Płace -problem z zaokrągleniem

Płace -problem z zaokrągleniem

Postprzez no_problems » 21.04.2015 11:31

Witam.

Dopiero rozpoczynam prace z kadrowcem i pojawił się pewien problem. Przy przeliczaniu LP pracowników (z uwzględnieniem -absencji w tym przypadku urlopów bezpłatnych) pojawił się pewien problem. Wszystko wygenerowało się prawie ok -stosując rodzaj Listy Płac wzorcowy MIESIĘCZNY oprócz "stawka godz.składniki stałe", która to w konsekwencji prowadzi do powstania różnicy w wysokości wypłaty wynagrodzenia Netto pracownikowi (różnica 6 gr między Kadrowcem, a Płatnikiem)
Cząstkowe wyliczenia są w programie zaokrąglane bezpośrednio do 2 m-c po przecinku. Natomiast w programie do ZUS (Płatnik) wyliczenia do dwóch m-c po przecinku są zaokrąglane w kwocie końcowej.

Czy w programie Kadrowiec są dostępne ustawienia umożliwiające zmianę sposobu zaokrągleń, aby zaokrąglenia nastąpiły w kwocie końcowej a nie w cząstkowych wyliczeniach? :?: :?:
no_problems
 
Postów: 6
Dołączył: 23.03.2015 10:23

Re: Płace -problem z zaokrągleniem

Postprzez gumek » 21.04.2015 14:07

Chyba czegoś nie rozumiem. Odsyłam do rozporządzenia mówiącego o tym w jaki sposób należy obliczać
wynagrodzenie za czas przepracowany przypadku wynagrodzeń miesięcznych.
Nie rozumiem związku jakiegoś netta z Płatnikiem. Może coś bliżej, dokładniej?
Jak się zapoznasz z rozporządzeniem przypuszczam, że problem z niknie. ;)

MPiPS z 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).

Kwota wynagrodzenia (i sposobu potrącenia) jest zależna od rodzaju absencji.
gumek
 
Postów: 118
Dołączył: 22.04.2008 09:55

Re: Płace -problem z zaokrągleniem

Postprzez no_problems » 21.04.2015 14:48

"§ 12. 1. W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej
wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był
nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i
za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - miesięczną stawkę
wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w
danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności
pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się
od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. "

W programie Kadrowiec nastepuje zaokrąglenie do 2 m-c po przecinku w obliczeniach cząstkowych. Czyli w wypadku np.urlopu bezpłatnego dzielona miesięczna stawka wynagrodzenia / liczba godzin pracy w miesiącu jest od razu zaokrąglana do 2 m-c po przecinku a następnie mnożona przez liczbę godzin nieobecności. W przytoczonym przeze mnie fragmencie nie ma nic o zaokrągleniach wyniku działania : miesięczna stawka wynagrodzeń/ liczbę godzin pracy w m-c do 2 m-c po przecinku (do pełnych groszy) a następnie pomnożeniu tego przez liczbę godzin nieobecności.
Działanie to powinno być wykonywane w sposób "ciągły". W konsekwencji jak wcześniej wspominałam występuje różnica (kilku gr) rozpoczynając na stawce za jedną godzinę, która jest zaokrąglana do 2 m-c po przecinku (do pełnych groszy) oraz w wynagrodzeniu zasadniczym itd...
Mam nadzieję ,że bardziej przybliżyłam sprawę.
no_problems
 
Postów: 6
Dołączył: 23.03.2015 10:23

Re: Płace -problem z zaokrągleniem

Postprzez gumek » 15.09.2015 17:24

Witam. Nie chcę Cię urazić, ale może należy jeszcze poczytać inne akty prawne. Nasze prawo nie jest proste i oczywiste. To, że w przytoczonym przez ciebie fragmencie nie ma nic na temat obliczania "wynagrodzenia za godzinę pracy" nie oznacza, że inny akt prawny tego nie wymaga. Polecam zasady obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego (Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.)
Poza tym, formuły płacowe zawarte w wersji instalacyjnej mogą być nieaktualne (pisałem je chyba w 2004 roku) i z założenia należy je traktować poglądowo jako pomoc przy tworzeniu własnych formuł płacowych i list płac.
Zacznij od wyliczenia swoją metodą wynagrodzenia pracownikowi na urlopie.
Pamiętaj, że na urlopie (przy stałym wynagrodzeniu miesięcznym) ma zarobić tyle ile by zarobił będąc w pracy. Nie kilka groszy mniej ani więcej. Życzę sukcesów w tworzeniu własnych składników i list.
Pozdrawiam.
gumek
 
Postów: 118
Dołączył: 22.04.2008 09:55


Powróć do Płace

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron