Brak KDU

Re: Brak KDU

Postprzez gumek » 18.02.2015 14:58

Podstawa do zdrowotnego-jaki jest typ w składniku w liście płac.
Ta wartość powinna się znaleźć w TABELI WYNAGRODZENIA (PLCMSC->P1)
Typ "1" jeśli typy masz takie jak je ustawiłem.
gumek
 
Postów: 118
Dołączył: 22.04.2008 09:55

Re: Brak KDU

Postprzez asiakc » 18.02.2015 22:27

Działa... chyba....
asiakc
 
Postów: 30
Dołączył: 04.02.2015 19:29

Re: Brak KDU

Postprzez 4d4m » 19.02.2015 03:12

Również właśnie to przećwiczyłem.. :-)

"Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne = wynagrodzenie brutto minus składki społeczne finansowane przez pracownika"
czyli Brutto minus składki pracownika na (emerytalne+rentowe+chorobowe) - czyli zus(51) pracownika

U nas jest to składnik PODUZD = BRUTTO-WYLZUS-SKLSPP+WYNCH
i ma on wskaźnik w kolumnie T ustawiony na "1" - czyli wchodzący w pole kolumny P1 w tabeli "Wynagrodzenia"
skąd jest brany do zus RZA (RCA)

ale ale...

Składnik PODUZD jest elementem Listy Płac MIESIĘCZNA, czyli listy Etatowców, mających (zazwyczaj) wszelkie składki zus,
a więc sprawozdawanych do ZUS na formulażu zus RCA...
Tacy Delikwenci Etatowcy Żywcem, mają u nas pozaznaczane (zazwyczaj) wszystkie składki w arkuszu "Kariera".

Jak nam ZUS przykazał, zus RZA jest dla ubezpieczonych TYLKO Zdrowotnie,
a więc, jak się domyślam, chodzi o przekazywanie danych (dla zusu) z Listy Płac umów zleceń UZ (względnie UDZ).

Tu nadmieniam, że Lista UZ jest dla Delikwentów-Zleceniobiorców, mających "seryjne" umowy zlecenia,
definiowane w Tabeli "Kariera" ze stawką wpisaną w kolumnie "SUZ", oraz zaznaczonym polem kolumny "zdr." only!.

Natomiast Lista UDZ jest dla umów zleceń, tworzonych w zakładce (tabeli) "UZ" na dole Kartoteki, która ma tam
swojego czrodzieja (Wizard of UZ) wyliczającego odpowiednie kwoty i wstawiającego je żywcem do Listy UDZ.

Wracając do Listy UZ, która we wzorcu z BRTEST jest minimalistyczna, dla Zleceniobiorców TYLKO z ubezp.Zdrow,
- TAM podstawą uzepieczenia zdrowotnego bedzie po prostu brutto umowy, czyli składnik UZBR.

Należy kliknąć ten składnik w definicji Listy UZ w "Rodzaje list"
i następnie w specyfikacji składników w kolumnie "T" składnika - wpisać\wybrać "1".
(można też to zrobić bezpośrednio "w liście", nie przechodząc do "Rodzajów list").
Powinien zapamietać (ofc tylko w firmie w której jesteśmy, w innych nie).

Ukaże nam sie jeszcze jedna tabela "Typy składników płacowych", w której przy "1" zauwazymy, że składnik
z "1" wejdzie do pola P1 (w tabeli "Wynagrodzenia") - a dalej zostanie pobrany do zus RZA (lub RSA).

Wcale nie oszukuję - można to sprawdzić w słowniku "Bloki ZUS"
W bloku DDORZA wiersz 6 jest PlcMsc('P1') (czyli defincji dla zus RZA).
W bloku DDORCA wiersz 11 tez jest odwołanie do "P1" (czyli definicji dla zus RSA).

Hmm, w "Liście UDZ" nie wiem, jak to działa..
Byc może trzebaby zdefiniować składnik UDZPZ (=UDZBR), ale ze wskaźnikiem "1",
albowiem UDZBR ma już wskaźnik "P".

Z ukłonami, AdamS.
Czekam na uwagi i dyskusję.

O przepychankach z Płatznickiem, oraz definiowaniu list - bedzie dalej.
Pecunia non olet, sed nil des­pe­ran­dum.
Awatar użytkownika
4d4m
 
Postów: 74
Dołączył: 23.01.2015 10:04

Re: Brak KDU

Postprzez 4d4m » 19.02.2015 05:00

KDU z Kadrowca do Płatnika zus (nowa odsłona).
Czyli moje przepychanki z nową wersją Płatnika (2015).
A także zwiazane z tym zagwozdki (ang. overnails) w odkrywanym przez mnie Kadrowcu.

W poprzednim odcinku omówiliśmy problem skonfigurowania (podstawowej wersji) Listy UZ
w taki sposób, aby poprawnie wysyłała dane do zus RZA.

Teraz kilka moich spostrzeżeń po wysyłce dokumentów z Płatnika, po ich imporcie z Kadrowca.

Jak wiemy, ZUS uraczył nas nową wersją Płatnika, która na szczęście dogrywa się on-line i (jak mniemam),
skorelowana zaczyna (ma) być z jego internetową wersją.

Co nowego w Płatniku?
Z ciekawostek mamy nową wersję zus RMUA, która teraz jakoś inaczej sie nazywa.. ale jest ładna.
A wśród zmian istotnych ZUS postanowił wsadzić nas wszystkich w swoje tabelki i od razu bardzo
nas pilnuje, czy aby na pewno wszystko wpisaliśmy "poprawnie" czyli tak, jak ZUS ma O NAS w tabelkach.

ZUSu nie przeskoczymy, ale możemy w prosty sposób wszystko popoprawiać w Kadrowcu ... aby było OKee.

Zrobiłem to tak, że po imporcie KDU i wczytaniu ich do Płatnika zapuściłem tam wszelkie "sprawdzenia"
i mając obok otwartego Kadrowca, na bieżąco poprawiałem w Nim to, czego nie łykał Płatnik.

Na początek ofc miałem ten sam problem z zus RZA (opisany wyżej brak podstawy składki zdrowotnej).

.Ciekawostka z Płatnika.
Płatnik przeliczył mi wszystko, wyciął składkę w zus DRA i ZAAKCEPTOWAŁ 0,00 jako poprawnę, pomimo, iż
w zus RZA i zus RCA składki BYŁY.. no cóż, to tylko ZUS.

Wracając do Kadrowca.
Płatnik od razu krzyczał o niezgodności danych "Płatnika składek" (czyli naszych) z ich bazą
• należy sprawdzić dokładnie (spacje) nazwę firmy "dla zus" w Kadrowcu w Tabeli "Stałe Firmy"
tak, aby sie zgadzała z nazwą zgłoszoną w Płatniku.

Dalej był problem z brakiem numeru Oddziału NFZ.
-> wpisywałem numer w tabeli "Ubezpieczenia" kolumna Kasy chorych KSC, ale znikał i nie przechodził do KDU
• odkryłem (co się śmiasz? jestem tu nowy), że numer ten trzeba wpisać w tabeli "Kariera", na końcu
w kolumnie KCH (nie KSH, ta jest w "Ubezpieczenia").
-> Otóż, nie wiedziałem do czego służy kolumna KCH w "Kariera" - opis w stopce "Kasa" był na tyle lakoniczny,
-> że nie budził zaufania i wolałem tego nie dotykać.

++ opis zmieniłem na "Kasa Chorych Nr Oddziału NFZ", ale o tym gdzie indziej będzie..++

Płatnik krzyczał dalej o niezgodnościach w danych Ubezpieczonych.
• Należy na bieżąco poporawiać w Kartotece Osobowej Kadrowca zgłaszne przez Płatnika błędy.
• W szczególności nazwiska i imiona naszych Delikwentów - na zgodne z bazą ZUS.

Przykład, szerszy opis:
Do zusu zgłosiliśmy Delikwenta, obywatela Burundii, zamieszkałego w BujumBura, jako Baraka Huseinowicza.
• W kadrowcu był wpisany, jako zamieszkały w Bujumbura (literka) i jako Barack Husejnowicz (literka - poprawić)

ALE to nie wszystko !!
Nasz Husejnowicz ma wprawdzie NIP, ale nie ma PESEL. (zaznaczone w Kadrowcu w Kartotece koluna ZUS -> "N"
• należy W PŁATNIKU sprawdzić w jego RZA\RCA pole Pesel - wykasować szereg ZER (powinno być puste).
>>>>>>>>> tu jest chyba mała muka w definicjach Kadrowca <<<<<<<<<<<<<<

ALE to nie wszystko !!!
• może być tak, że nasz Husejnowicz nie ma pesel i nie ma nip. To nie jest ogromniasty problem, ale ZUS
w takim wypadku bedzie sprawdzał o jakiego DOKŁADNIE Baraka nam chodzi - bedzie sprawdzał Jego tożsamość
z innymi źródłami <- na przykład w Urzędzie Imigracyjnym!
•• I co sie okaże ?
••• Ano to, że nasz Burundyjczyk starając sie o pozwolenie o pracę
••• został tam WPISANY jako Barack Huseinowitzh - czyli ŻLE Go wpisaliśmy i do ZUS i do Kadrowca...

====== SPRAWDZAĆ DANE Z DOKUMENTAMI POZWOLENIA O PRACĘ ! =======
->> taki dokument w Płatniku uzyska status "Przyjęty NIE Potwierdzony" czyli skierowany będzie
->> do weryfikacji Ludziem z ZUS .. i należy spodziewać się co najmnie telefonów ...

Jeśli nowego Delikwenta zgłosiliśmy do ubezpieczeń bezpośrednio w Płatniku
• to odznaczyć w Tabeli Ubezpieczenia w Kadrowcu pole kolumny ZUA.

Wpisywałem w Kadrowcu w danych Delikwenta "obywatelstwo" jako "Polska", "Burundia" (z wrodzonego lenistwa)
• Płatnik zakrzyczał, że to są DANE NIEZGODNE Z (ich) SŁOWNIKIEM
musiałem w Kadrowcu poprawić na "polskie"; "burundyjskie"

• podobnie było z nazwami ulic! (niezgodne z "tabelką zusowską" czyli ich słownikiem)
musiałem w Kadrowcu poprawiać np. z "Al.Solidarności" na "Aleja Solidarności" <- to zus łyknął.

• nazwy powiatów (o czym juz kiedys pisałem) zus łyka wersję skarbową (do PIT) -> M.POZNAŃ; M.WARSZAWA

Hmm ... nie ma w Kadrowcu ZWUA, czeba będzie dopisać ... może się przyda.

cdn być może nastąpi. Z ukłonami AdamS.

PS. Nie trza mówić cza, trza mówić czeba.
Pecunia non olet, sed nil des­pe­ran­dum.
Awatar użytkownika
4d4m
 
Postów: 74
Dołączył: 23.01.2015 10:04

Re: Brak KDU

Postprzez asiakc » 19.02.2015 11:51

CUDOWNEEEE.... :lol:
Chwała Bogu nie mam żadnego Husejnowicza. Płatnik nie krzyczał odnośnie niezgodności danych, stąd mniemam, że tu udało mi się jakimś cudem nic nie namieszać :shock:
Z jakiegoś tytułu Kadruś w ubezpieczeniach przy pracownikach zwolnionych również deklaracje imienne ale to już ręcznie "odptaszkowuję" (ornitologicznie)
Ciekawostką jest również to, że do płatnika na deklaracjach ZUS RZA przenosi mi składkę zdrowotnego w podwójnej wysokości, ale to już będę rozgryzać...

Pozdrawiam i niecierpliwie oczekuję części dalszej...
Asia 8-)
Ostatnio edytowany przez asiakc, 19.02.2015 12:10, edytowano w sumie 1 raz
asiakc
 
Postów: 30
Dołączył: 04.02.2015 19:29

Re: Brak KDU

Postprzez asiakc » 19.02.2015 12:07

Nie wiem jak ale nagle zaczęło przenosić w takiej wysokości jak trzeba.
Działa to nie ruszam i nie wnikam... :lol:
Teraz będę rozgryzać jak usunąć pracowników już nie pracujących :)
asiakc
 
Postów: 30
Dołączył: 04.02.2015 19:29

Re: Brak KDU

Postprzez 4d4m » 20.02.2015 04:36

asiakc napisał(a):Nie wiem jak ale nagle zaczęło przenosić w takiej wysokości jak trzeba.
Działa to nie ruszam i nie wnikam... :lol:
Teraz będę rozgryzać jak usunąć pracowników już nie pracujących :)



To zjawisko również zaobserowałem niejednokrotnie
i niestety w różnych miejscach np.:
• opóźnienie w automatycznym wyliczeniu postawy skorygowaniej w zus Z3
• opóźnienie w wyliczaniu składnika BRUTTO w Liscie MIESIĘCZNA (standartowa BRTEST, oraz modyfikowana)
-> najciekawsze, że to opóźnienie występuje tylko w DRUGIM miesiącu "od startu" - czyli np w Lutym,
albo w drugim miesiącu od zatrudnienia nowego Delikwenta
->> powyższe zwiazane z BRUTTO uniemożliwia również wyliczenie składek zdrowotnych, ale one są wynikowe..

Nie mam pojęcia, czym to jest spowodowane, nie pomaga ani przeliczenie, ani indeksacja.
Próbowałem zjawisko zgłaszać do Naszego Pana Piotra, ale musi być to coś poważnego, albowiem na razie jest bez odzewu..

•• Może pomódz RESTART KADROWCA (VATOWCA)

Pliz sprawdź, czy podobnie jest u Ciebie.

A jak z tym zjawiskiem u Innych ?

Z niecierpliwością czekam na wrażenia.

Z ukłonami AdamS.
Pecunia non olet, sed nil des­pe­ran­dum.
Awatar użytkownika
4d4m
 
Postów: 74
Dołączył: 23.01.2015 10:04

Re: Brak KDU

Postprzez 4d4m » 20.02.2015 04:45

asiakc napisał(a):
Z jakiegoś tytułu Kadruś w ubezpieczeniach przy pracownikach zwolnionych również deklaracje imienne ale to już ręcznie "odptaszkowuję" (ornitologicznie)
Asia 8-)



Czy w Kartoteka -> Kariera
dla Delikwenta zwolnionego wpisałaś w ostatniej kolumnie DUD datę Wyrejestrowania z ZUS ?

Ostatnie kolumny są dla zusu..
Zakończenie umowy w "stop" nie jest jednoznaczne z poleceniem wyrejstrowania w Płatniku.
I wcale nie musi pociągać za sobą wyrejestrowania, albowiem umowe można koń tynuować "pod" dotychczasową rejestracją (zgłoszeniem) w zus .

AdamS
Pecunia non olet, sed nil des­pe­ran­dum.
Awatar użytkownika
4d4m
 
Postów: 74
Dołączył: 23.01.2015 10:04

Re: Brak KDU

Postprzez asiakc » 20.02.2015 16:25

Dla zwolnionych delikwentów uzupełniłam ostatnie kolumny a i tak zaczytują się do deklaracji.

Nie zauważyłam u siebie jakichś większych problemów jeżeli chodzi o składnik BRUTTO. Jak mi coś nie wychodzi to usuwam i robię od nowa zakładając, że na pewno błąd spowodowałam osobiście "tymi ręcami". Ale też jestem w Kadrusiu dopiero drugi miesiąc dlatego wszystko przede mną.

Czy znasz lub ktokolwiek zna odpowiedź na pytanie dlaczego do przelewów zaczytuje mi tylko listę płac miesięczną a z UZ już nie. Wczoraj pierwszy raz zrobiłam automatyczny przelew i jestem zachwycona. Żałuję tylko, że większość pracowników u nas to zleceniowcy ich do banku wklepałam tak jak dotychczas ręcznie. :roll:
asiakc
 
Postów: 30
Dołączył: 04.02.2015 19:29

Re: Brak KDU

Postprzez asiakc » 20.02.2015 23:15

Poszłam po najniższej linii oporu i w kartotece osobowej ukryłam byłych pracowników i cóż za zaskoczenie przestali się zaczytywać do deklaracji :lol:

Pozdrawiam
Asia
asiakc
 
Postów: 30
Dołączył: 04.02.2015 19:29

Poprzednia

Powróć do Płace

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron