolumna Brutto, to samo VAT dla wybranych pozycji, tak, żeby się "zgadało"

W gruncie rzeczy, to nie jest kwestia programu, bo każdy ma podobne problemy, tylko zasad liczenia.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 16.09.2009 14:39

Dzięki za pomoc... Ponieważ tak pierwszy ani drugi sposób miał pewne mankamenty, wymyśliłem trzeci...
Stworzyłem nowy towar będący kompletem z 3 towarów z faktury. Wówczas najpierw występuje sumowanie cen netto, a później liczenie VAT i brutto - wówczas wszystko się zgadza.
Jeszcze tylko pytanie - dlaczego nie można edytować obrazu faktury ( "Nie powiodło się połączenie z serwerami OLE !") ?
Czy coś jest nie ustawione prawidłowo. Niestety nie mogę wypróbować tej edycji w Excelu bo go nie mam (mam OpenOffice).

Serdecznie pozdrawiam.
WO
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Re: Zaokrąglenia w VAT

Postprzez wob » 16.09.2009 14:43

I jeszcze taka prośba - jakby można było usunąć wysłane przezemnie załączniki (są tam dane prywatne)...
wob
 
Postów: 30
Dołączył: 24.04.2008 11:26

Następna

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron