Zauważone Błędy programu

zasady ogólne, tzw. książka

Zauważone Błędy programu

Postprzez nikszal » 05.08.2009 07:15

Po kilku kolejnych godzinach walki z programem zauważyłem dwa bardzo niepokojące błędy, które w innych programach bardzo rzadko się zdarzają.

Można dokonać zakupu towaru, a następnie sprzedać go odbiorcy bez określenia identyfikatora i jednostki miary towaru. Taka sytuacja może doprowadzić do bankructwa... magazyniera. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Załóżmy, że prowadzimy hurtownię, np. materiałów elektrycznych i sprzedajemy przewody instalacyjne dla odbiorców detalicznych w metrach, a dla instalatorów w kilometrach. Wystarczy wystawić fakturę na przewód w ilości = 1 i wysłać klienta po odbiór towaru do magazynu. I tu rodzi się pytanie - magazynier ma wydać 1 metr czy 1 kilometr przewodu? Cen sprzedaży znać nie musi! Na dokumencie sprzedaży jednostki miary nie ma, sprawdziłem!

W większości programów, które znam niemożliwe jest przyjęcie, a następnie sprzedaż towaru bez określenia jednostki miary. Jednostka musi być wprowadzona (może być błędna, ale musi być), bo inaczej niedobory w magazynie mogą być ogromne i nie będą one wynikały z pomyłek osób materialnie odpowiedzialnych za stan magazynowy.

Poddaję te uwagi pod rozwagę autorom programu.

Pozdrawiam
nikszal
 
Postów: 6
Dołączył: 05.08.2009 01:30

Re: Zauważone Błędy programu

Postprzez nikszal » 05.08.2009 13:30

Kolejny błąd programu.

Katalog wyrobów i usług nie sprawdza, czy został wprowadzony odpowiedni kod w pozycji PKWiU, SWW, PKOB dla towarów z obniżoną stawką VAT. Nie chciałbym być w skórze osoby kontrolowanej przez Urząd Skarbowy w takim przypadku. Nie będzie "zmiłuj się".
nikszal
 
Postów: 6
Dołączył: 05.08.2009 01:30

Re: Zauważone Błędy programu

Postprzez Pio » 05.08.2009 21:45

Chyba jeszcze długa droga :)

Czy towar został oznaczony jako magazynowany ?
itd.

Nie uważam, że zostały wykryte jakieś błędy, nie przesadzajmy.

Jedna z zasad stosowanych w programie, to nie bić po łapach. o prostu program dla ludzi "w temacie".

Jeśli ma być dalej tak łuskany, chociaż nie wiem z czego, bo od wielu lat pozbył się robali, to lepiej poszukać innego.
VATowiec jest zbyt rozbudowany i zbyt elastyczny do zastosowań jako program TYLKO fakturujący.
Fakturowanie obejmuje może 1% jego możliwości i wcale nie jest najważniejsze, są inne ważniejsze sprawy :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Zauważone Błędy programu

Postprzez nikszal » 06.08.2009 11:28

Pio napisał(a):Chyba jeszcze długa droga :)

Czy towar został oznaczony jako magazynowany ?
itd.


Nie towar, usługa w sektorze budowlanym.

Pio napisał(a):Nie uważam, że zostały wykryte jakieś błędy, nie przesadzajmy.

Jak rozliczyć inwentaryzację towaru sprzedawanego w różnych jednostkach miary, jeśli jej nie będzie? Pomijam krzyki kupujących o błędach w fakturze i zakłopotanie magazyniera.

Pio napisał(a):Jedna z zasad stosowanych w programie, to nie bić po łapach. o prostu program dla ludzi "w temacie".

Ale mało jest dostępnych programów umożliwiających generowanie faktur seryjnych. Już sprawdzałem takie "hity" zachwalane przez producentów. Najogólniej proponują oni stworzenie po raz pierwszy faktur z "palca", a później powielanie ich. W moim przypadku nie wchodzi to w grę, bo jeśli mam wypalcować 500 dokumentów, to mogę to zrobić w najprostszym programie, nawet w Excelu. Tylko ile będzie pomyłek? Dane na podstawie, których mam tworzyć dokumenty zmieniają się i często otrzymuję je w ostatniej chwili. W tej sytuacji nie jest możliwe wygenerowanie 500 faktur w ciągi jednego dnia.

Pio napisał(a):Jeśli ma być dalej tak łuskany, chociaż nie wiem z czego, bo od wielu lat pozbył się robali, to lepiej poszukać innego.

Jakieś propozycje programów z możliwością generowania i seryjnego wydruku dokumentów?
nikszal
 
Postów: 6
Dołączył: 05.08.2009 01:30

Re: Zauważone Błędy programu

Postprzez Pio » 06.08.2009 12:31

nikszal napisał(a):Nie towar, usługa w sektorze budowlanym.

Jak usługa, to program nie musi dbać o JM ;)

nikszal napisał(a):
Pio napisał(a):Nie uważam, że zostały wykryte jakieś błędy, nie przesadzajmy.

Jak rozliczyć inwentaryzację towaru sprzedawanego w różnych jednostkach miary, jeśli jej nie będzie? Pomijam krzyki kupujących o błędach w fakturze i zakłopotanie magazyniera.


Można stosować do trzech jednostek miary w dokumencie :shock:
1. jednostka miary sprzedaży/zakupu (można z ręki lub domyślna w katalogu)
2. jednostka miary magazynu (do ustawienia w magazynie)
3. jednostka miary pomocnicza/pośrednia

Program sam przelicza JM zgodnie z definicjami w Słowniki->Przeliczanie JM
Ważne jest tylko aby na magazynie była jedna konkretna JM, a wszelkie babole są wrzucane do System->Zdarzenia,
gdzie można sobie zdefiniować krzykacza-alert

nikszal napisał(a):
Pio napisał(a):Jeśli ma być dalej tak łuskany, chociaż nie wiem z czego, bo od wielu lat pozbył się robali, to lepiej poszukać innego.

Jakieś propozycje programów z możliwością generowania i seryjnego wydruku dokumentów?


Nie mam pojęcia :(
- może jakiś soft dla dostawców internetu itp. ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

cron