Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

zasady ogólne, tzw. książka

Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

Postprzez segetan » 23.10.2008 13:12

A ja mam taki zgryzik.
Wprowadziłem od 01.09.2008 używany samochód osobowy do ewidencji środków trwałych i wydrukowałem sobie dokument przyjęcia. Zakładam, że to wystarczy i nie to budzi moje rozterki.
Przyjąłem trzyletni okres amortyzacji (36 mcy).
Przyszedł zatem czas na pierwszy odpis amortyzacyjny. W instrukcji jest mowa o automacie. W praktyce chodzi chyba o wykorzystanie guzika "przelicz".
Kiedy go używam program błyskawicznie generuje kilkadziesiąt pozycji obrazujących kolejne cykle umorzenia (jako dokumenty NT) i wszystkie te pozycje od razu pojawiają się w księdze dokumentów (KPiR) wypełniając - po jednym miesięcznie - cały okres amortyzacji sięgający niemal końca świata przewidzianiego w kalendarzu majów ;o). Na domiar pozycje te otrzymują również kolejne numery w KD, które przeciez muszą się później zmieniać w miarę wprowadzania innych dokumentów księgowych.

Jakoś się to kłóci z moim poczuciem porządku i moje pytanie brzmi: czy tak to własnie ma być? A co będzie, gdy wprowadzę nowy środek trwały?
segetan
 
Postów: 7
Dołączył: 30.08.2008 18:30

Re: Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

Postprzez Pio » 23.10.2008 16:47

Program sobie poradzi z nowym środkiem trwałym :)
(proponuję dodać - przeliczyć - sprawdzić - usunąć)

Aha, nie do końca Świata :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

Postprzez segetan » 24.10.2008 07:48

Gorąco wierzę, że nie ma tu błędu. Potrzebuję jednak kojącego potwierdzenia, że tak ma być - że kiedy użyję automatu, dokumenty amortyzacji wypełnią mi księge dokumentów (KPiR) na 36 miesięcy naprzód, otrzymaja swoje kolejne numery i po prostu poczekają na swój czas, dostosowując się przy okazji do bieżącej sytuacji (czyli zaktualizują sie ich numery porządkowe w miarę wprowadzania pomiędzy nimi innych dokumentów w przyszłości).

(Nawiasem mówiąc te rozterki przeżywałem już wcześniej: wystraszyłem sie efektu wygenerowanego przez automat i dwa razy pracowicie - kolejno po jednym - usuwałem dokumenty kilkudziesięciu kolejnych umorzeń w KPiRze. Jest może jakaś "automatyczna" metoda usuwania takich pozycji - załóżmy w celu poprawienia błedu? :o)
segetan
 
Postów: 7
Dołączył: 30.08.2008 18:30

Re: Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

Postprzez edi67 » 24.10.2008 08:32

trzeba zaufać, trzeba zaufać.. :)

Nowo wprowadzane dokumenty nie mają numerów lub mają numery nieuporządkowane.
Jak wykonujesz operację sumowania dokumenty są przy okazji porządkowane względem daty. Dzieje się tak w większości okien (KD, RV itp) - nie ma potrzeby ręcznej zmiany.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: Amortyzacja ŚT, odpisy, automat

Postprzez Pio » 24.10.2008 15:25

Środki trwałe i wiele innych elementów są jak rakieta 5 generacji, wystrzel i zapomnij, czyli przelicz i zapomnij.
Jeżeli w Środku Trwałym nic się nie zmienia, to wystarczy wprowadzić, przeliczyć i zapomnieć, że jest :)

Krótko mówiąc, nie trzeba przeliczać co miesiąc, nie trzeba niczego poprawiać.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 23 gości

cron