wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów WNT i Import usług z UE

zasady ogólne, tzw. książka

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów WNT i Import usług z UE

Postprzez wygodnis » 20.04.2017 17:37

W związku ze zmianami deklaracji VAT chciałbym poprosić szanownych użytkowników i twórców Vatowca u ujednolicenie sposobu księgowania
Moja propozycja: jak ja to księguję i proponuję innym, bo na forum nie znalazłem jasnego rozwiązania i ujednoliconego sposobu (oczywiście każdy może sobie dodawać/zmieniać kategorie RV ale to się odbija później w deklaracjach VAT które co chwilę są zmieniane i trzeba samemu edytować)
Może ustalmy wspólnie kategorie RV (widzę ze w zależności od wersji Vatowca też się to zmieniało, mam na trzech komputerach różne wersje) które w kolejnych wersjach będą przyjęte jako standard
-oczywiście jeśli ktoś widzi błędy czy ma wątpliwości niech pisze

Sprawa dotyczy
Wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i Import usług z UE zgodnie z art. 28b ustawy
Moje księgowanie pomija fakturę wewnętrzną która nie jest wymagana (i przy różnych z nią próbach albo coś podwajało albo inaczej komplikowało -wolę rozwiązania proste)
W kategoriach RV mam jak poniżej (patrz kategorie: W dla WNT i Y dla importu usług art. 28b ustawy )
kategorie rv.jpg

W zakupach księguję wtedy fakturę od kontrahenta unijnego podobnie jak polskiego, dodaje się automatycznie VAT 23%, zmieniam tylko w stopce kategorię RV (zgodnie z propozycją W i Y)
uważam że tak wprowadzając poprawnie robię rejestry VAT i KPIR, ale zawszę muszę dostosować deklarację VAT-7 jeśli zmienia się wzór
Tu korzystając z pracy użytkownika babaj zmieniam tylko w VAT7_17 w definicjach XML (co proponuję zrobić na stałe przy następnych uaktualnieniach):
-pozycje dotyczące importu usług, do których stosuje się art. 28b ustawy (nie wypełnione)
poz. 29
iif(round(PVAT->ZYN,0)>0,round(PVAT->ZYN,0),.F.)
poz. 30
iif(round(PVAT->ZYV,0)>0,round(PVAT->ZYV,0),.F.)
-do vatu naliczonego wcześniej zaproponowane kategorie
poz. 45
iif(round(PVAT->ZAN+PVAT->ZBN+PVAT->ZXN+PVAT->ZVN+PVAT->ZWN+PVAT->ZYN,0)>0,
round(PVAT->ZAN+PVAT->ZBN+PVAT->ZXN+PVAT->ZVN+PVAT->ZWN+PVAT->ZYN,0),.F.)
poz. 46
iif(round(PVAT->ZAV+PVAT->ZBV+PVAT->ZXV+PVAT->ZVV+PVAT->ZWV+PVAT->ZYV,0)>0,
round(PVAT->ZAV+PVAT->ZBV+PVAT->ZXV+PVAT->ZVV+PVAT->ZWV+PVAT->ZYV,0),.F.)

Jeśli coś źle proszę poprawiać, jakie sugestie co do kategorii RV to tez proszę pisać. Jak ktoś ma bardziej logicznie to też poproszę może przyjmę inna wersję
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11

Re: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów WNT i Import usług z

Postprzez wygodnis » 25.04.2017 11:50

mała poprawka
kategorie rv po zmianie-m.jpg

import usług nie idzie do VATUE
wygodnis
 
Postów: 92
Dołączył: 09.02.2010 23:11


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron