Wychowawczy i macierzyński

Wychowawczy i macierzyński

Postprzez Pio » 17.04.2008 22:25

Specjalista od płac, Pan Krzysztof rozpracował urlop wychowawczy i macierzyński. Poniżej przekazuję jego procedury.

URLOP WYCHOWAWCZY

Dla celów umieszczenia w RCA i deklaracji DRA kwot dotyczących osób przebywających na urlopie wychowawczym należy:

1.skonfigurować dla tego celu odpowiednie składniki płacowe:
podstawa dla emer. i rent. przykładowa definicja
iif(DniAbs('Y'),Stala('KSP')-(Stala('KSP')/Dnikal())*(DniKal()-DniAbs('Y')),0)
Pozostałe składniki to: podstawa do zdrowotnego np : iif(DniAbs('Y'),Stala('KSP'),0)
definicję składek podaję przykładowo rentowa iif(Kariera('CZYRENT'),PODSPW*((Stala('FRz',.T.)+Stala('FRp',.T.))/100),0)

2.do składników płacowych należy przyporządkować TYP, który połączy tabelę składnik z odpowiednią kolumną w tabeli PLCMSC czyli ”WYNAGRODZENIA”
3.w kodach absencji należy ustawić kod ubezpieczenia (121100)
4.wprowadzić okres wychowawczego w każdym m-cu osobno w absencji.
Zasada wprowadzania absencji w obrębie miesiąca porządkuje wpisy i umożliwia prawidłowy eksport do raportów ZUS.

MACIERZYŃSKI
Raport RSA jest tworzony standardowo w zależności od tego, czy zakład pracy jest upoważniony do wypłaty tego zasiłku , czy nie.

Firma upoważniona.
Dla celów umieszczenia w RCA i deklaracji DRA kwot dotyczących osób przebywających na zasiłku macierzyńskim należy:
1.skonfigurować dla tego celu odpowiednie składniki płacowe:
kwota zasiłku macierzyńskiego i jednocześnie podstawa dla emer. i rent. przykładowa definicja ZASMAC
DniAbsKw('K')-formula zwraca kwotę z Absencji dla kodu „K”
Pozostałe składniki to: rentowa ; można przedefiniować składnik wspólny dla WYCHOWAWCZEGO i MACIERZYŃSKIEGO
iif(Kariera('CZYRENT'),round(PODSPW*((Stala('FRz',.T.)+Stala('FRp',.T.))/100),2)+round(ZASMAC*((Stala('FRz',.T.)+Stala('FRp',.T.))/100),2),0)
w kodach absencji należy ustawić kod ubezpieczenia (124000)
Wartość składnika ZASMAC jest wyliczana na podstawie kalkulacji ABSENCJA->Z3 może także być wprowadzany „z ręki”. Z reki również można wprowadzać wartości do kalkulacji Z3.

Słówko ode mnie :)
Po dogrywce można sobie skopiować pliki z ustawieniami domyślnymi:
- typy składników \BR\PROGRAMY\HELP\SKLTYP.dbf do \BR\BAZY
- definicje eksportu do płacznika \BR\PROGRAMY\HELP\ZUS*.dbf do \BR\BAZY
(trzeba usunąć z \BR\BAZY odpowiednie indeksy, czyli SKLTYP.cdx i ZUS*.cdx)
(gwiazdka * oznacza dowolne znaki, czyli tutaj chodzi o wszystkie pliki zaczynające się znakami "ZUS")
- funkcja Stala('KSP') odczytuje stałą miesięczną "kwota świadczenia pielęgnacyjnego", która jest dostępna po dogrywce

Dziękuję Krzysiu ;)
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez exell » 19.04.2008 12:57

Witam
Chociaż nie uważam się za kompletne zero komputerowe to jednak nie mogę sobie sam poradzić a nie chcę czegoś sknocić

Czy skonfigurowanie polega na zamianie istniejących formuł w „składnikach płacowych” na podane na forum tj.

podstawa dla emer. i rent.

Teraz jest:

PODUSP -> podst.ubezp. -> Społecznych

iif(Plcmsc('GZUS_P')+PODUCH>Stala('ZUSOGR').and.Plcmsc('GZUS_P')<Stala('ZUSOGR'),BRUTTO-WYLZUS-(BRUTTO-(Stala('ZUSOGR')-Plcmsc('GZUS_P'))),iif(!empty(Kariera('ZUSPP')).or.Plcmsc('GZUS_P')>=Stala('ZUSOGR'),0,BRUTTO-WYLZUS))

zamienić na:

iif(DniAbs('Y'),Stala('KSP')-(Stala('KSP')/Dnikal())*(DniKal()-DniAbs('Y')),0)

a

zdrowotne z istniejącego:

PODUZD -> podst.ubezp.zdrowotnego

BRUTTO-WYLZUS-SKLSPP+WYNCH

na:

iif(DniAbs('Y'),Stala('KSP'),0)

Czy te formuły mają zostać na stałe?

