rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

zasady ogólne, tzw. książka

rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 30.01.2015 10:01

Pozdrawiam forumowiczów, i proszę o pomoc w rozwiązaniu takich problemów:

1. Jest sobie jednoosobowa firma, OF-osoba fizyczna, rozliczana przez program Vatowiec w zakresie VAT i PIT oraz ZUS skł.zdrowotna. Jednocześnie ta osoba jest udziałowcem firmy SC-sp.cywilna, z udziałem 50%, SC rozliczana przez inną osobę/program w zakresie VAT i ZUS pracowników, skł. ub.społ. właścicieli. Co miesiąc dostaję informację o przychodach i rozchodach SC.
Czy i gdzie mogę wpisać te dodatkowe przychody i rozchody bym mógł wyliczyć zaliczkę na PIT5L ?
Jak to zrobić gdy rozliczenie jest kwartalne ?
Gdzie wpisać podatek PIT zapłacony jako zaliczka miesięczna, kwartalna ?

2. Jak rozpocząć rozliczanie firmy OF programem Vatowiec w środku roku, powiedzmy od 4 kwartału w zakresie PIT i VAT ?

3. Przy rozpoczęciu rozliczania w środku roku, jak wpisać środek trwały zakupiony powiedzmy 3 lata wstecz ?

Z góry dziękuję za pomoc,
pozdrawiam
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 30.01.2015 19:21

ad. 1 nie wiem, ale w "zestawienia->podatek dochodowy" jest taka kolumna jak "przychody z czynszu" i "koszty z czynszu", więc może można by zaanektować na te cele.
Przy rozliczeniu kwartalnym wydaje mi się że wystarczy zaznaczyć "kwartalnie"
Tam też wpisuje się zapłacone zaliczki

ad. 2 Miałam podobny problem, bo zaczynałam z Vatowcem od sierpnia. Nie wiem czy to poprawna forma, ale wpisałam jedną kwotą na końcu każdego kwartału (ze względu na kwartalny VAT) oraz na 31 lipca w RVZ i RVS oraz do KD (nievatowe) "z przeniesienia", bo na te poprzednie miesiące miałam wydruki z KD i RV od poprzedniej księgowej (jednak skończyło mi się na wprowadzaniu całego roku od nowa, bo odkryłam buble)

ad. 3 spokojnie wpisujesz środek z datą wcześniejszą (w poprzednim miesiącu) i odpowiednio rozpisujesz wartość początkową (czyli wartość na dzień przekazania) i podstawę (czyli cenę zakupu) i program sam wszystko liczy
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 31.01.2015 10:40

Dziękuję za zainteresowanie.
Kontynuując,
ad.1 - czy dochody z rubryk "...czynsz..." nie są opodatkowane inną stawką ?
- nasuwa mi się jeszcze pomysł czy by nie wpisać tych dochodów "dowodem wewnętrznym" jako inne przychody/koszty ...?

ad.2 - dzięki, chyba wprowadzę od początku cały rok, mam niewiele dokumentów.

ad.3 - tak spróbuję.

Dziękuję za komentarz.
Pozdrawiam
Bogdan
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 31.01.2015 10:44

Pojawił mi się jeszcze jeden problem.
- składka zdrowotna ZUS z dwóch działalności czyli podwójna, jeśli w stałych programu wpiszę podwójną podstawę to po aktualizacji stałych zostanie nadpisana.
Co z tym zrobić ?
Bogdan
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 31.01.2015 11:23

Ja składki zdrowotne wpisuję tylko w "zestawienia->podatek dochodowy->od podatku" . Może da się prościej?
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 31.01.2015 11:30

A i nasuwa mi się takie jedno pytanie... Może nie jestem w tym biegła, ale skoro prowadzisz dwie działalności i jedna rozlicza się sama, to po co chcesz ją dublować w drugiej działalności? Czy nie wpadniesz w podwójne opodatkowanie? - spółka chyba też płaci podatki od zysków jako osobna firma, a może po prostu się nie znam...
Skoro wcześniej rozliczenia OF prowadziła ci jakaś księgowa, to nie wystarczy ci się na nich wzorować?
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 31.01.2015 22:40

Spółka cywilna rozlicza tylko VAT.
PIT rozliczany jest przez wspólników samodzielnie.
Każdy ze wspólników ma swoją jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza VAT z tej działalności a PIT swój i ze spółki 50%.
Też za bardzo się na tym nie znam, ale tak działamy od wielu lat i chyba jest dobrze.
Ktoś nam tak podpowiedział na początku (lata 90 ubiegłego wieku....)
Pozdrawiam
Bogdan
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 31.01.2015 22:49

- a co z tą rubryką czynsz, czy ten dochód jest objęty tym samym podatkiem ?
- dochody ze spółek cywilnych oraz składka zdrowotna, w takim razie, idzie poza ewidencją programu czyli program to liczy ale nie wie co liczy ?
B.
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 01.02.2015 00:58

W KD ewidencjonuje się dokumenty z konkretnej firmy, więc wpisując dochody ze spółki zawyżysz sobie obroty firmy, ale pewnie jest możliwość użycia jakiejś kategorii KD która nie pojawia się w książce a jest do dochodu dopisywana...
Dla mnie ZUS (sama zdrowotna) nie jest kosztem więc nie mam potrzeby wbijać tego w KD jako dokument księgowy (chociaż można) i prościej jest po prostu wbić ręcznie w zestawienie
Co do procentu podatku może wystarczy wpisać jakieś liczby i sprawdzić na kalkulatorze?
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 01.02.2015 11:15

Cytuję:
>Co do procentu podatku może wystarczy wpisać jakieś liczby i sprawdzić na kalkulatorze?

-mam otwarte "zestawienie-podatek dochodowy", wpisuję skł.zdrowotną w rubrykę "od podatku" - jest OK
-rubryki "przychód/koszt z czynszu" mam na ciemno i nie mogę tam wpisać wartości, jak to zrobić ?
B.
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Następna

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron