rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

zasady ogólne, tzw. książka

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 01.02.2015 11:21

A co myślisz o rubryce "Strata pop." (strata z lat poprzednich) i wpisać tam dochód ze spółki ze znakiem minus ?
B.
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 01.02.2015 14:24

zaczyna mi to przypominać "prowadzi ślepy kulawego" :lol:
a "strata z lat poprzednich' może ci się kiedyś przydać :)
co do kolumny o czynszu odkryłam "Dokumenty->czynsz,najem,dzierzawa" i to chyba tam się wpisuje ;)
ale trzeba jeszcze pogrzebać, bo przecież musi być jakieś rozwiązanie na to...
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 01.02.2015 21:13

Mam dziwne uczucie, że na forum brak empatii dla ..... "niepełnosprawnych".....
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 01.02.2015 22:56

bzyk2k6 napisał(a):Mam dziwne uczucie, że na forum brak empatii dla ..... "niepełnosprawnych".....

Myślę raczej że fachowcy tu nie zaglądają, bo nie mają problemów z programem, a na forum błądzą jedynie "niepełnosprawni"...

Co do "czynszu" znalazłam przypadkiem takie rozróżnienie w kategoriach KD, ale chyba musiałbyś sobie zdefiniować nową kategorię i przypisać jej stosowne atrybuty (że ten nieszczęsny czynsz, że nie drukować w KPIR, itd.)

A i mam jeszcze dla ciebie kolejne rozwiązanie - załóż sobie w programie drugą firmę - pół spółki - i tam tylko w KD wpisuj te dane spółkowe i ZUS. Tylko wydaje mi się, że musiałbyś ulgę podatkową przypisać tylko do jednej z nich
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 02.02.2015 09:08

podoba mi się to ostatnie rozwiązanie, fajnie by było gdyby program "widział", że firma OF to udziałowiec spółki SC i pobierał rozliczenie podatku dochodowego do przychodu/kosztu przy wyliczeniu zaliczki. Muszę to sprawdzić.
A jeszcze pytanko: o jakiej uldze piszesz w ostatnim poście ?
B.
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez aganieszkab » 02.02.2015 15:50

Że ci ten interes tak dobrze idzie, że musisz podatki płacić, jakbyś - jak każdy porządny przedsiębiorca w kraju - leciał po stracie nie miałbyś tego problemu! ;)

a z tą ulgą chodziło mi o kwotę wolną od podatku, to jakoś wychodzi że od zysku do 5 tys. z jakimś groszem nie płacisz podatku dochodowego
aganieszkab
 
Postów: 39
Dołączył: 05.11.2014 20:54

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez bzyk2k6 » 02.02.2015 18:45

ahaaa... ja to mam na liniowym...
bzyk2k6
 
Postów: 10
Dołączył: 29.01.2015 11:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez newbie » 20.05.2020 22:27

Pozwolę sobie odświeżyć ten temat i zapytać - jak finalnie najlepiej to rozwiązać? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (nievatowiec), Księga Dokumentów w vatowcu, rozliczenie kwartalne, podatek progresywny. W tym miesiącu dołączyłem % udziałem do spółki cywilnej.

Czy założenie drugiej firmy w vatowcu i wpisywanie tam kosztów i przychodów (bo tylko to potrzebuję) obliczy wspólny (OF i SC) podatek kwartalny?
newbie
 
Postów: 39
Dołączył: 02.04.2014 18:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez newbie » 07.06.2020 22:42

Tak czułem, że może być ciężko o odpowiedź. Podpowiesz coś @Pio? Da się to pogodzić w vatowcu?
newbie
 
Postów: 39
Dołączył: 02.04.2014 18:49

Re: rozliczenie PIT i VAT, osoba fizyczna i spółka cywilna

Postprzez Ola Anna » 02.11.2020 22:30

Ja potrzebowałam obliczyć podatek dochodowy dla działalności osoby fizycznej, która pół roku działała wyłącznie w formie s.c. Miałam podobny problem jak Wy, jak wpisać te wcześniejsze dane prowadzone gdzieś indziej. Moja propozycja jest następująca (u mnie się sprawdziło i dane nie wliczają się do podsumowania KPiR, ale musicie przetestować u siebie):

Słowniki ->> Kategorie KD ->> Dodaj
Nadać koniecznie kategorii nie użytą wcześniej literę, opis dowolny (np. przychody sc do pdof), "ważne od" usunąć, jeśli się Wam skopiuje z innej kategorii. Zaznaczyć rodzaj jako "p" (przychód), pole nD (nie drukować) zaznaczyć x %RE 0, KPiR 0, Ksum 0, Bsum x

(dodajemy drugą kategorię, kosztu) ->> Dodaj
Nadać koniecznie kategorii nie użytą wcześniej literę, opis dowolny (np. koszty sc do pdof), "ważne od" usunąć, jeśli się Wam skopiuje z innej kategorii. Zaznaczyć rodzaj jako "k" (koszt), pole nD (nie drukować) zaznaczyć x %RE 0, KPiR 0, Ksum 0, Bsum x

Załączam Wam screen - przychody zaznaczone na niebiesko, kategoria kosztu pod przychodem.

I kiedy już mam te kategorie, dodaję w Księdze dokumentów 1 dokument i w okienku na samym dole wpisuję oddzielnie kwotę przychodu z utworzoną przeze mnie kategorią (u mnie G) oraz poniżej kwotę kosztu oczywiście ze znakiem minus (u mnie kategoria H). Włączam sumowanie księgi i na podsumowaniu w miesiącu ani narastająco od początku roku mi się nie pokazuje. Ja dodałam to w czerwcu jakby na zakończenie działalności spółki, ale wydaje mi się, że równie dobrze można by to wpisywać co miesiąc do książki dla OF, pamiętając oczywiście koniecznie o zmianie kategorii przychodów i kosztów na te nowo utworzone.

Zestawienia ->> Podatek dochodowy ->> PPM (prawy przycisk myszy) Sumuj

Jeśli ktoś chce odliczać zdrowotną, to albo w tym zestawieniu, albo można też dopisać kwotę w wysokości tych 7,75% w dokumencie w księdze dokumentów z kategorią "O" (od podatku).

Jeśli ktoś wypróbuje, dajcie znać czy działa.
Załączniki
pdof.jpg
Nowe kategorie KD
Ola Anna
 
Postów: 54
Dołączył: 20.05.2015 12:42

PoprzedniaNastępna

Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości