zapłacenie Vatu- pomocy

zasady ogólne, tzw. książka

zapłacenie Vatu- pomocy

Postprzez katarynka450 » 28.06.2009 17:46

Witam,
Jestem dopiero początkująca w zakresie VAT i jeszcze nie dorobiłam się aby mieć pieniądze na księgowa dlatego proszę o pomoc. Współpracuje z firmą na podstawie umowy o współpracę ( własna działalność gospodarcza) od marca 2009 roku, która co miesiąc płaci mi podstawę 1000 zł + VAT 22% oraz dodatek 240 zł +VAT 22% na opłaty związane z ZUSem, składkami na ubezp.( na opłaty związane z działalnością gospodarczą)
Co miesiąc wystawiam dwie faktury na podstawę 1000 zł + VAT oraz drugą na 240zł+ VAT.
Prowadzę KPIR zasady ogólne. Ostatnio jedna osoba powiedziała mi ze nie muszę odprowadzać VAT-u i podatku ponieważ moje dochody są za niskie.
Z tym podatkiem to się może zgodzę ale mam wątpliwości co do Vatu. Czy można go nie płacić i w jakich przypadkach.
Drugie pytanie dotyczy odliczeń kosztów i jak to zrobić: paliwo od samochodu ciężarowego z homologacją na który mam umowę użyczenia , nie wiem jak mam doliczyć to do kosztów , czy ktoś może mi wyjaśnić to na przykładzie? z kilometrówki wychodzi 835,80 zł miesięcznie. co mam dalej policzyć, co dalej mam zrobić?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc
katarynka450
 
Postów: 2
Dołączył: 28.06.2009 17:17

Re: zapłacenie Vatu- pomocy

Postprzez katarynka450 » 28.06.2009 18:17

zapomniałam dopisać ze to jedyny mój koszt w działalności gospodarczej ( paliwo i koszty związane z ZUS)a chciałabym zapłacić jak najmniejszy VAT do US.
katarynka450
 
Postów: 2
Dołączył: 28.06.2009 17:17

Re: zapłacenie Vatu- pomocy

Postprzez Pio » 03.07.2009 10:30

Kilometrówka automatycznie księguje w koszty wszelkie wydatki, ale do poziomu kwoty wyliczonej na podstawie ewidencji przebiegu, proszę uzupełnić dolną tabelkę. Jeśli chodzi o vat, to program sam nie podejmuje decyzji, która pozycja kilometrówki jest z vatem naliczonym, to trzeba zaznaczyć w kolumnie "V".

Jeśli chodzi o "płacenie" vat do skarbówki, to chyba trochę za późno na decyzję, albo może i nie :)
Wszystko zależy czy podatnik jest zarejestrowanym vatowcem, czy nie ?
Jeśli nie, to w zależności od przychodu i rodzaju działalności jest możliwość wystawiania rachunków w kwocie bez vat.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 28 gości

cron