księgowanie VAT marży

zasady ogólne, tzw. książka

księgowanie VAT marży

Postprzez artp » 07.07.2008 19:39

W którym rejestrze i jak zaksięgować zakup i sprzedaż do wyliczenia VAT
od marży (sprzedaż internetowa detaliczna od osób fizycznach bez
wystawienia dowodu zakupu i sprzedaży)?
artp
 
Postów: 28
Dołączył: 07.07.2008 19:35

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez Pio » 08.07.2008 08:18

Proszę w specyfikacji wybrać pozycję z Katalogu Towarów i Usług oznaczoną w kolumnie "K" literką "M".
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez artp » 20.09.2008 20:02

Witam ponownie, niestety wciąż mam problem ze zorganizowaniem księgowania VAT marży. Każdy zakupiony towar jest różnorodny, kupowany i sprzedawany po różnej cenie. Chciałbym, żeby to wyglądało w ten sposób, że np. kupiłem rzecz w sierpniu, wprowadzam ją do magazynu, z którego automatycznie towar przenoszony jest do księgi, następnie sprzedaję ten towar we wrześniu, wybieram go z magazynu i automatycznie wprowadzam do księgi i rejestru VAT. Aktualnie VAT marżę liczą w arkuszu Excela niejako obok i do rejestru VAT wprowadzam już wyliczony VAT od wszystkich sprzedaży w sposób zbiorczy. Zapoznałem się z tą tematyką na forum, w instrukcji, ale niestety wciąż nie wiem jak zorganizować takie księgowania. Uprzejmie proszę o pomoc.
artp
 
Postów: 28
Dołączył: 07.07.2008 19:35

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez Pio » 20.09.2008 21:41

Czy ten towar jest oznaczony w Katalogu Towarów i Usług w kolumnie "K" literką "M" ?
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez artp » 20.09.2008 22:05

Tak, pod nazwą wpisałem towar, pod kodem wpisałem 1, pod ident wpisałem 1, pod K wpisałem M, pozostałe kolumny w prawo od K pozostawiłem bez zmian.
artp
 
Postów: 28
Dołączył: 07.07.2008 19:35

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez Pio » 22.09.2008 09:21

Troszkę powalczyłem z marżą :)

Po stronie zakupów i sprzedaży powinniśmy wybrać inną kategorię RV (w specyfikacji, można też podpiąć domyślną w katalogu towarów i usług)
Ja u siebie zastosowałem "N" - bez podatku vat, brutto w koszty/przychód.
W efekcie na zakupach wpada "N" i brutto w koszty, a na sprzedaży również "N" i z automatu "A" dla marży.
Kategoria "A" wrzucana automatycznie nie jest przypisana sztywno, lecz ma swoją stałą w System->Stałe programów->VATowiec.

Ponieważ, mogą wystąpić inne stawki vat niż 22, to zaleca się wykonanie dogrywki. Po dogrywce jeśli wystąpi stawka vat
po w sprzedaży, to ta sama wystąpi w marży, a jak nie będzie stawki, to wpadnie dla marży max, czyli 22%.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez artp » 29.09.2008 12:33

Dziękuję za cenne informacje dot.VAT-marży ale niestety w dalszym ciągu nie wiem, gdzie należy rozpocząć ewidencję zakupionych towarów, w moim przypadku w cenach brutto od osób fizycznych oraz sprzedaż w c. brutto osobom fizycznym- czy należy rozpocząć w Katalogu Towarów i Usług czy w magazynie? Podejmowałem próby ewidencji w Katalogu ale nie wiem w jaki sposób mogę przesłać do magazynu a stamtąd do księgi zakupy w c.brutto i sprzedaż do rej.VAT? Czy w ogóle istnieje możliwość przesyłu z Katalogu do księgi i rejestru VAT?
Jeszcze jedno pytanie:gdzie można sprawdzić faktyczne wyliczenie marży w wartości bezwzglednej-kwotowej?
artp
 
Postów: 28
Dołączył: 07.07.2008 19:35

Re: księgowanie VAT marży

Postprzez Pio » 29.09.2008 13:41

Zakupy:

menu Dokumenty->Rejestry VAT->zakup lub menu Dokumenty->Gospodarka magazynowa->przychód

następnie [Specyfikacja]

wypełniamy specyfikację wybierając magazyn w kolumnie "M" i pozycję z "Katalogu Towarów i Usług" po dwukliku w kolumnie Nazwa
(analogicznie do fakturowania http://pk.inet.pl/prezentacje/fa.swf.html)

dalej trzeba wpisać cenę (może być brutto po zaznaczeniu w kolumnie "B"), ilość (zapewne 1) i kategorię rejestru vat w kolumnie "R"

zamykamy specyfikację, zakup wykonany

Sprzedaż:
Jak zwykłe fakturowanie ze wskazaniem odpowiedniego magazynu, towaru i ustawieniem kategorii RV jako "N"


Katalogu Towarów i Usług dla marży musi być wybrana literka "M" w kolumnie "K"
oraz można wybrać domyślną kategorię RV, co usprawni pracę.
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław


Powróć do PKPiR

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

cron