Jak przyporządkować TYP który połączy tabelę składnik z odpowiednią kolumną w tabeli PLCMSC czyli ”WYNAGRODZENIA” ?? Gdzie to zaznaczyć?

W kodach absencji nie zauważyłem kodu ubezpieczenia 121100(utworzyć samemu?) czy chodzi o zapis w kolumnie „K” kod tytułu ubezpieczenia

Jak przypisać formularz IPS do konkretnego okienka? Robię export do IPS pojawia mi się okienko”druk formularzy z importu” ale jest ich tam skromnie jak je tam dopisać (mam program IPS ale tam są w innym formacie)

Jak samodzielnego wskazania okienka dla wybranego formularza.

Nadruk -> wybór z listy-> jak dopisać do listy te z katalogu\BR\PROGRAMY\HELP
jak robię import z XML to gada że nie jest przypisany do tego okna

Jak klikam na szablon (w operacjach) to truje że brak aktywnych szablonów w tym oknie gdzie je uaktywnić?
Brak jest szczegółowych opisów żeby rozwiązać te problemy, nie można też tych problemów podglądnąć w BRTEST bo takich nie ma.

CHYBA ZACZNĘ PIĆ
Pozdrawiam i proszę o pomoc bardziej kumatych

Jarek
exell
 
Postów: 36
Dołączył: 05.04.2008 22:09

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez Pio » 20.04.2008 14:49

exell napisał(a):Witam
1. Jak przyporządkować TYP który połączy tabelę składnik z odpowiednią kolumną w tabeli PLCMSC czyli ”WYNAGRODZENIA” ?? Gdzie to zaznaczyć?
2. W kodach absencji nie zauważyłem kodu ubezpieczenia 121100(utworzyć samemu?) czy chodzi o zapis w kolumnie „K” kod tytułu ubezpieczenia
3. Jak przypisać formularz IPS do konkretnego okienka?
4. Jak samodzielnego wskazania okienka dla wybranego formularza.
5. Nadruk -> wybór z listy-> jak dopisać do listy te z katalogu\BR\PROGRAMY\HELP jak robię import z XML to gada że nie jest przypisany do tego okna
6. Jak klikam na szablon (w operacjach) to truje że brak aktywnych szablonów w tym oknie gdzie je uaktywnić?
7. Brak jest szczegółowych opisów żeby rozwiązać te problemy, nie można też tych problemów podglądnąć w BRTEST bo takich nie ma.
Jarek


Trochę dużo pytań.
Pozwoliłem sobie skrócić i uporządkować listę.
ad.1
Płace->Składniki płacowe->kolumna "T"
ad.2
tak, kolumny "K", "T", "U", to kod tytułu ubezpieczenia
po dwukliku otwiera się okienko z wyborem kodów kadrowych, które możemy modyfikować/uzupełniać itp.
ad.3
System->Definicje IPS->kolumna "OKNO"
to miejsce na nazwę techniczną okna, którą można odczytać będąc w oknie i klikjąc prawy mychy->Kolumny
Nazwa techniczna okna (podobnie kolumn) występuje ze względu na wielojęzyczny interface.
ad.4
a, to pewnie już odpowiedziałem w pkt.3
ad.5
System->Definicje nadruku->Import XML i wskazujemy np. \BR\PROGRAMY\HELP

po imporcie mamy definicję nadruku, teraz aby ją włączyć do okna można wykonać jedną z dwóch czynności:
1. w oknie prawy myszy i Nadruk wyb. -> włączyć właściwy nadruk i OK
2. podobnie do pkt. 3, System->Definicje nadruku->kolumna "Okno"

ad.6
w oknie prawy myszy i Szablon wyb.

ad. 7
nie rozumiem :(

pozdrówka
Awatar użytkownika
Pio
 
Postów: 2551
Dołączył: 16.12.2007 15:06
Lokalizacja: Szczecin - Przecław

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez gumek » 22.04.2008 10:23

Bardzo mi przykro, że z mojego powodu chce pan popaść w alkoholizm :cry:
Mój opis nie może być dłuższy, ponieważ na forum nie ma być poematów a krótkie wskazówki.
Nie podałem zatem instrukcji krok po kroku.
Na początek musi pan zrozumieć metodę jak została przyjęta w Kadrowcu od momentu wprowadzenia danych do wyeksportowania ich do Płatnika i jakie dane w których polach RCA i DRA mają sie znajeźć.
1/dla wszystkich "rodzajów wynagrodzeń czy składek" włącznie z UZ, składkami pracodawcy itd. zawsze tworzymy listę płac
2/dane z listy płac poprzez skonfigurowany TYP składnika są sumowane w określonej kolumnie tabeli PLCMSC , czyli WYNAGRODZENIA.
3/Plik eksportu *.kdu jest tworzony na podstawie warunków określonych między innymi w tabeli Kariera oraz
definicjami w blokach ZUS.
Co do zadanych przez pana pytań, to odpowiem tak:
czy podstawa do wychowaczego i składki są tak samo rozliczane w DRA jak składki ze stosunku pracy bądź umów o charakterze cywilnoprawnym?
Pozdrawiam.
gumek
 
Postów: 118
Dołączył: 22.04.2008 09:55

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez edi67 » 22.04.2008 13:45

gumek napisał(a):Bardzo mi przykro, że z mojego powodu chce pan popaść w alkoholizm :cry:
Mój opis nie może być dłuższy, ponieważ na forum nie ma być poematów a krótkie wskazówki.
Nie podałem zatem instrukcji krok po kroku.



Może z tym piciem chodziło o np. zwiększone ilości lemoniady dla rozluźnienia - niekoniecznie alkoholizm od razu :lol:

Co do dłuższego opisu, instrukcji krok po kroku i że forum nie do tego..
Bardzo proszę do zamieszczenia opisu na wiki/instrukcji społecznej - na pewno komuś sie przyda :)
Adres dla Kadrowca jest tu: http://vatowiec.wik.is/Kadrowiec

ew. od razu strona do opisu urlopów: http://vatowiec.wik.is/Kadrowiec/Urlop
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez gumek » 22.04.2008 15:40

Panie Edwardzie, napisałem dlatego, że miałem nadzieję na zmotywowanie Pana do pisania instrukcji.
Jestem przekonany, że jako dociekliwy użytkownik, nie zepsuty przyzwyczajeniami napisze Pan idealną
instrukcję do działu URLOP WYCHOWAWCZY. Ze swojej strony służę pomocą, jednak proszę spokojnie
przeanalizować to, co napisalem wcześniej.Nie ma w tym żadnej złośliwości, a jedynie chęć pomocy
nie na zasadzie szybkiego helpa, ponieważ taka pomoc rozleniwia i nie pozwala samodzielnie dochodzić do celu.
Zrozumienie pewnych zasad działania innych niż w programach pisanych "na sztywno" pozwoli Panu nie tylko na sprawne wykorzystanie olbrzymich możliwości oprogramowania Piotra, ale także zadowolenie z tworzenia własnych definicji, wydruków, zestawień i innych elementów oprogramowania.Pomysły na nowe funkcje programu , wskazanie braków i błędów mile widziane.
Pozdrawiam.
Jeśli nie poradzi sobie Pan z tematem urlopów proszę o kontakt. Piotr udostępni mój GG.
gumek
 
Postów: 118
Dołączył: 22.04.2008 09:55

Re: Wychowawczy i macierzyński

Postprzez edi67 » 22.04.2008 18:46

gumek napisał(a):Panie Edwardzie, napisałem dlatego, że miałem nadzieję na zmotywowanie Pana do pisania instrukcji.
Jestem przekonany, że jako dociekliwy użytkownik, nie zepsuty przyzwyczajeniami napisze Pan idealną
instrukcję do działu URLOP WYCHOWAWCZY. Ze swojej strony służę pomocą, jednak proszę spokojnie
przeanalizować to, co napisalem wcześniej.Nie ma w tym żadnej złośliwości, a jedynie chęć pomocy
nie na zasadzie szybkiego helpa, ponieważ taka pomoc rozleniwia i nie pozwala samodzielnie dochodzić do celu.
Zrozumienie pewnych zasad działania innych niż w programach pisanych "na sztywno" pozwoli Panu nie tylko na sprawne wykorzystanie olbrzymich możliwości oprogramowania Piotra, ale także zadowolenie z tworzenia własnych definicji, wydruków, zestawień i innych elementów oprogramowania.Pomysły na nowe funkcje programu , wskazanie braków i błędów mile widziane.
Pozdrawiam.
Jeśli nie poradzi sobie Pan z tematem urlopów proszę o kontakt. Piotr udostępni mój GG.



eeEetam zaraz "Panie" Edwardzie :)
proponuję ciągnąć (stare dobre zresztą) zwyczaje propagowane przez Piotra i mówić sobie na Ty.

W zasadzie urlop, a tym bardziej wychowawczy, w tej chwili nie jest mi do niczego potrzebny, więc fakt, moje powyższe 3 grosze są zbędne.

Nie mniej jednak ucieszyła mnie wyrażona wiara, że mógłbym napisać "instrukcję idealną".
Nie ma to jak lekka podbudowa samooceny na wieczór :)

Serdeczne pozdrowienia i przy okazji podziękowania za nowe możliwości.
Serdeczne pozdrowienia :)
Edward.


Poszukujesz pomocy - zajrzyj na http://vatowiec.wikia.com/
Pomóż od nowa napisać Społeczną Instrukcję Vatowca

W wolnych chwilach przenoszę starą wersję wiki, pomóź, jeśli masz ochotę...
edi67
 
Postów: 850
Dołączył: 18.12.2007 22:22


Powróć do Płace

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron