Składki ZUS w KPiR

zasady ogólne, tzw. książka

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez Pio » 23.10.2008 08:46

Chyba jest gotowiec w BRTEST, czyli można importować co swojej firmy w Płace->Rodzaje list->Import
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez rob » 23.10.2008 11:09

Skonsultowałem się z księgową i jej zdaniem składka zdrowotna nie powinna się pojawić w KPiR w kolumnie 15 tylko powinna być w odliczona w kwocie 7,75% wymiaru składki od należnego podatku dochodowego.
Proszę mi powiedzieć jak zmienić nagłówek z kolumny 15 tak aby nie pojawiał się napis "NFOZ" ponieważ w aktualnie obowiązującym Wzorze KPiR tego napisu nie ma.
Przy okazji jeżeli do KPiR trafiają tylko składki społeczne to proszę o wskazanie gdzie mam wpisać ową składkę zdrowotną (kwotę sobie już sam wyliczę) tak aby była odliczna od należnego podatku dochodowego.
rob
 
Postów: 16
Dołączył: 22.07.2008 22:45

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez Pajączek » 23.10.2008 15:13

Co do składki zdrowotnej księgowa ma rację, jako że składka ta odliczana jest od podatku (w wysokości 7,75). Jeśli chodzi o społeczne... sam nie wpisywałem ich dotychczas do KPiR (tak pamiętam z pewnego szkolenia, oraz tak wynikało z używanej do tej pory aplikacji). Dla zainteresowanych to co znalazłem nt. temat w sieci:
http://www.vat.pl/jak_rozliczac_skladki_zus_i_zdrowotna_wlascicela_firmy_komentarz_pit_i_2988.php
oraz
http://www.twoja-firma.pl/ekspert/pytanie/681,czy-moge-odpisac-od-podatku-skladki-na-ubezpieczenie-zdrowotne.html
Pajączek
 
Postów: 10
Dołączył: 22.10.2008 23:25

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez Pio » 23.10.2008 16:44

Nie chce mi się tego opisywać. Na razie proszę przyjmijcie to co jest, a wolnej chwili naświetlę szczegóły,
albo wyjaśnią się po zapoznaniu z programem.

Odsyłam również do viewtopic.php?f=34&t=98
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez rob » 23.10.2008 18:50

Nie trzeba się od razu unosić :). Jestem pełen uznania za wkład pracy jaką Pan włożył w tworzenie VATowca. Tym bardziej, że dla jednego użytkownika program jest free. Jak stwierdził Pan kilka postów wyżej jest Pan "podatnikiem" a nie księgowym. Doceniam, że dzieli się Pan wiedzą na temat oprogramowania, którego jest Pan autorem, ale ze względu na skąpą dokumentację do tak rozbudowanego programu powinien Pan spodziewać się "trudnych" pytań. Wiem, że pomoc na forum jest świadczona przez Pana bezpłatnie. Lecz należy podkreślić, że zadane wcześniej w tym i innych wątkach pytania nie powinny pozostawać długo bez odpowiedzi, ponieważ wprost rzutuje to na solidność autora i niezawodność oprogramowania. Nie szukam referencji i rekomendacji itp. Pana program znajduje się na wielu popularnych serwisach. Należy jednak oddać sprawiedliwość Pana zapewnieniom, że program działa od 1995 roku i przeszedł wiele kontroli. Tu niestety pojawia się niekonsekwencja, ponieważ pod tym linkiem znalazło się to http://www.vatowiec.pl/index.php?dzial=br_rekomendacje co nie znaczy, że wpisy dokonane w VATowcu nie mogą być podważone przez dowolny Urząd Skarbowy, o czym Pan doskonale wie, a dochodzenie własnych racji opierając się o przedstawioną przez Pana argumentację będzie niezmiernie trudno. Tym bardziej, że program programem a urzędnik urzędnikiem i papier musi być wg wzoru, z którym urzędnik spotkał się na początku pracy i tak mu już zostało. Chcę korzystać z VATowca, gdybym nie chciał to bym nie pisał o pomoc na forum, nieprawdaż? Owszem mogę wykupić asystę, tylko po co mi ona kiedy prowadzę 1-osobową działalność gospodarczą, a ilość dokumentów jakie wpisuję jest znikoma.
rob
 
Postów: 16
Dołączył: 22.07.2008 22:45

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez Pio » 23.10.2008 19:35

Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów to jeden z wielu dokumentów.
Minister Finansów Rozporządzeniem ustanowił "wzór" PKPIR, w którym najważniejsze jest co ma zawierać wydruk.
Jakby się dobrze przyjrzeć "wzorowi", to MF zależało na umieszczeniu informacji o kontrahencie, zdarzeniu i kwotach
wpływających bezpośrednio na wielkość podatku dochodowego.
Piszę "wzór" w cudzysłowiu ponieważ nie ma ani programu ani druków będących wierną kopią tego "wzoru".

Przykładowo: vatowiec umożliwia wydruk PKPiR w dwóch wariantach, dwustronnie i jednostronnie (kompresja do A4).
Wiele miesięcy, a właściwie lat był sprawdzany wydruk na A4 (jednostronny) w kilku (może więcej) urzędach skarbowych.
Dzisiaj powszechnie stosuje się ten NIEZGODNY z wzorcem wydruk, bo okazuje się, że zgodność ma być na poziomie
informacji i danych w kolumnach 3 do 14. Okazuje się, że nikt nikogo nie będzie ścigał za wydruk na jednej stronie.

Obecny wydruk PKPiR posiada dodatkową kolumnę nie ujętą we wzorze, ponieważ wzór powstał przed WYCOFANIEM PIT5.
Zeznanie PIT5 musiało zawierać kwoty odejmowane od podatku, czyli część składki zdrowotnej.

W księgowości jest wiele zasad i jedna z nich mówi, że dokumenty są podstawą do czegoś tam.
Ponieważ wydruk bez składki jest niekompletny, nie pozwala na prawidłowe obliczenie zaliczki na podatek dochodowy,
została wprowadzona dodatkowa kolumna i teraz jest wszystko widoczne.

Oczywiście, mogę zrobić opcjonalny wydruk kolumny 15, ale staram się, aby maksymalnie minimalizować błędy księgowe.
Jeżeli Szanowni Użytkownicy chcą, to proszę o informację.

Z punktu widzenia urzędnika pewne sprawy są bardzo ważne, jak np. koszty które nie są kosztem działalności,
sztuczne podkręcanie kilometrówki, terminowość w VAT, księgowanie komunikacji i mediów i wiele wiele innych,
ale obecność dodatkowej kolumny na prawdę nie jest problemem, jak wydruk na A4, a nie na 2 x A4.

Urzędnik to też człowiek i rozumie pewne trudności związane z księgowością i prawem,
np. nie zawsze MF wydaje Rozporządzenia na czas
ale w łatwy sposób znajdzie błędy istotne.

Teraz odnośnie dokumentów :)
DW i PK to śmietniki księgowe :)

Tak, Dowód Wewnętrzny to dokument wystawiany jak nie mamy porządnego papierka i tak samo Polecenie Księgowania.
Są to dokumenty "furtki", dające podatnikowi szansę zaksięgowania czegoś na własną rękę - po swojemu.
DW i PK na pewno nie są bardziej wiarygodne od faktur vat, czy rachunków.

Jestem zwykłym podatnikiem, bo często na forum i w e-mail dotyka się doradztwa, które w moim przypadku jest karalne,
bo nie mam odpowiednich uprawnień. Dlatego NIE DORADZAM tylko się tłumaczę.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Składki ZUS w KPiR

Postprzez rob » 23.10.2008 20:19

Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Tak się czasami składa, że przedstawiciele niektórych zawodów: urzędnicy, lekarze, prawnicy no i księgowi :) mają nieznośną manierę robienia aury tajemniczości wokół swojego zawodu i komplikowania prostych spraw. Naprawdę super, że Pan się nie zalicza do tego typu ludzi. Wiem, to poza tematem ale musiałem.
Pozdrawiam
rob
 
Postów: 16
Dołączył: 22.07.2008 22:45

Poprzednia

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

cron