Alert o dacie ważności.

gospodarka magazynowa

Alert o dacie ważności.

Postprzez Marakesz » 26.03.2013 14:40

Czy jest jakaś możliwość, żeby Vatowiec informował o zbliżającej się do końca dacie ważności?
Chodzi o powiązanie alertu z kolumną "ważność" (D_WAZN), pracowicie uzupełnianą przeze mnie przy każdych zakupach towaru.
Najlepiej, jakby działał jeszcze z dowolnie definiowanym wyprzedzeniem w stosunku do wpisanej tam daty.
Jeśli się da to poproszę o podpowiedź jakimś prostym językiem...
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Re: Alert o dacie ważności.

Postprzez Pio » 30.03.2013 09:14

Wydaje mi się, że trzeba to zrobić tak:

1. Raporty definiowane -> tutaj bym przygotował raport z parametrem odfiltrowującym wszystkie pozycje
2. Alerty -> funkcja Raport()
Raport(<nazwa_raportu>,<e-mail_adresatów>,<serwer_smtp>,<uzytk_smtp>,<haslo_smtp>,<parametr>,<typ_pliku>,<nadawca>)

W efekcie, jak nie będzie wyniku, to nie będzie raportu, a jak coś się pojawi, to będzie raport.

(przykłady w firmie BRTEST)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Alert o dacie ważności.

Postprzez Marakesz » 05.04.2013 18:36

Dziękuję Panie Piotrze za jak zwykle lakoniczną, ale naprowadzającą odpowiedź.
Zrobiłem, może nie w 100% tak jak chciałem, ale jest nieźle i działa.
No to po kolei:
1. Wchodzimy w Zestawienia => Raporty definiowane
2. Wybieramy z rozwijanego menu "Magazyn-dostawy".
3. Dodajemy nowy raport. Nazywamy go sobie jak chcemy. U mnie "terminy bieżące".
4. Z lewego menu dodajemy co tam potrzebujemy. W moim przypadku:
- pierwszy wiersz - tabela MG, pole D_WAZN - bo właśnie data ważności mnie interesuje
- drugi wiersz - tabela MGR, pole NAZWA - bo warto wiedzieć jaki towar ma daną datę ważności
- trzeci wiersz - tabela MGR, pole IL_STAN - bo warto wiedzieć ile danego towaru jest na magazynie.

Teraz obrazek:

Image

A teraz tłumaczę co i po co:

1. Nagłówek i cd. nagłówka - wpisujemy co chcemy, żeby pojawiło nam się w nagłówku tabeli, którą wygeneruje raport.
2. W pierwszym wierszu zaznaczone A - dzięki temu raport jest sortowany od najbliższej do najdalszej daty.
3. W pierwszym wierszu zaznaczone również ">" i wpisane DATE(), co powoduje, że pojawiają nam się wyłącznie terminy od daty wykonania raportu wzwyż (lub w dal (czasową) jak kto woli).
4. W trzecim wierszu zaznaczone ">" i wpisane 0, bo co mnie interesują produkty, których już nie ma w magazynie.

I tyle.
Raport można sobie robić ręcznie kiedy wola, lub w alertach ustawić, coby się przesyłał cyklicznie na e-mail (podpowiedź Pana Piotra powyżej).
W zasadzie takie rozwiązanie jest już satysfakcjonujące, ale jeśli ktoś wie, jaką formułę wpisać, żeby alert wysyłał raport tylko o produktach, których ważność kończy się np. za dwa miesiące od dzisiaj, to poproszę o rozwiązanie.
W miarę możliwości gotowca, bo ja humanista jestem i nie ogarniam tych komend i formuł...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32

Re: Alert o dacie ważności.

Postprzez Pio » 05.04.2013 19:07

- kolumna "O" =
- kolumna "wartość" .T.
- kolumna formuła
(ctod(MG->D_WAZN)-date())<=60

gdzie
ctod() - funkcja zamienia tekst na typ daty
date() - funkcja zwraca bieżącą datę

nie sprawdzałem, ale chyba będzie działać :)
nie jestem pewny, czy ma być równo dwa miesiące czy do dwóch miesięcy :)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Alert o dacie ważności.

Postprzez Marakesz » 08.04.2013 17:11

OK, dziękuję.
Stestuję, jak tylko uporam się z alertami, bo przestały przychodzić.
A ponieważ skończyły mi się pomysły, ponownie proszę o pomoc.
Tutaj wątek:
http://www.vatowiec.pl/forum/viewtopic.php?uid=2320&f=9&t=1379&start=0#p5216.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marakesz
 
Postów: 31
Dołączył: 08.01.2011 22:32


Powróć do GM

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości